Αγορά τριχόρδου 2013

Φίλε Μπάμπη μου αρέσεις γιατί είσαι “ψαγμένος”…είδες τι σου κάνει αυτή η ψυχολογία???Όλα απο αυτήν ξεκινούν και σε αυτήν τελειώνουν…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 14:00 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:51 —

Όλα αυτά που λέμε όμως φίλε Μπάμπη πρέπει να τα σκεφτόμαστε και να τα συνυπολογίζουμε εφόσον πρώτα τηρούνται κάποιες βασικές προυποθέσεις όπως: Να μην φαλτσάρει το όργανο,να έχει ισορροπημένο ήχο σε όλη του την έκταση,να είναι ευκολόπαιχτο,χωρίς ατέλειες και τσαπατσουλιές στην κατασκευή του και άλλα πολλά…Εφόσον ισχύουν αυτά, μετά περνάμε στην ψυχολογία και στους άλλους ιδιαίτερους για τον καθένα λόγους…
Να είσαι πάντα καλά!!!

Ε, ναι, φυσικά, δεν θα υποτιμήσουμε τους βασικούς παράγοντες, απλά επειδή πλέον αυτό μπορούν να στο προσφέρουν πολλοί, καλό είναι να αναζητήσεις τον οργανοποιό που σου ταιριάζει συνολικά. Καλή αναζήτηση Τάσο.

Tάσο. Πρόσφατα επισκέφθηκα και τον Μητρεντζη στη Νεάπολη. Ο άνθρωπος έχει πρόβλημα ομιλίας από το εγκεφαλικό αλλά είναι απολύτως ευγενικός και εγκάρδιος και επίσης πολύ εξυπηρετικός. Δοκιμάσαμε κάποια μπουζούκια όλα ήταν καλά αν και μη στρωμένα. Ο κολλητός μου παίζει με Μητρέντζη εδώ και χρόνια και το μπουζούκι του είναι από τα καλύτερα τρίχορδα που έχω παίξει. Επίσης ο Αλεξανδρής έχει ιδιαίτερα όργανα και πολύ ωραία μάνικα. Καλά μπουζούκια θα βρεις σίγουρα στου Δεκαβάλα. Αυτά τα μοντέρνα-παλιού στυλ που δίνει έχουν συνήθως γλυκό ήχο, έχω παίξει με δύο. Για Στάμκο έχω ακούσει μόνο καλά λόγια. Δεν έχω παίξει όργανο του ποτέ. Για Ρόϊτσκο έχω άσχημη εντύπωση (μόνο άσχημη) και μένω κοντά του γιαυτό και έχω επισκεφθεί αρκετές φορές. Μάλιστα ο Αλεξανδρής είναι λίγω πιο κάτω στην ΤΟύμπα. Έχω ακούσει ότι ο Ρόϊτσκος είχε αλλάξει και το καπάκι σε ένα από τα μπουζούκια του Μιλάνου θωπεύοντας την ιστορική αξία του οργάνου. Αυτά δε τα λέω για δυσφήμηση βέβαια (ούτε που με νοιάζει) απλά σου δίνω την εικόνα που έχω. Από Τάσο Θεοδωράκη δεν μου 'αρεσε κάποιο μπουζούκι, αλλά είχε ένα μπαγλαμά ΤΡΕΛΑ!! Και φτιάχνει ωραία ούτια (πολύ μελετημένα). Από Παλάβρατζη αν βρεις μεταχειρισμένο μη χάσεις αν είναι καλής ποιότητας. Επίσης για νορμάλ λεφτά και καλά όργανα θα επισκεφθείς τα εξυπηρετικότατα παιδιά από το Ταξίμι στην ξηροκρήνη. Αυτά από μένα.

Ευχαριστώ πολύ Ανέστη…πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!!

Δεν ήξερα οτι ο Μήτρεντζης είναι ακόμη εν ενεργεία! Να 'ναι καλά ο άνθρωπος! Έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για τις κατασκευές του…

Όσον αφορά τον Ρότσκο - αν και έχω μόλις μια φορά επισκεφτεί το κατάστημα του μαζί με φίλο που ήθελε άηχο τετράχορδο - δεν εντυπωσιάστηκα αλλά ούτε και απογοητεύτηκα. Απλά δεν βρήκα κάτι που να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον στα όργανα του.

