Αγορά οικονομικού τρίχορδου μπουζουκιού

Καταρχάς @albatros καλωσόρισες και επίσημα στο Φόρουμ. Καλές συζητήσεις να έχουμε!

Καλορίζικο το οργανάκι. Ο Παπαδάμου όντως είναι καλός κατασκευαστής και οι “φθηνές” σειρές του όντως ξεκινούν γύρω στα €700 που αναφέρεις. Σίγουρα θα το πρότεινα σαν επιλογή για κάποιον που κινείται σε αυτά τα νούμερα. Όμως από τα €500 στα €700 και πόσο παραπάνω από τα €300 στα €700 απέχει πολύ και οι κατηγορίες οργάνων ανάμεσα σε αυτές τις 2 τιμές πολλές :wink:

4 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα κι από εμένα! Μιας και οι ιστορίες μας μοιάζουν όσον αφορά την αναζήτηση ενός οικονομικού μπουζουκιού, ελπίζω να μπορέσω να σε βοηθήσω κι εγώ στην αναζήτησή σου…μετά λοιπόν από 1 χρόνο και κάτι αναζήτησης, περιπλάνησης, μόλις σήμερα παρήγγειλα το νέο μου τρίχορδο από τον Παναγιώτη Τουλικα!!! Η χαρά μου δεν περιγράφεται και φυσικά η αναμονή όπως σε όλα δύσκολη αλλά ανταμείβει. Εύχομαι σύντομα να βρεις αυτό που αναζητάς!!

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα Φίλε!
Είχα δει στο Facebook το συγκεκριμένο παιδί που ξεκίνησε το μαγαζί του πρόσφατα. Είναι παλιός μαθητής του Βάρλα.
Τα όργανα του εμφανισιακά τουλάχιστον μου άρεσαν και η λογική μου λέει ότι θα έχουν και καλό ήχο .
Μπορείς όμως να μας πεις σε τί τιμές κυμαίνονται για να έχουμε μια εικόνα ;

Καλησπέρα φίλε μου! Πραγματικά είναι πολύ όμορφα εμφανισιακά και προσωπικά ο ήχος τους μ’αρέσει πάρα πολύ! Όσον αφορά τις τιμές, σίγουρα θα πρέπει να μιλήσεις και με τον ίδιο, αλλά νομίζω γενικά ξεκινούν από 1200 με κάθε επιφύλαξη. Θα μου πεις τώρα οικονομικό το θεωρείς στα 1200…;; θα έλεγα ναι από την μικρή προσωπική εμπειρία (σε σχέση με όποιο δοκίμασα από 500 ευρώ έως και 850) και ως ερασιτέχνης με μόνο κριτήριο τον ήχο που κάνει την καρδιά και την ψυχή σου να φτερουγίζει!

Άρα συμφωνούμε σε αυτό που έγραψα και γώ παραπάνω ότι από 1000€ το λιγότερο πηγαίνεις και σε άλλους οργανοποιούς για να πάραγγειλεις κάτι που θα το έχεις μια ζωή …

Απλά άλλο 500€ και άλλο 1200€ το λιγότερο…

Ειδικά όταν δεν ξέρεις να παίζεις και δε είσαι σε θέση να ξέρεις εάν θα βρεις τον ενθουσιασμό για να συνεχίσεις τη μελέτη και να παίζεις (γιατί και αυτό θέλει θυσίες εδώ που τα λέμε) δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να πάρεις από την αρχή όργανο αυτής της κατηγορίας …

5 «Μου αρέσει»

Καλώς σας βρήκα λοιπόν!! Σε ευχαριστώ.Εχεις δίκιο, οι διαφορές δεν είναι και μικρές, οταν μαζεύονται και δύσκολα αυτά τα χρήματα. Εμένα προσωπικά αυτό το όργανο με βοήθησε περισσότερο (πιό στενό μανίκι,ελαφρύ κτλ), απο το προηγούμενο φθηνότερο που είχα και ήταν το πρώτο μου τρίχορδο. Το θέμα είναι πως θα σε βολέψει το όργανο και στο θέμα παιξίματος και στο θέμα του ήχου.

1 «Μου αρέσει»

Σ’αυτό το δίλημμα έπεσα κι εγώ. Στην αρχή αγόρασα το πιο φθηνό που βρήκα στα 270 ευρώ, απλά και μόνο για να δω αν θα συνεχίσω να παίζω. Αντιμετώπισα προβλήματα όπως να κολλάνε τα χέρια στα ταστα κλπ και όποτε έπαιζα σε φίλων που η αξία των οργάνων ήταν 1000+ απλά τα χέρια πήγαιναν. Αν το έκανα απ’την αρχή, πιστεύω θα έπαιρνα κάποιο μεταχειρισμένο για να ξεκινήσω και στη συνέχεια να φτιάξω σε μάστορα κάποιο με τα δικά μου χαρακτηριστικά. Συμφωνώ απόλυτα στον ενθουσιασμό που μπορεί να έρθει ή να χαθεί, απλά σε κάτι πολύ φθηνό όπως στη δική μου περίπτωση, αν δεν ειχα κι από φίλους κάποιο καλύτερο να δοκιμάσω, ίσως να είχε χαθεί κι ο δικός μου ενθουσιασμός…οποτε ταπεινά δεν θα πρότεινα προσωπικά κάτι κάτω από 500 ευρώ τουλάχιστον για ξεκίνημα, στα λίγα που έχω δοκιμάσει μέσα σε 2 χρόνια…

