Αγορά καινούριου Μπουζουκιού

Συμφωνω κ εγω με τους κυριους παραπανω.

Wolverine,

Διαφωνώ με τους παραπάνω φίλους.

Εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις το φθηνότερο οργανάκι, αν και προσωπικά πιστεύω ότι το “ακριβό είναι και φθηνό”, κυρίως για δύο λόγους:

  1. Επειδή “σκέφτεσαι ν’ ασχοληθείς” (όπως γράφεις στο προφίλ σου) με το μπουζούκι και μπορεί να μην σ’ αρέσει, και
  2. γιατί είσαι 19 ετών και τα 250ευρώ είναι ήδη αρκετά χρήματα.

Μόνο να προσέξεις να πάρεις ένα μαλακό όργανο να μην ταλαιπωρείσαι όταν παίζεις και συντελέσει η κακή ποιότητα του οργάνου να το παρατήσεις.

Όταν και εφόσον με το καλό φτάσεις σε ικανοποιητικό σημείο με το “φθηνό” όργανο, τότε αγόρασε το καλύτερο.

Καί κάτι τελευταίο, μπορείς να βρείς αξιοπρεπέστατο οργανάκι με 300-350 ευρώ εκτός από του Σελασίδη και στον Μάτσικα. Έχω οργανάκι που αγόρασα 350 ευρώ που κατά ομολογία συνφορουμιστών που γνωρίζουν “μιλάει”.

Η τελική επιλογή δική σου. Απλώς ότι αποφασίσεις πάρε οπωσδήποτε μαζί σου κάποιον που να ξέρει.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην isaac 03 Νοέμβριος, 2005)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην isaac 03 Νοέμβριος, 2005)

αν και θαυμαστης του τριχορδου μουζουκιου ξεκινησα πριν ενα χρονο με εν τετραχορδο των 300ευρω απο τον ματσικα. πλεον εχω καταληξει οτι δεν πρεπει με τιποτα να παρεις ενα οργανο μονο και μονο για να μαθεις γιατι θα σε ξενερωσει ο ηχος του ενω με την αγορα ενος καλου οργανου απο την αρχη θα γουσταρεις περισσοτερο και θα μαθεις και πιο γρηγορα και πιο σωστα αφου το αθτι σου θα εκπαιδευτει με πιο σωστο ηχο.

Στην περιοχη των εξαρχειων υπαρχουν δυο οργανοποιοι ο καφετζοπουλος και ο βαρλας.
Για την αγορα τριχορδου των 600ευρω περιπου χωρις στολιδια ποιον θα προτεινατε σαν ιδανικοτερη επιλογη σε σχεση χρηματων/κατασκευης

Στα 600 ευρώ κανείς απο τους δύο δεν θα σου δώσει δικό του όργανο , απλά όργανο που διάλεξε για το μαγαζί του φτιαγμένο απο συνεργάτη κατασκευαστή.
Περίμενε να μαζέψεις λίγα περισσότερα χρήματα για να
πάρεις ενα μπουζούκι αξιώσεων , αν πάλι το θές τώρα ψάξε για μεταχειρισμένο

δοκιμασε να παρεις ενα τηλεφωνο τον Γιαννη Καρβουνη (210 4254052) και πες του τι ζητας,
πιθανον να μπορει να σου προτεινει κατι.

σας ευχαριστω για τα σχολια. Αυτο που ψαχνω ειναι κατι οικονομικο. Δεν με ενδιαφερουν τα στολιδια και τα μπιχλιμπιδια. Θελω ενα οργανο απλο και σε εμφανιση παλιου μικρασιατικου μπουζουκιου

Αντώνη ρίξε μιά ματιά στα προηγούμενα postings του forum καθώς και στις συνεντεύξεις των οργανοποιών, στα 3 τεύχη της κλίκας (www.klika.gr). Δεν είναι μόνο τα στολίδια και τα μπιχλιμπίδια που κάνουν τη διαφορά στην τιμή. Είναι κρίμα να δώσεις κάποια λεφτά και να πάρεις κάτι μέτριο, το οποίο ΣΙΓΟΥΡΑ θα αλλάξεις στο μέλλον.

