Αγορά οικονομικού τρίχορδου μπουζουκιού

Κάνε μια επίσκεψη σε 2 με 3 μαγαζιά να ρίξεις μια ματιά να δεις τί παίζει και να τα δεις και από κοντά.Από το ίντερνετ λίγο δύσκολο με τα βίντεο να βγάλεις άκρη.Έτσι και αλλιώς μην βιαστείς να πάρεις αφού έτσι κι αλλιώς δεν θα ξεκινήσεις άμεσα τα μαθήματα.Λογικά από Σεπτέμβρη θα ξεκινήσεις σωστά?
Γνώμη μου κάνε μια βόλτα στα μαγαζιά να τα δεις και με τα μάτια σου από κοντά και ψάξε και για δάσκαλο.Οπότε ο δάσκαλος θα σου πει και λίγα πράγματα τί να προσέξεις ή να προτείνει κάτι σε αυτό το εύρος τιμών.Σίγουρα η γνώμη του δασκάλου μετράει αλλά η τελική απόφαση είναι δική σου.
Γιάννη το παληκάρι να κάνει υπομονή να μαζέψει λεφτά το καταλαβαίνω αλλά θέλει να μάθει και το όργανο.Τόσο καιρό πως θα μάθει χωρίς όργανο?Διαφωνώ…άσε που και τα λεφτά να έχει για καλύτερο όταν μάθει μπορεί να μην του κάνει από πολλές απόψεις.

3 «Μου αρέσει»

Ναι μαλλον κατι τετοιο θελω να κανω γιατι εχω και ατομο που γνωριζει απο μπουζουκια οποτε θα ξερει τι θα ακουσει και αν θα αξιζει γιατι ετσι κι αλλιως τα τριπλασια λεφτα σε δυο χρονια και αν θα τα εχω γιατι ακομα παω σχολειο… Οποτε μαλλον θα κανω μια επισκεψουλα σε artport και ματσικα

1 «Μου αρέσει»