4 «Μου αρέσει»

καλά τα λες για την σχέση τιμής-αξίας, αλλά με 270 δεν παίρνεις όργανο. γι’αυτό προτείνω το βασικό του μάτσικα στα 360 να παίζει τουλάχιστον, αλλιώς ψάχνεις να βρεις κάποιου ερασιτέχνη που είναι αξιοπρεπής κατασκευή αλλά να βγάζει και ήχο. νομίζω ότι σε μπουζούκια μαζικής παραγωγής γύρω στα 500 δεν κερδίζεις κάτι σημαντικό σε σχέση με το βασικό.
μετά αξίζει να πας κατευθείαν στα 800-1000 με τουλίκα-ζαράνη-μουστάκα-κλπ και μετά από 1200-1500 πας σε πρώτης γραμμής. και βέβαια μεταχειρισμένα, υπάρχουν μια χαρά όργανα στις αγγελίες.

3 «Μου αρέσει»

Καλημέρα Νίκο! Συμφωνώ στα 270 δεν είναι όργανο, θέλει να δώσεις λίγο παραπάνω στην αρχή και προσωπικά θα επέλεγα την δυνατότητα αγοράς κάποιου μεταχειρισμένου αν ήταν εφικτό. Όπως μου είπε κι ένας παλιός μάστορας “αυτό είναι τουριστικό”…πραγματικά γελάσαμε και οι 2 στο τηλέφωνο. Υ.Γ. ποτέ δεν το ανέφερα στο μικρό μου μπουζουκακι, γαρ ευαίσθητο :joy:

2 «Μου αρέσει»

Ο Νικόλας έχει δίκιο.Με λίγα λεφτά η πιο safe επιλογή είναι αυτό με τα 360 του Μάτσικα και εφόσον διαθέτεις 300.Να βάλεις λίγα ακόμα πες 100 να συμπληρώσεις για τα 360 και μια θήκη και είσαι έτοιμος.

2 «Μου αρέσει»

Για εμένα το πιο βασικό είναι το πρώτο όργανο να είναι μαλακό, να μη σε κουράζει και να ΅πηγαίνουν΅ τα χέρια. Περάσαν από τα χέρια μου κάνα δυο απλοί τζουράδες σίγουρα με όχι τον καλύτερο ήχο. Κράτησα αυτόν που με βολεύει στο παίξιμο. Και καλύτερο ήχο να είχαν οι άλλοι άμα με κουράζει να πιάσω το όργανό δεν ασχολούμαι καν.

Ο ήχος καθαυτός για εμένα είναι δευτερεύον κριτήριο κυρίως γιατί δεν έχω το αυτί να καταλάβω τις διαφορές και πιστεύω όλοι οι μη ειδικοί κάπου εκεί είμαστε.

Απο την άλλη σίγουρα καταλαβαίνω το αυτί των πιο ειδικών που “παραπονιέται” όταν ακούει χαμηλή ποιότητα.

2 «Μου αρέσει»

Στα 300€ λίγο πολύ, μακριά … και αυτό γιατί άλλα ταστάρουν, άλλα είναι σκληρά και τα περισσότερα έχουν κάκιστο ήχο …
Απλά στα 500€ όταν λέω αξιοπρεπή όργανα εννοώ ότι είναι μαλακά και ευκολοπεχτα… και στο θέμα του ήχου είναι νορμάλ, όχι κάτι σπουδαίο να έχουν τρομερό σκάσιμο και ισορροπημένες νότες, αλλά τέλος πάντων είναι μια χαρά για την αντίληψη του αρχάριου.
Και το λέω αυτό σκεπτόμενος από την εμπειρία μου ότι εμένα προσωπικά μου πήρε αρκετά χρόνια ενασχόλησης για να αρχίσω να καταλαβαίνω κάποιες διαφορές στον ήχο.
Συμφωνώ ότι για τον αρχάριο δε θα καταλάβει και έντονες διαφορές στο ήχο δλδ, πέρα από κάτι τενεκέδες που τα έχουν και καλά για «μαθητικά»

Εδώ είσαι

https://www.facebook.com/groups/718137764925409/permalink/4060001280739024/

1 «Μου αρέσει»

Συνονόματε να σου πω και την δική μου γνώμη! Με τα χρήματα που διαθέτεις βρίσκεις ένα καλό μεταχειρισμένο όργανο ( μεσαίας κατηγορίας εννοείται) το οποίο θα έχει βγάλει αν είχε να βγάλει κάποια προβλήματα! Η προϋπόθεση είναι να έχεις μαζί σου κάποιον έμπειρο να το κρίνει. Προσωπικά έχω ένα όργανο 2 ετών που θέλω να δώσω γιατί φτιάχνω άλλο ( τρέλα και αυτή!!!) και η σύζυγος δικαίως χτυπιέται αλλά είμαστε λίγο μακριά από αυτά που διαθέτεις !!! Μαζί με την καλημέρα μου εύχομαι επιτυχία στην αναζήτηση σου!

2 «Μου αρέσει»