Γεια σας παιδια, εχει κανενας αποψη για τον Θεοφιλό Μπρα σαν κατασκευαστη μπουζουκιων? Παρηγγειλα ενα τριχορδο να μου φτιαξει για να μαθω και μου ζητησε 700 ευρω. Επειδη βγαινουν δυσκολα και δεν μου περισευουν ακριβως, τουλαχιστον να πιασουν τοπο με την αγορα ενος οργανου που ν’ αξιζει. Θα ημουν ευγνωμων αν καποιος που γνωριζει απο οργανα εχει αποψη για τον συγκεκριμενο οργανοποιο για να με βοηθησει

Οι “πρώτης γραμμής” μαστόροι ζητούν τα διπλά λεφτά και βάλε. Αν με 700 ευρά ο Μπρας σού φτιάξει όργανο με τα σωστά υλικά, το πιο πιθανό είναι να βγεις κερδισμένος.

Ο Θεόφιλος είναι μια χαρά μάστορας με ιδιαίτερη εμπειρία στα σαντούρια και τα κανονάκια , σκάρτο πράμα απο κει δεν πρόκειται να πάρεις.
Φυσικά και στα μπουζούκια δεν πάει πίσω ο άνθρώπος ,
τα 700 ευρώ για παραγγελία μου φαίνονται απίστευτα , μη φοβάσαι δεν πρόκειται να σε γελάσει.
Προτίθεμαι να τον “ανακρίνω” σε μελλοντικό τεύχος της “ΚΛΙΚΑΣ” οπότε θα δεις και τις λεπτομέρειες της δουλειάς του γενικότερα

χρονια πολλα παιδια, ευχαριστω για τις πληροφοριες και τον χρονο που αφιερωσατε. Τον κυρ Θεοφιλο κι εγω τον συμπαθησα απο την αρχη και μου φανηκε πολυ ενταξει ανθρωπος, απλα επειδη δεν εχω ιδεα απο οργανα, τωρα θελω να μαθω κι επειδη δεν πηγα σε αλλον κατασκευαστη γιατι τον γουσταρησα απο την αρχη ειπα να κανω και μια ερωτηση σε σας τους πιο ειδικους να μου πειτε την γνωμη σας. Χαιρομαι παντως που δεν επεσα εξω γι’ αυτον τον ανθρωπο

mixail an ontws to organaki einai oso sou kalo sou eipe ta 700 einai para poly kala…min ti sizitas…ante me to kalo…

ξερεις τωρα πως ειναι αυτα, ο καθενας λεει πως ειναι ο καλυτερος μαστορας. Η αληθεια ειναι παντως πως κατω απο εξακοσια δεν πουλαει κανενας σχεδον οργανοποιος. Εμενα μου ειπε πως αν το πουλαγε σε επαγγελματια που θα εβγαζε λεφτα απ’ αυτο θα το πουλαγε 1200. Πρεπει να ειναι καλος μαστορας παντως και σαν ανθρωπο τον συμπαθησα πολυ. Μου ειπε πως θα μου δειξει και τα βασικα για να ξεκινησω

Μια κουβέντα θα σου πω Μιχάλη: Τον πέτυχες στις ΠΟΛΥ καλές του. Πάρτο και μπλέξε μαζί του αν έχει όρεξη να σου μάθει και δέκα πράγματα διότι προφανώς σε συμπάθησε. Είναι φίλος μου αλλά την αλήθεια θα την πω: είναι και μέγα στραβόξυλο.

δεν τιθεται θεμα να το παρω η οχι φιλε Κωστα, το εχω καπαρωσει και σε κανα δυο τρεις μερες που θα το τελειωσει θα το παραλαβω. Απλα χαιρομαι που παρολο που ειμαι ασχετος ο κυρ Θεοφιλος ξηγηθηκε σπαθι και μου δωσε ενα οργανο που το φτιαχνε για τον εαυτο του απ’ οτι μου ειπε και σε καλη τιμη

Καλορίζικο να’ ναι το όργανο Μιχάλη. Αφού το πάρεις με το καλό ανέβασε και καμμιά φωτό να το δούμε. Απ ‘ότι έχω ακούσει (και κάνα δυό που’ χω δεί) τα όργανα του Μπρά είναι κουκλιά.

Ευχαριστω πολυ Ισαακ. Μολις το παρω θα ανεβασω φωτο. Ειναι οντως ομορφο. Λιτο μεν, με μια μονο ενθετη φιγουρα που την ζωγραφησε η κορη του στο χερι αλλα ομορφο. Τα πολλα στολιδια εμενα δεν μ’αρεσουν κι απ’ οτι διαβαζω και στις συνεντευξεις της κλικας ουτε και στους μαστορους. Ενα οργανο που θυμιζει τα παλια

Αυτό το μπουζούκι πόσων χρονών το κάνετε;

Περίμενε να μαζευτούν λίγες απόψεις και θα σου πω.