Μπουζουκι με μικροφωνο

ναι αλλα τι μαρκα προτεινετε και ποιο μοντελο,ετσι να εχω κι εγω μια ιδεα

Το μοντελο που αγορασα το εχω δει πολλες φορες σε ζωντανο, αλλα εγω προσωπικα δεν το εχω χρησιμοποιησει για να σου πω εντυπωσεις. Μπορεις να το ψαξεις και μονος σου. Για οργανο που θες χρησιμοποιουνται μικροφωνα μικρου διαφραγματος. Δοξα το Μαρκο (ή το θεο αν προτιμας):slight_smile: αν κανεις μια ερευνα στο ιντερνετ θα βρεις παααααααρα πολλα. Υπομονη και χρονο να εχεις και θα βρεις να διαβασεις πολλες κριτικες.

Έχει κανείς δοκιμάσει μικρόφωνα Audio technica εχω ακουσει τα καλύτερα για αυτο τον τυπο AT831R http://eu.audio-technica.com/en/products/product.asp?catID=1&subID=6&prodID=459

Παιδιά να πάρω Fishman μαγνητη μικρόφωνο ή DPA μικροφωνάκι;

Dpa χωρίς καμμιά αμφιβολία.

Παιδιά, δεν περνάτε κι από εδώ, που έχουμε παρόμοια κουβέντα, να μας πείτε καμιά γνώμη;

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ !
ΜΕ ΚΑΡΦΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΤΙ ΔΥΝΑΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
… ΑΝ ΤΟ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΣΤΗ ΚΟΝΣΟΛΑ ΗΧΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΗΧΟ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΑΝ ΒΑΛΕΤΑΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ D.I ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΚΑΙ ΤΗ ΚΟΝΣΟΛΑ !
ΑΝ Η Κ0ΝΣΟΛΑ ΕΧΕΙ ΕΦΦΕ ΤΟΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ … ΤΑ ΜΙΚΡΟΦΩΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ STUDIO ΗΧΟΓΡΑΦΙΣΕΙΣ ! ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΠΥΚΝΩΤΙΚΑ … ΤΑ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΦΩΝΗΤΙΚΑ

Από συντονιστή: Αποφεύγουμε την εκτεταμένη χρήση κεφαλαίων στοιχείων.

Καλημέρα σε όλους!

Μιας και η κουβέντα για μικρόφωνα να ρωτήσω και εγώ κάτι: Έχει γράψει κανείς σας σε home studio με ταυτόχρονη χρήση 2 πυκνωτικών μικροφώνων (εννοώ να γράφουν και τα 2 το μπουζούκι). Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη τοποθέτηση - προσανατολισμός που πρέπει να έχουν ως προς το όργανο; Το εγχείρημα σκέφτομαι να το δοκιμάσω μιας και σε ανάλογες περιπτώσεις για κιθάρα έχω δεί να τοποθετούν μικρόφωνα μπρος απο την τρύπα, πίσω απο το σκάφος, μπροστά απο την ταστιέρα, πάνω απο το κεφάλι το μουσικού κτλ, κάνοντας όλα αυτά ταυτόχρονη εγγραφή…

Μπορείς να τα βάλεις και τα δύο, σε γωνία 90 μοιρών περίπου μεταξύ τους-πειραματίσου με την απόσταση, να κοιτάζουν το καπάκι.

Ο πιο σωστός είναι ο Κονσολάκης, αδίκως παιδεύεστε οι υπόλοιποι. Ο κρύσταλλος κάνει πολύ καλή δουλειά: http://www.youtube.com/watch?v=mNOJwz9APNg

Γεια σας. Εγώ πιανίστας είμαι βέβαια αλλά γρατζουνάω και λίγο το τρίχορδο… όμως στο μαγαζί όποτε έχει χρησιμοποιήσει ο μπουζουξής μικροφωνάκι, ακούγονται μικροφωνισμοί πάντα, ενώ όταν παίζει με καρφί και πενταλάκι δεν έχω κανένα πρόβλημα…

Παιδιά, να διαβάζετε καλά τι ρωτάει ο άνθρωπος για να είστε εντός θέματος όταν απαντάτε.

