Αγορά ακριβού οργάνου

Τι λες, καλέ ? Να ρίξω καμμιά εκατοστή ονόματα ( ξένα αλλά και ελληνικά) πούχω πρόχειρα;;;

εγώ ο άσχετος να πω:
Αυτό πιστεύω είναι η πληγή της αγοράς.
Μιλάμε για πίνακες ζωγραφικής, ισπανικές κιθάρες κλπ. Ολα αυτά είναι επενδύσεις, όχι μόνο δεν χάνουν αξία αλλά συχνά παίρνουν. Δεν υπάρχει λόγος ένα μπουζούκι να χάνει αξία (αν είναι σωστά φτιαγμένο και παιγμένο) . Αν ο αγοραστής ξέρει ότι δεν χάνει τα λεφτά του αλλά μπορεί να τα πάρει πίσω οποιαδήποτε στιγμή τότε, δεν μένει παρά να ψάξει για το όργανο το οποίο θα ικανοποιεί και θα είναι σταθερή επένδυση. Για να συγκρίνουμε λοιπόν πίνακες κιθάρες βιολιά κλπ πρέπει η αγορά να αποδεχτεί επιτέλους ότι η αξία των Ελληνικών οργάνων είναι διαχρονική.

Κι εγώ γνωρίζω. Άλλο ήταν το νόημα της φράσης μου κύριε Φρονιμόπουλε.

Θα μου αρεσε να τοποθετηθουν και επαγγελματιες και δεξιοτεχνες που ειναι μελη του φορουμ για το θεμα…Ρε παιδια θα τρελαθουμε?8.οοο ευρω?Ειναι δυνατον?..Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με τη φραση περι λαϊκου οργανου,δεν θα μπορουσα να βρω καλυτερη ειλικρινα,ειτε το ειπε ο Τσομιδης ειτε οχι.Γενικα θεωρω οτι η υπερβολη στις τιμες στοιχιζει και στους οργανοποιους και στους μουσικους και στη μουσικη.Ενα απλο παραδειγμα,παει ενα παιδακι παιρνει ενα μαθητικο οργανο πανω στο οποιο ματωνει κυριολεκτικα τα δαχτυλα του και εχει εξαντλησει ολα τα περιθωρια που του δινει αυτο το μπουζουκι,το εχει ξεπερασει το οργανο…Εντωμεταξυ εχει φτασει κοντα στα 18…Θελει να εμβαθυνει στη τεχνη του,να παει παραπερα στη δεξιοτεχνια και τα λοιπα…Οι γονεις του ειναι πλεον ανεργοι,ο ιδιος σπουδαζει κατι ή δουλευει,πως θα αγορασει μπουζουκι?Ειναι λιγες αυτες οι οικογενειες νομιζετε?Αν οχι ανεργοι,που τους μειθηκε ο μισθος η που βρισκονται στα ορια της απολυσης?..Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οταν ενα καλο οργανο στοιχιζει το λιγοτερο 2 φορες το βασικο μισθο καπου υπαρχει παραλογισμος…Απλα…Οταν δηλαδη ενας νεος εργαζομενος πρεπει να κρατησει 3 μηνιατικα των 590 ευρω για να παρει ενα καλο οργανο και το θεωρουμε φυσιολογικο καποιο προβλημα υπαρχει στα μυαλα καποιων.Και πως θα φαει,πως θα πληρσει νοικι,πως θα εχει φως,νερο,θερμανση?..Αν καποιος υποστηριζει οτι αυτο ειναι νορμαλ τοτε αμεσα υποστηριζει οτι η τεχνη,η μουσικη,το μπουζουκι ΠΡΕΠΕΙ να ειναι για λιγους,ΠΡΕΠΕΙ να μαθαινουν και να παιζουν οσοι εχουν την οικονομικη ευχερεια,στη πλειονοτητα αυτο ισχυει σημερα.Αυτοι που λεν τα παραπανω το υποστηριζουν και προφανως δεν θελει να αλλαξει κ κατι…Τσαμπα μαγκες για ρεμπετες,για λαϊκους καλλιτεχνες και οργανοποιους…Τους περισσοτερους οργανοποιους απο αυτους που λετε δεν τους γνωριζω γιατι ειμαι απο επαρχια και με το ρεμπετικο ασχολουμαι τα τελευταια 5 χρονια κ ολα στη θεσσαλονικη…Κ για τους εδω πανω για λιγους εχω καλη αποψη…Ειναι βεβαια πολυ λιγοτεροι…Επισης δεν ειναι μονο το παραδειγμα για ενα παλικαρι 18 χρονων,ισχυει και για μικροτερους και για μεγαλυτερους ηλικιακα οργανοπαιχτες…Διαβαστε λιγο την ιστορια του Μητσακη για το πως πηρε το πρωτο του μπουζουκι…Κ πως ξεχρεωσε…Αν δεν υπηρχε τοτε ο Μπαμπας Μιλανος,για οσους εχουν ερθει Βολο θα γνωριζουν ελπιζω,θα ειχε χαθει ενα σημαντικο κομματι της ιστοριας της λαϊκης μουσικης…Κ θα τραγουδουσαμε Ειναι κριμα,ειναι κριμα,ειναι κριμα…Αλλα δεν θα το ειχε γραψει κανενας…Δεν θα ηταν κριμα?

