Άγνωστη (;) ηχογράφηση με μπουλγαρί

Οποιος γνωριζει στοιχεια για το ποιος παιζει κ τι σκοπο εδω ας ενημερωσει και τους υπολοιπους

1 «Μου αρέσει»

ωραιος ο ηχος του οργανου!!

Δεν είναι κρητικός ο σκοπός, ίσως να είναι μικρασιάτικος. Ο παίκτης μου είναι άγνωστος.

δεν ειναι κρητικη μουσικη…ουτε το ταξιμι στην αρχη…ακουγεται πιο πολυ σαν ταμπουρας το οργανο παρα μπουλγαρι

Και το μπουλγαρί στην ουσία ταμπουράς είναι.

ΥΓ Ωραία εκτέλεση!

προφανως!εννουσα το ακουσμα που εχει το μπουγλαρι στην Κρητη (πχ φουσταλιερης) που δεν μοιαζει με ακουσμα ταμπουρα

Το κομμάτι σίγουρα δεν είναι κρητικό, αλλά ούτε τίποτε άλλο μού θυμίζει. Οριακά ίσως καππαδόκικο (???). Μήπως είναι τίποτα τούρκικο; Το παίξιμο βέβαια δεν είναι τούρκικο.

Το όργανο θα μπορούσε να είναι κάποια από τις εν μέρει υποθετικές, εν μέρει ασφαλείς ανασυστάσεις ταμπουρά που κυκλοφορούν ευρέως τα τελευταία χρόνια (αλλά και πάλι, η χρονολογία 1978 μου φαίνεται πολύ πρώιμη για τέτοιες αναζητήσεις). Μπορεί και μπουλγαρί, γιατί όχι; Αλλά με μόρια.

Να θυμίσω πάντως ότι η ονομασία μπουλγαρί δεν αφορά αποκλειστικά την κρητική παραλλαγή του ταμπουρά. Είναι λέξη που λεγόταν και σε άλλα μέρη, για άλλες παραλλαγές, που καμιά τους δεν είναι ακριβώς γνωστή. Διάφοροι μουσικοί και οργανοποιοί έχουν πειραματιστεί με την αναζήτηση αυτών των χαμενων οργάνων, ίσως κάποιος να αποφάσισε να το ονομάσει μπουλγαρί. Ή ίσως απλώς αυτός που είχε την κασέτα και ανέβασε το βίντεο να το θεώρησε μπουλγαρί -δηλώνει άλλωστε κι ο ίδιος ότι δεν ξέρει στοιχεία για τις ηχογραφήσεις…

τουρκικος σκοπος παιγμενος με σαζι

Πολύ πιθανό. Για να είσαι όμως τόσο απόλυτος, πρέπει να έχεις πειστικά στοιχεία να καταθέσεις.

Κάλλιο αργά παρά ποτέ!

Ο σκοπός που ακούγεται είναι το Κούρδικο Xifşe.

Όσο το όργανο μάλλον είναι κάποιο baglama saz ή κάτι τέτοιο. (λόγω συρμάτινου ηχοχρώματος)

1 «Μου αρέσει»