Άγνωστες παλιές φωτογραφίες με μπουζούκια

10 «Μου αρέσει»

Τί βλέπουμε;


Είναι ο πατέρας μου κάπου στο 1945

6 «Μου αρέσει»

Πολύ ενδιαφέρον! Θες να μας γράψεις την ιστορία του, σχετικά με την μουσική που έπαιζε, το όργανο, κλπ;

2 «Μου αρέσει»

Το μπουζούκι της φωτογραφίας το αγόρασε το 1948 έναντι του ποσού των 200δρχ!
Ασχολήθηκε μετά κάποια χρόνια, παίζοντας ρεμπέτικα με φίλους.
Δυστυχώς δε θυμάται το όνομα του κατασκευαστή. Το εργαστήρι ήταν στον Πειραιά κοντά στο λιμάνι.

4 «Μου αρέσει»

Έπαιζε με φίλους σε σπίτια δηλαδή, όχι επαγγελματικά. Θυμάσαι τι τραγούδια έπαιζε; Υπάρχουν άλλες φωτογραφίες;
Αν υπάρχει το όργανο, ίσως έχει ετικέτα μέσα στο σκάφος. Στην Αλιπέδου ήταν ο Τσακιριάν, ο Μουρατίδης, και λίγο παρακάτω ο Ζοζέφ.

1 «Μου αρέσει»

Στην αλιπεδου φυσικά ήταν και είναι ο Σκεντερίδης από το 1922 έως σήμερα.

2 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς δεν υπάρχει το όργανο…
Θέλω να πιστεύω πως ΔΕΝ ήταν Ζοζέφ.!
Όταν ήμουν μικρός είχαμε πάει σε ένα φίλο του, μεγάλο σε ηλικία τότε, τον κύριο Σωτήρη.
Εκεί είδα ένα όργανο Ζοζέφ ειδική παραγγελία, τετράχορδο. Θυμάμαι μου είχε κάνει εντύπωση, εκτός από το όνομα του κατασκευαστή, το μέγεθος του μπουζουκιού. Ήταν σε διαστάσεις τζουρά αλλα 4χορδο.

2 «Μου αρέσει»

(Διευκρίνιση όχι τόσο σημαντική, ο Ζοζέφ δεν ήταν Αλιπέδου πλευρά, αλλά στην πλευρά μετά το δημοτικό θέατρο, προς Τερψιθέα.)
Κοντά στο λιμάνι ήταν και ο Συμεών Ισκεντερίδης, αλλά από την πλευρά της Τρούμπας, Κολοκοτρώνη 96.
Κοντά στο λιμάνι στην πλ. Ιπποδαμείας ήταν ο Απαρτιάν.
Κοντά στο λιμάνι, αλλά από την πλευρά της Δραπετσώνας, δίπλα στον Άγιο Διονύσιο ήταν ο Αγ(τ)ζόγλου.
Μπορεί επίσης να μην την είχε κάνει ο Λαζαρίδης ακόμη από Περαία τότε… νομίζω ότι οριακά είχε φύγει…
Γενικά γινότανε ο καλος χαμός από μαστόρους οπότε δύσκολη η μαντεψιά!

Ευχαριστούμε το φίλο που την μοιράστηκε !

8 «Μου αρέσει»

Σκίτσο επιτύμβιας στήλης από την Αθήνα από το Dodwell, Edward. A classical and topographical tour through Greece, during the years 1801, 1805, and 1806, τομ. Ι, Λονδίνο, Rodwell and Martin, 1819. Δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να είναι ταμπουροειδές, αλλά τι στο καλό είναι;


Δεν ανέβηκε η φωτό, εδώ είναι ο σύνδεσμος:

1 «Μου αρέσει»

οπως και να το πεις, λαουτοειδές είναι.
ο σκύλος δεν ξέρω τι ράτσα είναι :blush:

Γιατί να μην είναι;

Το αρχαίο «τρίχορδον» όλο και κάπου έχει ξανανέβει εδώ σε άλλες απεικονίσεις. Νομίζω επίσης και ακόμη αρχαιότερα όργανα, αιγυπτιακά και μεσοποταμιακά. Βέβαια αυτό μοιάζει υπερβολικά (έως ύποπτα!) με σημερινά όργανα, αλλά ίσως δε διακρινόταν καλά στο ορίτζιναλ ανάγλυφο και ο περιηγητής Ντόντγουελ το συμπλήρωσε με βάση όσα είχε δει στην εποχή του.