Οι επωνυμοι οργανοποιοί από διακριτικότητα στους συναδέλφους τους δεν τοποθετούνται, κάτι που προσωπικά δε το θεωρώ κατακριτέο. Ο κόσμος είναι μικρός και αυτά που λέγονται εδώ δεν ξελέγονται.

Απο εκεί και πέρα εφόσον δεν ψηφιστεί νόμος στη Βουλή που να απαγορεύει την πώληση μπουζουκίων πάνω από 1999.99 ευρώ ο καθένας μπορεί να αξιολογεί την τέχνη του όσο γουστάρει.

Σε εμάς τους πελάτες έγκειται αν θα εκτιμήσουμε ή όχι τη δουλειά, το αποτέλεσμα και τη μοναδικότητα ενός οργάνου σε σχέση με την τιμή.

Αγαπητοί συμφορουμήτες, προσωπικά αντιμετωπίζω ένα σημαντικό πρόβλημα και ζητάω τη βοήθειά σας. Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω ένα καλό όργανο σαν και το εικονιζόμενο στη φωτογραφία. Που να βρώ τα 620.000$ που κοστίζει;

Σίγουρα τα μαύρα διαμάντια και τα φύλλα χρυσού από τα οποία είναι κατασκευασμένο θα δίνουν άλλη ποιότητα στον ήχο. Και εγώ αυτόν τον ήχο (των μαύρων διαμαντιών ντέ!) τον έχω πραγματικά μεγάλη ανάγκη. (Για λεπτομέρειες εδώ).

Δεν είναι αδικία, γ@μ@ την ατυχία μου! Απάνω που είχα αποφασίσει να μάθω ούτι!

ritter_royal_ins&#1.jpg

ΥΓ.
Φυσικά και αστειεύομαι για να χαλαρώσουμε λιγάκι!:slight_smile:

Δεν ειπα για επωνυμους οργανοποιους αλλα για επαγγελματιες και δεξιοτεχνες μουσικους,οργανοπαιχτες.Α δηλαδη αμα ψηφιστει κατι στη Βουλη τοτε πρεπει να υπακουμε?Αμα ηταν ετσι με τους νομους ακομα του Μωυση θα ειχαμε…Το θεμα ειναι οτι με το οσο γουσταρει που λες δεν μπορει ο καθενας να παρει ενα αξιοπρεπες οργανο να παιξει αν δεν σκασει 3 μηνιατικα,εσυ μπορει να εχεις λυμμενο το οικονομικο και να τα λες αυτα αλλα γενικα δεν ειναι ετσι…Αυτο περιγραφω και παραπανω αλλα μαλλον δεν το διαβασες ολοκληρο και σχολιασες ο,τι εσυ ηθελες…Να κανουμε ουσιαστικη κουβεντα οχι να την λεμε ο ενας στον αλλον με ατακες…

[QUOTE=Γιανν’ς;206428] δεν μπορει ο καθενας να παρει ενα αξιοπρεπες οργανο να παιξει αν δεν σκασει 3 μηνιατικα,QUOTE]

Δηλαδή τα όργανα των 500 euro , δεν είναι αξιοπρεπή , για την τιμή τους;

Εγω ξερω οτι οσο φτανει το παπλωμα τοσο να απλωνω τα ποδια μου!Αν καποιος μπορει να παρει τοσο ακριβο μπουζουκι σιγουρα το εκανε μετα απο σκεψη και ερευνα!Δε νομιζω να του βαλανε το πιστολι στο κεφαλι…!Οσο για τον πωλητη ειναι πιο απλα τα πραγματα.Τοσα ηθελε τοσα πηρε!Το δικο μου μπουζουκι εχει 800ε.Αν εγω το πουλησω 5000ε ποιος θα φταει?Εγω η αυτος που θα το παρει?