εκτός από την στερεοφωνική τεχνική που περιγράφει ο δημήτρης παραπάνω (90 μοίρες), που αναπαριστά αυτό που ακούνε τα δυο αυτιά ενός ακροατή, μπορείς να επικεντρώσεις σε συγκεκριμένα σημεία.
δηλαδή να βάλεις ένα μικρόφωνο προς το καπάκι όπου παράγεται κυρίως ο ήχος (αποφεύγοντας να κοιτάει κατ’ευθείαν την τρύπα), και από εκεί και πέρα να πάρεις λίγο από τον ήχο των δαχτύλων στην ταστιέρα, ή από το πώς εξελίσσεται ο ήχος στον χώρο με ένα μικρόφωνο τοποθετημένο σε κάποια απόσταση (γύρω στα 2 μέτρα, αναλόγως τον χώρο). πειραματίσου με την τοποθέτηση και την αναλογία των δύο μικροφώνων στην τελική μίξη.

Καλησπέρα συνάδελφοι,
Γνωρίζει μήπως κάποιος με σιγουριά, ποιο μοντέλο της DPA ειναι το πλέον κατάλληλο για μπουζούκι;

Μαγνήτης με μικρόφωνο!!!

//youtu.be/boZUPIHfRoE

Kαλημέρα ! Πολύ όμορφα ακούγεται το μπουζουκι στο video! Γνωρίζει κάποιος την τιμή του συστήματος? Επίσης έχω δοκιμάσει πυκνωτικό μικροφονάκι με προενισχητή μέσα στο σκάφος, ιδιοκατασκευή Θεσσαλονικιού ηλεκτρονικού με πολύ ωραίο ήχο! Σε χαμηλές με μέτριες εντάσεις έπαιζε και μόνο του χωρίς πρόβλημα. Σε υψηλές εντάσεις απλά έδινε μια χροιά φυσικού ήχου σε συνδιασμό με μαγνήτη.

Το παραπάνω συστημα ειναι μαγνήτης με ενσωματωμενο μικρόφωνο Ελληνικης κατασκευης http://www.rmacoustics.gr/ και ειναι χειροποιητο. Ο κατασκευαστης λέγεται: Ρήγας Μακρόπουλος. Ειναι άψογο κατα την γνωμη μου και χρειαζοταν καποια στιγμη καποιος να βρει μια λυση για μπουζουκι που να τα συνδυαζει ετσι μαγνητη-μικρόφωνο ωστε να βγαινει το φυσικο αποτελεσμα πιο ξεκουραστα. Το βίντεο που ακους ειναι ο μαγνητης - μικροφωνο χωρις προενισχυση (παθητικος) και οι ρυθμισεις ειναι flat στην κονσολα!!! Το συστημα παθητικο δουλευει αψογα οπως ακους και κοστιζει γυρω στα 160? νομίζω. Υπαρχει και με προενισχυση ενσωματωμένη ή εξωτερικη η οποια σου δινει παραπάνω ένταση (γυρω στα 12 db) πλήρως χωρις παραμόρφωση. Εγω προσωπικα το παρήγγειλα με ενσωματωμενη προενισχυση (260?) με εξωτερικη κοστίζει τα 160? του μαγνήτη + 150? η προενισχυση οπου μπορεις να την χρησιμοποιήσεις σε οποιοδήποτε όργανο (κιθάρες κτλ). Όλοι οι μαγνήτες είναι χειροποίητοι και φτιαχνονται κατα παραγγελια (δεξιοχειρας-αριστεροχειρας, τριχορδο-τετραχορδο) λόγω οτι είναι μελετημένο στην κάθε χορδή να ανταποκρίνεται άψογα. Για περισσότερες -πληροφορίες απευθήνσου στον ίδιο, εγώ απλα τον αγόρασα και σου λεω εντυπωσεις και λεπτομερειες απο αυτα που είπαμε!!! Κατα την γνωμη μου αξίζει 100%, σκέψου οτι πριν χρησιμοποιούσα πυκνωτικό Rode M2 σε συνδιασμό με TAP Energy για να πετυχω ενα παραπλήσιο αποτελεσμα το οποιο κοστίζει παραπάνω και δεν έχει ίδια ποιότητα με αυτό. Τσιμπημένο… αλλα καθάρισες μετά!!!

Υπάρχει ποτενσιόμετρο για να ρυθμίζεις την ενταση του Μικροφώνου στο μαγνήτη Michael???

Ναι βεβαιως!!!

Υπάρχει. Από 100% μαγνήτη σε 100% μικρόφωνο.