Φίλε μου να πω και γώ δυο λόγια από μπουζούκια που πέσανε στα χέρια μου και ήταν από τους παραπάνω οργανοποιούς.
Το δικό μου όργανο είναι από το Λαρισαίο (το είχα πάρει περίπου1100€ )
Στάμκος , όσα έχω παίξει στο 500€ ήταν αξιοπρεπέστατα για τα λεφτά τους λαμβάνοντας υπ όψιν και την αίσθηση που έχεις στο μανίκι δεδομένου ότι ένας που θέλει να ξεκινήσει είναι κατ’ εμέ απαραίτητο να έχει όργανο μαλακό. Συν ότι με τη βέργα δε θα εχεις θέμα σκευρώματος.Επίσης θα συμπεριλάβω ότι εύκολα τον βρίσκεις Αθήνα και Θεσσαλονίκη στο κατάστημα και μπορείς να το πουλήσεις το όργανο εύκολα πιστεύω αργότερα.
Μάτσικας, το πρώτο μου μαθητικό όργανο μου το πήρε ο πατέρας μου περίπου στα 650€ και σε λιγότερο από 1 χρόνο σκεύρωσε σε σημείο που η μόνη επισκευή που άξιζε ήταν να αλλαχτεί το μανίκι. (Γενικώς στα τριχορδα έχω παρατηρήσει ότι βάζει πολύ λεπτά μανίκια)Από ήχο μέτρια πράγματα, όχι άσχημα.
Πολυδώρου , αγόρασα ένα μπαγλαμά από εκεί το 2010 στα 200€. Βελτιώθηκε αισθητά ο ήχος του μόνο όταν ένας γνωστός μου οργανοποιός ερασιτέχνης αντικατέστησε τον καβαλάρη με έναν καινούργιο από έβενο και κόκκαλο γιατί αυτός που είχε ήταν ένα άλλο πιο μαλακό ξύλο βαμμένο για να δείχνει έβενος με λευκό πλαστικό για να ακουμπάνε οι χορδές. Εν τέλει τον έχω ακόμη τον μπαγλαμά έχει καλό ήχο και είναι μαλακός αλλά πιστεύω πλήρωσα παραπάνω από την αξία του αν συμπεριλάβω υλικά και ποιότητα κατασκευής.
Artport, ωραίο το εγχείρημα δε λέω και όμορφα όργανα σε εμφάνιση για την τιμή τους … όσο περνούσε ο καιρός από την εμφάνιση του το κατάστημα έδειχνε ενδιαφέρον .Βεβαια ακούγοντας τα όργανα στα βιντεάκια και συζητώντας και με φίλο μου μπουζουκτσή πολύ καλύτερο από μένα και ερασιτέχνη οργανοποιό καταλήγαμε ότι ακούγονται σαν τενεκέδες σχεδόν όλα. Ακόμη και στην πορεία που δοκίμαζε τα όργανα ένας που έχω διαβάσει ότι το λένε Μητσαρας και είναι μεγάλος παιχταράς , πάλι δε σκάγανε τα όργανα ακόμη και από βίντεο που δύσκολα τα καταλαβαίνεις . Μια μέρα που λες είμαι έξω για μπυρα με το φίλο μου που είχαμε τη συζήτηση αυτού του μαγαζιού και φέρνει ένα παιδί που ξεκινούσε να μαθαίνει ένα συγκεκριμένο τρίχορδο από το μαγαζί , περίπου 300-400€ η τιμή του. Εγώ το θυμόμουν απο φωτογραφίες στο φμπ γιατί το έβρισκα όμορφο για τα γούστα μου και ζήτησα να το πιάσω. Το όργανο είναι δυστυχώς απαράδεκτο. Να προσθέσω ακόμη ότι είδη το παιδί που το είχε μου είπε πως αναγκάστηκε να το πάει και σε άλλο γνωστό οργανοποιό για να του στρώσει τα τάστα. Το όργανο αυτό όποιος θέλει του στέλνω και τη φωτογραφία αν το βρω ακόμη στο φμπ σε προσωπικό μνμ.
Αυτές είναι καθαρά προσωπικές μου εμπειρίες από τους προαναφερθέντες οργανοποιούς και δε γνωρίζω κανέναν προσωπικά. Να σκεφτείς ότι εγώ έχω παραγγείλει ένα τριχορδο ακόμη από άλλο οργανοποιό τον Γαζέτα στην Καρδίτσα , αλλά το κόστος του δικού μου είναι πολύ μεγαλύτερο και δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε .

3 «Μου αρέσει»

Αν προκειται περι τοσο καλης σχεσης ποιοτητας- τιμης του Σταμκου και εαν ειναι ενα οργανο το οποιο θα κρατησει εαν ειναι αξιοπρεπεστατο μου ειναι υπεραρκετο… Αλλωστε δεν θελω κατι για πολλα πολλα ισα για να γουσταρω. Ετσι κι αλλιως 200€ αργα η γρηγορα μαζευονται, απλα ισως κανω υπομονη ενα χρονο αλλα χαλαλι

2 «Μου αρέσει»

δεν νομίζω ότι αξίζει τα παραπάνω σε σχέση με τον μάτσικα, ίδια βασική κατηγορία είναι. και φυσικά αν δεν τα δεις από κοντά να τα πιάσεις και να τα ακούσεις, κατά προτίμηση με κάποιον πιο έμπειρο, ό,τι και να σου λέμε εδώ δεν έχει τόσο νόημα.

