Αγορά Μπουζουκιού για αρχάριους

Κατέληξα στο Μάτσικα αφου είναι ο πιο έμπιστος και είχε ένα καλό που το έβαλα και στο μάτι.

3 «Μου αρέσει»

Το πήρες?Πιο σκέφτεσαι?

ποιο μοντέλο διάλεξες;

1 «Μου αρέσει»

Θα πάρω αυτο που είναι στα 360€
3χορδο

3 «Μου αρέσει»

Με το καλό και να μας το δείξεις σε καμιά φωτογραφία!

1 «Μου αρέσει»

Έγινε! Ευχαριστώ! Μόλις το πάρω θα αναρτήσω φωτογραφία

2 «Μου αρέσει»

20201012_183024
Μάτσικας

11 «Μου αρέσει»

καλορίζικο και καλοτάξιμο!

5 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο Μάρκο.Καλά παιξίματα εύχομαι και να το χαρείς.

4 «Μου αρέσει»

Καλές πενιές να έχεις.

3 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο και καλές πενιες.

3 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο Μάρκο… να το χαρείς…

2 «Μου αρέσει»

Μάρκο ένα μήνα μετά πως σου φαίνεται το όργανο?
Είσαι ευχαριστημένος?
Αν και ένας μήνας για το όργανο είναι ελάχιστος χρόνος, παρόλα αυτά είχαμε αλλαγή θερμοκρασίας οπότε ίσως και να είναι το πρώτο του τεστ.
Καλό είναι να έχουμε ένα feedback και για όσους θελήσουν μελλοντικά να πάρουν παρόμοιο όργανο του εκαστοτε κατασκευαστή.

3 «Μου αρέσει»

Είναι νωρίς ακόμα ο μήνας πιστεύω Πάνο.Αλλά θεωρώ ότι αυτά τα όργανα είναι δοκιμασμένα πάνω κάτω.Με τόσα όργανα που έχει φτιάξει σε μαζική παραγωγή έχει βρει την άκρη να είναι σωστά μετά από τόσα χρόνια.Έτσι κι αλλιώς υπάρχει και εγγύηση.

2 «Μου αρέσει»

Αρχικά θα συμφωνήσω με τα όσα είπε ο Λάμπρος από πάνω.
Αφετέρου ο Μάρκος έχει να εμφανιστεί στο Φόρουμ από τις 13/10. Ελπίζουμε κάποια στιγμή να μας επισκεφτεί και πάλι.
Πέραν όλων αυτών όμως τα όργανα του Μάτσικα (ειδικά στα φτηνά μοντέλα του) είναι δημοφιλή ακριβώς για την τιμιότητά τους και το πόσο απροβλημάτιστα είναι. Δεν μιλάμε να τα εκθέτει κανείς σε κακουχίες (ξηρασία, υγρασία, χτυπήματα κλπ), αλλά σε γενικές γραμμές επειδή η συνταγή είναι δοκιμασμένη το αποτέλεσμα είναι το αναμενόμενο.

3 «Μου αρέσει»

Εγώ βρίσκω πολύ σημαντική την κίνηση του Πάνου να ρωτήσει. Όσο στάνταρ και αν είναι το όργανο και όσο μικρό χρονικό διάστημα και αν είναι ο ένας μήνας, πολλές μπορούν να είναι οι παρατηρήσεις που θα βοηθήσουν και κάποιον που θέλει να αγοράσει από τον ίδιο κατασκευαστή.

Θα μπορούσε να γίνει αυτό και σε άλλα τέτοια θέματα με παρουσιάσεις οργάνων.

3 «Μου αρέσει»

Στον πρώτο μήνα όλα καλά πάνε, εκτός από εμφανείς κακοτεχνίες. Είναι νωρίς, στον μήνα πάει το όργανο για το πρώτο σετάρισμα και μπορεί να μην έχει έρθει ακόμα το μπράτσο στην υπολογισμένη του θέση (βέβαια του Μάτσικα μάλλον έχουν περάσει κάποιο χρόνο στην έκθεση).
Μακάρι να είχαμε περισσότερο feedback γενικότερα, γιατί η καλή φήμη είναι κάτι που χτίζεται και διατηρείται καθημερινά για όλους (κατασκευαστές, παίχτες, δασκάλους, συμφορουμίτες), βάζω και μένα μέσα.