(Επιπλέον, από τα σχέδια που έκαναν οι περιηγητές επιτόπου μέχρι την έντυπη έκδοση μεσολαβούσε και ο χαράκτης. Νομίζω δηλαδή.)

Ειδικά το συγκεκριμένο με τις φωτοσκιάσεις φαίνεται να είναι δουλειά χαράκτη, δεν είναι ένα γρήγορο σκίτσο με μολύβι/μελάνι

Μα φυσικά είναι έργο χαράκτη, πώς αλλιώς θα τυπωνόταν σε βιβλίο;

Μερικά περί του Ντόντγουελ εδώ: https://el.travelogues.gr/collection.php?view=156

Ιρλανδός αρχαιολόγος και ζωγράφος. Ταξίδεψε στην Ελλάδα το 1801 και το 1805-6.

Αυτό λέω, δεν μοιάζει με το αρχαίο τρίχορδο που ξέρουμε. Χώρια που χωρίς τέλι μάλλον θα ήταν πολύ λεπτό το μπράτσο. Βέβαια θα μπορούσε και να είναι δίχορδο ή μονόχορδο, και μπορεί και οι αρχαίοι να είχαν κάνει και σκαφτά στρογγυλά, εντέλλει πόσες αναπαραστάσεις αρχαίων τρίχορδων έχουμε, και πατέντες με χελώνες και φλασκιά με δέρμα πιθανότατα. Ξέρουμε πάντως από πότε υπάρχουν στρογγυλά σκάφη σε λαουτοειδή;

Εγώ όχι, αλλά υποθέτω ανέκαθεν: από τότε που το αρχικά στρογγυλό σχήμα μιας κολοκύθας ή καρύδας άρχισε να αναπαράγεται σε σκαφτό ξύλο. Το ότι ενδεχομένως ένα τέτοιο σχήμα δεν είναι απαραίτητο για τη λειτουργία του οργάνου δε θα ήταν αρκετός λόγος για να το αλλάξουν (τέτοιες αρχαίες κληρονομιές χωρίς σημερινή λειτουργικότητα εντοπίζονται σε πολλά όργανα). Εκτός αν τεχνικά ένα τέτοιο σχήμα παρουσίαζε δυσκολίες.

Πολύ καλό εύρημα. Εύγε!

Από την περιγραφή που κάνει στο βιβλίο του, δεν φαίνεται να το προσλαμβάνει ως μουσικό όργανο (“is a kind of long club, terminating in a circular protuberance, with an aperture in the middle”).

Στο πρωτότυπο σχέδιο, πάντως, βλέπουμε το «μπράτσο» του «long club» να προεξέχει του αριστερού χεριού (κάτι που δεν αποτυπώνεται στο χαρακτικό) -και στο σημείο αυτό, τουλάχιστον, δεν διακρίνεται «κλειδιέρα».

Εδώ η σελίδα από το πρωτότυπο άλμπουμ:

Λαουτοειδές σίγουρα.Ο σκυλάκος μάλλον για Κοκκώνι φαίνεται.:grinning::grinning::grinning:

1 «Μου αρέσει»

Άρα αν αναφέρεται ως “club” μιλάμε για ρόπαλο.

Προσωπικά μάλλον θα θεωρήσω ότι ο άνθρωπος σκιτσάρισε από το νου του κάποια επιτύμβια στήλη, βάζοντας το νεκρό να κρατάει και ένα όργανάκι. Και φιλόζωο τον είδε, και φιλόμουσο.