4 «Μου αρέσει»

Ου σίγουρα και να μην παίζεις πρέπει να πιάσεις το όργανο να δεις πως σού κάθεται το μπράτσο

Γνώμη μου χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω αν είναι να περιμένεις άλλον ένα χρόνο για να μαζέψεις λίγα παραπάνω για να πάρεις από το Στάμκο δεν νομίζω να αξίζει την αναμονή.Δεν μπαίνω στη διαδικασία να συγκρίνω τα όργανα του Στάμκου με το Μάτσικα αφού δεν έχω άποψη για του Στάμκου.Απλά θα χαθεί ένας χρόνος εκμάθησης και ίσως του χρόνου μπουν άλλες προτεραιότητες και πας ακόμα πιο πίσω.
Βέβαια αν υπάρχει η πιθανότητα να σου σκευρώσει του Μάτσικα όπως είπε ο φίλος παραπάνω τί να πω?Εμένα καλή εξέλιξη έχει το οργανάκι αν και σε δυο μήνες θα χρονίσει.
Βάλτα κάτω και αναλόγως πράξε.
Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι?

Ναι αλλα δεν ειναι μια διαφορα τα οργανα στο χερι και τα οργανα σε μηχανημα? Και γενικα εχω ακουσει και απο αλλου αρκετα καλα λογια για τον Σταμκο. Ατομο εχω που να γνωριζει οποτε τετοιο προβλημα δεν τιθεται

Δινω φετος οποτε στο μυαλο μου ειχα να κανω καποια μαθηματα μεσα στο καλοκαιρι και μετα οσο προλαβαινω να ασχολουμαι… Οποτε ετσι κι αλλιως του χρονου θα εδινα ακομα περισσοτερο βαση

Οκ πάω πάσο.Όπως σε βολεύει εσύ τα ξέρεις αυτά.Μικρός είσαι έχεις καιρό

1 «Μου αρέσει»

το ίδιο μαζική παραγωγή είναι, δεν αλλάζεις κατηγορία. τουλάχιστον ο μάτσικας δηλώνει βιοτεχνία εξαρχής.

Κι ο Σταμκος βιοτεχνια ειναι δηλαδη?

Φίλε πάντως χθες το βράδυ λες και ήξερε😂 ότι το συζητήσαμε , ήρθε στη παρέα μου εκεί που παίζαμε , το παιδί με το όργανο του artport και άλλη μια φορά επιβεβαίωσα αυτό που σου είπα και πιο πριν , δυστυχώς!
Για να μην κουράζω με τα θέματα που είχε το συγκεκριμένο όργανο, θα σου πω απλά απέφυγε των 300€ στα σίγουρα όλα τα όργανα που κυκλοφορούν, στην αγορά .
Επειδή και γώ είμαι της άποψης να μην το αφήνεις και να παίζεις όπως έγραψε ο φίλος από πάνω , πάρε ή από Στάμκο νομίζω έχει και κάποια 400€ ή από Μάτσικα υποθέτω θα έχει και αυτός αντίστοιχα δε ξέρω, απλά μη πάρεις από κατάστημα με μουσικά όργανα γενικώς και αορίστως .
Τουλάχιστον με τους άλλους δυο είναι γνωστοί μάστορες φτιάχνουν μπουζούκια και πιστεύω και αν έχει που λέει ο λόγος κάποιο θέμα το όργανο θα έχεις να το πας και να το δούνε υπεύθυνα.
Τώρα αυτό που ρώτησες για βιοτεχνία δε ξέρω ακριβώς πως δουλεύει ο Μάτσικας, για τον Στάμκο πάντως επειδή είχα περάσει πριν κάνα χρόνο μια φορά από το μαγαζί του , απ ότι κατάλαβα έχει 1-2 υπαλλήλους ακόμη και φτιάχνουν 5-10 όργανα το μήνα(μπορεί να κάνω και λάθος)

1 «Μου αρέσει»

Καταλαβα… Γυρω στα 600€ πιστευω δεν θα βρω κατι αξιοπιστο μακρια απο μαζικη παραγωγη? Ο γνωστος μου που ανεφερα εχει παρει το δικο του εκει γυρω στον Κατσιφη