Παρομοίως για τα παιδιά απο το Ταξίμι…δεν έχω πάει στο εργαστήριο τους αλλά για να είμαι ειλικρινής, όσα όργανα τους έχω δεί θυμίζουν εμφανισιακά πάρα πολύ Στάμκο αλλά απο ήχο καμία σχέση…μου φάνηκαν εντελώς αδιάφορα…

Δυστυχώς δεν μπορώ να έχω πλήρη άποψη για τους εν Θεσσαλονίκη κατασκευαστές γιατί δεν έχω πίασει στα χέρια μου όργανα των Αλεξανδρή, Θεοδωράκη, Παπαδάμου…Σίγουρα θα επιδιώξω μια βόλτα και σε αυτούς γιατί καλό είναι εφόσον υπάρχει τρέλα με τα όργανα να υπάρχει και ολοκληρωμένη άποψη. Αλλά επαναλαμβάνω - χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ - πως απο την μέχρι τώρα προσωπική μου εμπειρία αλλά και τα λεγόμενα πολλών άλλων - αν πήγαινα ως επισκέπτης στη Θεσσαλονίκη για αγορά οργάνου θα ξεκινούσα υποχρεωτικά απο τον Στάμκο στο Κορδελιό.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 09:15 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 08:30 —

Συμφωνώ φίλε Μπάμπη. Το “πακέτο” μερικές φορές έχει μεγαλύτερη σημασία απο ένα ή δύο γνωρίσματα που μπορούμε να βρούμε σε ένα όργανο και να μας ικανοποιούν…

Εξαρταται παντα τι ηχο θες, για μενα αυτο ειναι το νουμερο 1! Αλλο ηχο εχει ο Σταμκος, αλλο ηχο ο Αλεξανδρης, αλλο ο Παπαδαμου π.χ. Αν μπορεις να βρεις αυτο που θες, σε οικονομικο πακετο, τοτε εχεις επιλεξει διανα! Αλλα πολυ δυσκολα πλεον, βρισκουμε ΠΑΝΤΑ αυτο που θελουμε…

ΥΓ: Για τον Ροτσκο, θα πω οτι του Μιλανου το ταμπουρομπουζουκο, του ζητηθηκε αποσο ξερω να το επισκευασει…

Δεν εχει αναφερθει ο παραγοντας τυχη.Πρεπει να την εχεις κατα μερους σου τελικα στην επιλογη οργανου, θες η ψυχολογια του μαστορα στην προκειμενη περιοδο που κανει το οργανο… θες η αστοχια του που στα τοσα οργανα που βγαζει να βγαλει το δικο σου ή και μεγαλυτερο αριθμο με ηχο κατωτερο απο τα δεδομενα του …θες η σωστη κριση σου απο την ερευνα στο να επιλεξεις καποιο οργανοποιο… θες αλλες συγκυριες που δεν μπορω να φανταστω αυτη τη στιγμη … παντως η τυχη υφισταται.Κατα τι γνωμη μου παιξε οσο μπορεις πιο πολλα οργανα απο κατασκευαστες ειτε στα εργαστηρια τους ειτε απο ατομα που τα εχουν.Το να ρωτας τι ηχο και ποσο καλο ,αν ειναι σκληρο, μαλακο, ομορφο κτλ πιθανον να λαμβανεις υποκειμενικες πληροφοριες.Καλυτερα παιξε , ακου και δες εσυ ο ιδιος.Για παραδειγμα ακουσα και γω απο πολλους οτι τα οργανα του Αλεξανδρη ειναι σκληρα.Ενα οργανο αφου κατασκευαστει και παραξεις τον ηχο του το ρυθμιζεις οπως θελεις, αναλογα τι θελεις να σου αποδωσει, με το αναλογο κοστος βεβαια π.χ κατεβαζεις στο 1m τις χορδες και εχεις ενα ακρως μαλακο οργανο που το εχεις ομως ΜΟΝΟ για στουντιακη χρηση να του γλειφεις την ταστιερα, το οποιο οργανο αν κανεις πως το παιζεις ξερο σε ενα μαγαζι με 5 τραπεζια και ολιγον τι συζητηση(οχι φασαρια) απο τους θαμωνες,απλα δε θα ακουγεται.Για καποιον το μαλακο οργανο ειναι μονο αυτο ,για καποιον αλλον με πιο βαρυ καρπο στο δεξι και μεγαλυττερες προσδοκιες εντασης ηχου του φαινεται μαπα και ο συγκεκριμενος τυπος προφανως (λογω χεριου) δεν εχει παιξει ποτε σκληρο οργανο ολα του φαινονται μαλακα.Του Αλεξανδρη που εχω λοιπον δεν ειναι καθολου σκληρο, ηταν ομως το πρωτο εξαμηνο ως που να στρωσει.Τωρα ειναι οπως το θελω.Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι θα αρεσει και σε σενα.Το βασικο ειναι να ξερεις τι ηχο ζητας και να κατευθυνθεις στον αναλογο οργανοποιο,μαλακα σκληρα μετρια ολα γινονται και αλλαζουν οποτε θες.Εγω αν επαιρνα δευτερο μπουζουκι παλι θα ηταν Αλεξανδρης, οπως και κιθαρα.

