Άγνωστες παλιές φωτογραφίες με μπουζούκια

Ώπα τώρα. Αυτή η εκδοχή δε μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό. Άσχετο αντικείμενο που η γραμμική του αποτύπωση συμβαίνει, συμπτωματικά, να θυμίζει περίγραμμα μουσικού οργάνου;

Βρε λέτε;

Στη λεζάντα του σχεδίου (έργο του Edward Dodwell ή του Simone Pomardi, χρονολογούμενο μεταξύ 1805-1819, όπως αναφέρεται στο παραπάνω λινκ) λέει: “βρέθηκε σ’ έναν τάφο στον Πειραιά”.
Λίγο απίθανο να είναι ο σκύλος και το “ραβδί” προϊόν της φαντασίας του καλλιτέχνη.
Άραγε πού ακριβώς βρίσκεται αυτός ο τάφος; Και άραγε η επιτύμβια στήλη παρέμεινε στην περιοχή της ή “ταξίδεψε” κι αυτή προς βρετανικό μουσείο;
Επίσης η πλήρης περιγραφή δεν είναι “ραβδί” ή “ρόπαλο”, αλλά “είδος ράβδου (ή ροπάλου) που καταλήγει σε στρογγυλό εξόγκωμα, με οπή (ή άνοιγμα) στο μέσο”.
Και άραγε τι άλλο θα μπορούσε - εκτός από λαουτοειδές - να είναι αυτή η μοναδική στο είδος της ( ; ) “ράβδος”;

(ΥΓ Επίσης και στον αρχικό σύνδεσμο στο #110, παρότι δεν αναφέρεται ρητά, το σχέδιο έχει ταξινομηθεί θεματικά στην - εκτός των άλλων - κατηγορία των “μουσικών οργάνων”. Το ίδιο και στην αρχική πηγή: “Ίδρυμα Αικ. Λασκαρίδη” Επιτύμβια στήλη του Φιλοκράτη του τύπου "Ανθρωπος με σκύλο". - DODWELL, Edward - ME TO BΛΕΜΜΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΗΓΗΤΩΝ - Τόποι - Μνημεία - Άνθρωποι - Νοτιοανατολική Ευρώπη - Ανατολική Μεσόγειος - Ελλάδα - Μικρά Ασία - Νότιος Ιταλία, 15ος - 20ός αιώνας

Τελευταίο ερώτημα, εκτός από τη χρονολόγηση του σχεδίου, η χρονολόγηση της επιτύμβιας στήλης).

Δεν ήταν ασυνήθης η εικονογραφική αυτή αποτύπωση (άνδρας+σκύλος+ ραβδί):

https://www.greek-language.gr/digitalResources/ancient_greek/navigator/browse.html?object_id=30195&section=&tag=Στήλη+επιτύμβια

Εννοούσα: λίγο απίθανο να είναι προϊόν της φαντασίας του σκιτσογράφου.

Υποθέτω πως για όσα έργα από το (όχι άγνωστο βέβαια) βιβλίο του Ντόντγουελ έχουν ταυτιστεί με σωζόμενα και εντοπισμένα, γνωστά σήμερα, αρχαία πρωτότυπα, αυτό θα επισημαίνεται όπου γίνεται σχετικός λόγος. Για να μην το είδαμε στις παραπάνω πηγές για τον Ντόντγουελ, μάλλον θα αγνοείται.

συρος 1914. να ειναι η γνωστη κομπανια που υπαρχει και σε αλλη φωτο??

2 «Μου αρέσει»




Για σας, είδα αυτή την δημοσίευση στο Facebook στα σχόλια οι φωτογραφίες αυτής της παρτίδας γράφουν, Ελλάδα, αρχές 1950, φωτογράφος John Deakin, αρχείο Bridgeman Images. από την σελίδα λοιπόν Άσπρο και Μαύρο.

3 «Μου αρέσει»

Ωραίος!
Να βάλουμε κι αυτή τη φάση:

3 «Μου αρέσει»