Τον Κατσιφή που τον γνώρισα πέρυσι το καλοκαίρι προσωπικά δε θυμάμαι να μου είχε πει ότι που πουλάει όργανα σε τόσο χαμηλές τιμές… για τα διπλάσια και άνω θυμάμαι να σου πω την αλήθεια. Αν πας εκεί από κοντά θα σου πει βέβαια ο ίδιος γιατί μπορεί να κάνω και λάθος .
Για τα 600€ έχω καταλάβει το εξής :
Ή δίνεις 500€ μέσο όρο και παίρνεις αξιοπρεπές όργανο από Μάτσικα ή Σταμκο
ή δίνεις το λιγότερο 1000€ και πας και σε άλλους οργανοποιούς και δίνεις προσωπική παραγγελία για να πάρεις κάτι καλό που θα το έχεις μια ζωή .
Τα 600€ , 700€, 800€ πέρα από αλλαγές σε εμφάνιση δεν πιστεύω ότι αξίζει να τα δώσεις .

1 «Μου αρέσει»

Κατασκευή Κατσίφης και €600 δεν συμβαδίζει. Είναι καλός μάστορας και τα όργανά του ξεκινούν από την διπλάσια τιμή και βάλε. Έχει κάποια στον πάνω όροφο που τα πουλάει αλλά είναι άλλων κατασκευές.

Κατά τη γνώμη μου μείνε γύρω στα €500 και βρες κάτι που σου ταιριάζει στο χέρι και στον ήχο.

3 «Μου αρέσει»

Παιζει και να ειχε παει με γνωστο του Κατσιφη για την αγορα γιατι να πω την αληθεια του εστειλα κι εγω μηνυμα και μενα μου ειπε την διπλασια τιμη
Παντως γενικα μιλουσα για το αν θα βρω σε εναν εξισου καλο οργανοποιο τετοιες τιμες. Τον Κατσιφη τον εφερα σαν παραδειγμα

Για να μιλήσουμε ανοιχτά καλό όργανο χειροποίητο από καλό κατασκευαστή δύσκολα πέφτει κάτω από €1200-1300, καινούριο.
Όμως στην τιμή των €500 που θα σου πρότεινα κι εγώ να πας, μπορείς να βρεις αξιόλογα για τα λεφτά τους όργανα. Τέτοια μπορείς να βρεις στον Μάτσικα και στον Στάμκο, όπως προαναφέραμε πολλάκις, που είναι και δοκιμασμένες και αξιόπιστες λύσεις (με καλό value4money) σε αυτό το budget.

3 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, υπάρχει και ο Παπαδάμου(trixordo) στη Θεσσαλονίκη που έχει οικονομικά τρίχορδα, δεν είναι ΄΄βιοτεχνία΄΄ και τον συστήνω ανεπιφύλακτα.Αυτό είναι το δικό μου οργανάκι που πήρα πριν λίγους μήνες, στα 700 ευρώ.

7 «Μου αρέσει»

Λοιπον για να κανουμε μια σουμα… Καταρχας να σας ευχαριστησω ολους παααααρα πολυ! Τωρα η αγορα του οργανου θα γινει του χρονου με οσα λεφτα εχω μαζεψει (ελπιζω να δουλεψω και καπου το επομενο καλοκαιρι) και εαν αυτα ειναι κατω απο γυρω στα 500 με 600 θα παω για καποιο καλο μαζικης παραγωγης (λογικα Ματσικα η Σταμκο, μαλλον Σταμκο). Απο κει και περα εαν ειναι γυρω στα 800 ευελπιστω να βρω καποιο καλο μεταχειρισμενο απο καποιον χωρις “βιοτεχνια” (παρακολουθω ομαδες με μεταχειρισενα στο φβ και σε σαιτ συνεχως τους τελευταιους μηνες και μπορω να πω πως υπαρχουν πραγματικα καλες ευκαιριες σε αυτα τα λεφτα). Τωρα εαν μιλαμε για 1000€ και πανω (δυσκολο εως απιθανο) εννοειται θα παω για ενα καινουργιο απο καποιον που δεν κανει μαζικη παραγωγη. Εαν ολα πανε καλα ελπιζω του χρονου να ξαναεπισκεφτω το φορουμ με τη νεα μου αγορα!

3 «Μου αρέσει»