Δεν είναι ο θάνατος του καλλιτέχνη που θα ανεβάσει την τιμή ενός έργου. Οταν ο Στραντιβάρι πουλούσε ένα βιολί μήπως ήταν των 500 ευρω; ήταν όμως βιολι. δουλεμένο με τους κανόνες της τέχνης που ο ίδιος ανέβασε σε άλλο επίπεδο και παραμένει αξεπεραστος μεχρι και σήμερα. βέβαια δεν θα τα πουλούσε και 5 000 000 δολαρια. η αναγνώριση είχε έρθει ενόσω ζούσε, η συλλεκτική αξία όμως με το θάνατό του και το σάπιο εμπορικό σύστημα του σήμερα εκσφενδόνισε την τιμή του κάθε έργου κάθε καλλιτέχνη στα σημερινά ύψη. πόσα χρήματα να δώσω για ένα γνήσιο ούτι Βενιού; Iσως ο φίλος τασος θεοδωράκης μας διαφωτίση στο θέμα αυτό μιας και ειδήμων. τώρα βέβαια με αυτή την κρίση γενικά και η οργανοποιία φυσικά και περνάει κρίση, και αν κάποιος φίλος μπορεί να μας ενημερώσει που θα μπορούσαμε να βρούμε όργανα ακριβά στον ήχο και στην ποιότητα κατασκευής αλλά πάνω κατω στα 500 ευρώ ας βγει ανοιχτα και ας αναφερθουν όνόματα και πραγματικές εμπειρίες φίλων για να μπορεί τελικά να εξακριβωθεί από όποιον το ζητά το κατά πόσο το καλό είναι και ακριβό ή όχι

Φίλε Γιάννη όντως δε διάβασα σωστά το μήνυμα σου και σου ζητώ συγνώμη γι’ αυτό, από κεκτημένη ταχύτητα το μυαλό μου πήγε στους οργανοποιούς.
Καμμία διάθεση δεν έχω να σου την πώ, πολύ περισσότερο να πετάω ατάκες. Τοποθετήθηκα πριν απο το μήνυμα σου, πιστεύω ότι είναι αρκετό…

Κάποτε με 200.000 δραχμές έπαιρνες μπουζούκαρο κορυφής… τώρα, σε αντίστοιχη τιμή σε ευρώ μόνο σκουπόξυλο παίρνεις…

πάντως δεν ευθύνομαι εγώ που ανέβηκαν οι τιμές, κάποιοι είδαν ψωμί και έπεσαν με τα μούτρα στο :107:

άλλωστε κάποτε ήταν μόνο 5-6 μαστόροι… αλλά δημιουργούσαν τέχνη λαϊκή … σε ήχο και τιμή…

μονο που απτην στιγμη που ηταν λιγοτεροι οι μαστοροι ,θα επρεπε να ηταν πιο ακριβα τα οργανα και τωρα που ειναι πολλοι να ειναι φθηνοτερα.
πολυ καλο οργανο σημαινει μια αυξηση τιμης σε ενα ποσοστο 20-30% σε σχεση με αλλους καλους οργανοποιους ,ετσι ωστε να αυξησεις την ζητηση (λογω ποιοτητας) και τα κερδη σου απτην στιγμη που το αξιζεις,αλλα οχι να φτανεις σε σημειο αισχροκερδιας.
μην λετε επισης οτι καθενας μπορει να κοστολογει οσο θελει τα οργανα του ,αυτα βλεπουν αλλοι οργανοποιοι και αυριο θα πουν <<ελα μωρε τωρα 8.000ευρω για ενα οργανο,παρε το δικο μου με 4.000 ευρω>>.
ολα τα στραβα κι αναποδα σαυτην την χωρα συμβαινουν.

Γι’ αυτό στην Ελλάδα πάμε κατά διαο… διότι έχουμε βιάσει όλες τις οικονομικές θεωρίες… και μας βλέπω έτσι που πάμε να κάνουμε ταξιδάκι ακουστικής αναψυχής προς Τουρκία και Βουλγαρία μεριά…

άντε εγώ είμαι δίπλα και μπορώ να πεταχτώ να κοιτάξω για μπουζούκι στην Κωνσταντινούπολη… οι Αθηναίοι;;;;;

Άσωτε, οι τούρκοι είναι γνωστό ότι ξέρουν να φτιάχνουν καλά όργανα αλλά μπουζούκι δεν θα έπαιρνα. Έκαστος στο είδος έτσι;

Εμενα θα με ενδιέφερε να εξετάζαμε και μια άλλη πτυχή στην συζήτηση μας αυτή.