Σ’ευχαριστώ πολύ Τάκη για τις πληροφορίες σου…έχεις απόλυτο δίκαιο…

Παράγοντας “ΤΥΧΗ”… Πολύ σημαντικός σε γενικές γραμμές…Σε αυτό το σημείο πλέον κατα τη γνώμη μου μπαίνει σοβαρά το θέμα πόσο καλός οργανοποιός είναι κάποιος…Ένας πεπειραμένος, καταρτισμένος, διαβασμένος, ψαγμένος (με τη έννοια του ερευνητή) και κατασταλαγμένος οργανοποιός, θα έχει ελαχιστοποιήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό την επίδραση της “τύχης” στο αποτέλεσμα της δουλειάς του…Γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο σε προηγούμενες συζητήσεις είχα αναφερθεί στην ανάγκη της “ερευνητικής” οργανοποιείας και την καταγραφή των αποτελεσμάτων της…

Καλημέρα παίδες…εύχομαι να είστε όλοι καλά!Επιστρέφω στο θέμα μου έχοντας δοκιμάσει τελευταία 2 τρίχορδα Θεσσαλονικιών κατασκευαστών μιας και είμαι σε περίοδο αναζήτησης…έπαιξα ένα τρίχορδο του Στάμκου (900?) και ένα τρίχορδο του Αλεξανδρή (1200?).Ρε παιδιά μιλάμε η μέρα με τη νύχτα,τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα και για τα δικά μου αυτιά.Του Αλεξανδρή έχει άλλο ήχο,άλλο ΣΚΑΣΙΜΟ…δεν μπαίνει καν σε σύγκριση με το όργανο του Στάμκου που έπαιξα…Δεν νομίζω να έτυχε στα συγκεκριμένα όργανα γιατί η διαφορά ήταν τεράστια.Μπράβο στον κ. Αλεξανδρή αν όλα τα οργανά του έχουν αυτό το αποτέλεσμα.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 10:48 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 10:44 —

Μπορεί η τιμή του εκκίνησης να είναι πολύ πιο πάνω απο πολλούς,αλλά ξέρει να βγάζει ήχο ο άνθρωπος.Τουλάχιστον αυτο εξέλαβα απο το μικρό φυσικά δείγμα που είχα…Αν τα οργανά του είναι έτσι γενικότερα,τότε αξίζει η αγορά,αν βέβαια μπορεί να διαθέσει κάποιος αυτά τα χρήματα…

Φίλε Τάσο, εγώ προσωπικά έχω παίξει με αρκετά όργανα του Αλεξανδρή και μπορώ να πω με σιγουριά ότι φτιάχνει πολύ καλά όργανα όχι μόνο από ήχο αλλά και αντοχή. Ένας φίλος έχει όργανο 15 χρόνια και είναι σαν καινούριο. Δεν μπορώ να συγκρίνω Αλεξανδρή με Στάμκο γιατί δεν έχω δει όργανα του.

Η αντοχή ενός οργάνου πρέπει να καταλαμβάνει σημαντικό βαθμό στην κλίμακα αξιολογησης μας…Τί να το κάνω ένα μπουζούκι να βγάζει καταπληκτικό ήχο, να είναι μαλακό και ευκολόπαιχτο αλλά π.χ. στην πενταετία ή και λιγότερο να έχει παραδόσει πνεύμα;

Εννοείται παιδιά πως είναι σημαντικότατο και το θέμα της αντοχής…ιδίως όταν το πληρώνεις και καλά το όργανο…Οπότε πλέον γέρνω πιο πολύ προς Αλεξανδρή…
Σας ευχαριστώ και πάλι!!!

Πότε έγινε αυτό ?
Ποιος είχε αυτό το όργανο και το πήγε ?

(Εδώ, μετά το μήνυμα #40, γίνεται αναφορά στην επισκευή καπακιού στο παλιό μπουζούκι του Μιλάνου από τον Ρότσκο.)

Αρη, εμενα μου το εδειξε σε φωτογραφια ο ιδιος ο Αλεξης, οταν ειχα παει να τον επισκεφτω για αγορα οργανου. Δεν ξερω αν το εχει ακομα στην κατοχη του, ή αν το επεστρεψε εκει που ανηκει. Το ειχα ψιλο-διασταυρωσει και απο καποιο βιβλιο που ειχε αφιερωμα στους Μιλανους, οτι το 1 θαφτηκε με τον κ.Στεφανο και το αλλο απισκευαστηκε εξ ολοκληρου και λογικα ανηκει στην οικογενεια Μιλανου τωρα.
Για το ποιος το ειχε και το πηγε, δεν ξερω κατι παραπανω δυστυχως. Αυτο ξερω και ελπιζω να μην λεω καμια μπουρδα.