5 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Λοιπόν θα μακρηγορήσω λίγο προσπαθώντας να σας πω τη δίκη μου εμπειρία για τον Μάτσικα.
Όταν ξεκίνησα να μαθαίνω μπουζούκι, το Νοέμβριο του 2017,αγόρασα το πρώτο μου μπουζούκι από το συγκεκριμένο κατάστημα.
Ένα τρίχορδο με σκάφος κερασιάς, το πιο φθηνό που είχε στα 270€ αν θυμάμαι καλά, τώρα δεν το πουλάει πια αυτό το μοντέλο.
Δεν είχα καμμία απολύτως εικόνα για καλό ήχο, καλή κατασκευή, παντελώς άσχετος.
Όταν ξεκίνησα κάτι να παίζω και άρχισα να ψάχνομαι ακούγοντας όργανα διάφορων κατασκευαστών δε μου άρεσε καθόλου ο ήχος του.
Το πούλησα σε ένα φίλο που το έχει ακόμη και το όργανο έχει την ίδια απόδοση χωρίς κανένα πρόβλημα.
Εν τω μεταξύ μόλις το πούλησα αγόρασα ένα τρίχορδο από τον Καφετζοπουλο, πραγματικά ημέρα με τη νύχτα. Δεν συγκρίνονται.
Επειδή ομως βγαίνω για μάθημα, πάω σε σπίτια φίλων για να παίξουμε πολύ συχνά, δεν ήθελα να ταλαιπωρώ το πολύ ωραίο αυτό όργανο. Αποφάσισα λοιπόν για το every day,να αγοράσω ένα φθηνό δεύτερο και το πήρα πριν 20 ημέρες.
Έψαξα σε διάφορους οργανοποιούς για όργανο στα 500€ περίπου.
Κατέληξα στον Μάτσικα γιατί πραγματικά στα χρήματα αυτά ήταν το καλύτερο κατά τη γνώμη μου και το γούστο μου πάντα(κατασκευή και ήχος).
Αν κρίνω λοιπόν από το πρώτο μου μπουζούκι που είναι ακόμη όπως το αγόρασα στα χέρια του φίλου μου, πιστεύω και το καινούργιο να βγει το ίδιο αξιόπιστο.

Παραπάνω φωτό από το νέο μπουζούκι του Μάτσικα και του Καφετζόπουλου προς ενημέρωση σας(αριστερά Καφετζοπουλος στη μέση Μάτσικας)
Επίσης να πω ότι ρόλο στην απόφαση μου έπαιξε και το πολύ καλό after sales που αισθάνθηκα ότι έχει το συγκεκριμένο κατάστημα.
Πιστεύω να βοήθησα λίγο και εύχομαι καλό βράδυ σε όλους.

9 «Μου αρέσει»

6 posts were split to a new topic: Δεύτερο όργανο για “καθημερινή” χρήση;

Λοιπόν… Μετά από δύο και κάτι μήνες με το μπουζούκι του Μάτσικα έχω να πω τα εξής:
Ο ήχος ήταν και παραμένει ο ίδιος, δηλαδή άρτιος. Ένα μπουζούκι με δυνατό ήχο, το οποίο με τα χρήματα που έδωσα δεν θα μπορούσα να ζητήσω κάτι καλύτερο από ποιότητα.
Επίσης είχα την ευκαιρία να παίξω με άλλα τρεία-τέσσερα όργανα μεγαλύτερης τιμής και δεν παρατήρησα τίποτα το συγκλονιστικό από ποιότητα ήχου (εννοείτε πως ο ήχος δεν είναι ο ίδιος με ένα των 800 ή των 1500€, αλλά για έναν χωρίς ιστορικό μπουζουκιού που ξεκινάει για πρώτη φορά είναι ότι πρέπει).
Ακόμα το μίλησα με ένα παιδί που έψαχνε για 4χορδο στα 450€ και κατέληξε κι αυτός στον Μάτσικα ο οποίος έχει μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.
Άρα για όποιον ψάχνει για μπουζούκι σε αυτήν την τιμή ο Μάτσικας είναι μια καλή επιλογή και θα του το πρότεινα ανεπιφύλακτα.

4 «Μου αρέσει»