Θα μπορούσαν εάν ήταν δυνατόν, να μας πουν καποιοι φιλοι οργανοποιοί, εάν οι παραγγελιες και αγορές μπουζουκιών έχουν μειωθεί αισθητα λόγο οικονομικής κρίσις, και εάν ναι , έχουν χαμηλώσει τις τιμές τους, χωρίς να μειώσουν την ποιότητα κατασκευής των οργανων τους, προκειμενου να ελκύσουν πελάτες? Για να δούμε τελικά εάν υψηλές τιμές στην αγορά, επηρεάζουν και κατα ποσο , την δυναμική πελάτη-κατασκευαστή , ισως σε τέτοιο σημείο, ώστε μπουζούκια των 5000-8000 ευρω πολύ σπανια θα ξαναδούμε να πωλούνται

Δημήτρη έχεις δίκαιο… είναι αυτό που λένε και αυτοί για τα δικά μας ούτια κλπ…

Πάντως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, όποιος ξέρει να “ακούει”… μπορεί με 1200-1300 ευρώ να βρει αηδονομπουζούκαρο… που θα βάζει κάτω παλάτια χρυσοστόλιστα, χαρέμια με διαμάντια…

Στη Τουρκία τα μόνα μπουζούκια που έχω πετύχει είναι κάτι εισαγόμενα τετράχορδα της συμφοράς, τα όποια δε, τα πουλάνε και πανάκριβα. Οι μάστοροι το μπουζούκι δεν το 'χουν, αλλά ούτε και τους ενδιαφέρει. Εγώ και δυο περιπτώσεις ακόμα που ξέρω, πήραμε μπουζούκι απο Ελλάδα…

Υ.Γ. Τα δικά μας ούτια μια χαρά είναι και ανταγωνίζονται τα τούρκικα στα ίσια

Παρακολουθώ τη συζήτηση και αδυνατώ να καταλάβω ορισμένα σημεία της. Να ξεκαθαρίσω ότι ασχολούμαι ερασιτεχνικά με το μπουζούκι. Ούτε επαγγελματίας είμαι ούτε πρόκειται να παίξω κάπου επαγγελματικά. Μου αρέσουν τα ρεμπέτικα και θέλω να μπορώ να παίζω για το κέφι μου. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να δώσω 2000 ευρώ για να πάρω ένα μπουζούκι που να είναι αξιοπρεπές, να μην χρειάζεται να ματώσω για να παίξω και να έχει ήχο ικανοποιητικό πάντα για το δικό μου γούστο. Αντιλαμβάνομαι ότι κάποιος επαγγελματίας θα ήθελε κάτι πιο σοβαρό στα χέρια του. Ένα όργανο που σε ένα στούντιο δεν θα τον πρόδιδε. Αλλά για μένα; Γιατί δηλαδή θα πρέπει να το χρυσοπληρώσω; Το πρώτο μου έγχορδο όργανο ήταν μία κιθάρα και μάλιστα από τις πιο οικονομικές που υπήρχαν. Με το που την αγόρασα την πήγα σε ένα μάστορα για να τη φέρει στα μέτρα μου και αυτό ήταν. Εδώ και 15 χρόνια δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα, το μανίκι δεν έχει φύγει ούτε ένα χιλιοστό και ο ήχος της παραμένει εξαιρετικός. Φυσικά δεν είναι ισπανική κιθάρα αλλά τη δουλειά της τη κάνει παλικαρίσια. Γιατί λοιπόν να μην μπορεί κάποιος να έχει ένα τέτοιο μπουζούκι; Γιατί θα πρέπει ένα προσεγμένο μπουζούκι να κοστολογήται από 1500 και πάνω μέχρι και το αστρονομικό ποσό των 8000 ευρώ; Όλοι οι μεγάλοι είχαν όργανα τέτοιας αξίας για να παίξουν; Μήπως χάνουμε το νόημα της μουσικής;

Στην βουλγαρια θα πας για γκάϊντα και καβαλι,σιγουρα οχι για μπουζουκι και τα μαστορια που θα ασχοληθουν με μπουζουκι δεν ξερουν να το φτιαχνουν οι ανθρωποι,εκ πειρας το λεω.Στην κων/πολη ειχα πετυχει στο tunel σε ενα μαγαζι ενα εξαιρετικο τριχορδακι χωρις φιγουρα με παρα πολυ καλο ηχο ,ο μαστορας κρητικος ερασιτεχνης,αυτοι το πουλουσαν τοτε 1500 ευρω,ευκαιρια γιατι ειχε πολυ καλο ηχο αλλα πανακριβο για να παρεις οργανο απο τουρκια.Ολα τα αλλα που εχουν ειναι τις κακιας της ωρας ,μπουζουκια σειρας Ελληνικα.Επομενως δεν αξιζει να πας εξω για μπουζουκι.Γι’αυτο λοιπον Ελλαδιτσα , ανοιχτα τα αυτια να ακουμε τα οργανα και ανοιχτα τα ματια να βλεπουμε τις τιμες ,οποιος ακουει θα παρει καλο οργανο και με 250 ε.