Μπουζουκι με μικροφωνο

Σωστός…το χρησιμοποιώ και γώ στο ούτι τα τελευταία 10 χρόνια και (αφού πέρασα μια περίοδο απιστίας,δοκιμάζοντας 2/3 συστήματα χωρίς αποτέλεσμα) δε το αλλάζω με τίποτα.
Μια μικρή συμπλήρωση…υπάρχει και ο τύπος C411 L που έχει σύνδεση Mini XLR και χρειάζεται ενα μικρό προενισχυτάκι το Β29L (με δύο εισόδους με ξεχωριστή ένταση). Μπορεί σε πολλές περιπτώσεις να αποδειχτεί πιο βολικός αυτός ο συνδυασμός (αν έχεις δύο όργανα που θές να ενισχύσεις για π.χ. ή αν θές να συνδυάσεις το C411 με ένα άλλο πυκνωτικό της σειράς απο AKG).
Επίσης η τσίχλα αυτή δεν κάνει για καπάκια αλουστράριστα (π.χ. ούτι-αν και μιλάμε για μπουζούκι είπα να το αναφέρω). Στην περίπτωση αυτή χρησιμοποιούμε διπλής όψης TESA που είναι άπαιχτα και δεν αφήνουν πραγματικά σημάδι…

Νίκος

Εγω παλι παιδια τα τελευταια 4-5 χρονια χρησιμοποιω Schertler προϊοντα,και μπορω να πω οτι στον ενισχυτη οτι και να βαλω το κανω μελι…Σαζι,ουτι,λαουτο,μπουζουκι,κεμανες,φωνη ολα εκει…
Ακουστικος ηχος και απο ποιοτητα την μεγαλυτερη δυνατη που ειχα ποτε.
Μου αρεσει και δεν το αλλαζω με τιποτα.
Βεβαια για την ηλεκτρικη αταστη κιθαρα αν θελω λιγο να παιξω με τα ρευματα εχω εναν Fender 212 frontman με το πεταλακι,100 αρης αλλα πολυ σκυλι,και προσιτος στην τιμη

Ειχα αγορασει μια καψα που την τοποθετησα πισω απο τον καβαλαρη στο κατω μερος, σχετικα φτηνη (τα οικονομικα μου δεν ειναι και τα καλυτερα, αλλα και δεν παιζω τοσο συχνα σε ενισχυτες). Το μονο προβλημα ειναι πως μικροφωνιζει αρκετα οταν εχω μονιτορ μπροστα μου, ενω δεν εχει ρυθμισεις για να το αλλαξω. Καμια ιδεα ή η κατασταση ειναι μη αναστρεψιμη? Να τονισω πως ο ηχος που βγαινει ειναι αξιοπρεπεστατος και δεν ενοχλει οταν στο μονιτορ μου ειναι χαμηλοτερα σε ενταση.

Προσφατα αγορασα ενα AKG C1000S κυριως για ηχογραφηση στο σπιτι, αλλα σκεφτομαι να το χρησιμοποιησω και σε ζωντανο. Η ερωτηση μου ειναι, το πυκνωτικο ειναι καταλληλο μονο για μικρες εντασεις τελικα; Σε μια εκδηλωση που ειχα παιξει προσφατα σε μεγαλο μαγαζι με υψηλη ενταση ο ηχοληπτης ειχε βαλει πυκνωτικο στο μπαγλαμα μου και δε μικροφωνισε ουτε στιγμη. Τι μπορει να επαιξε ρολο; Η ηχητικη του μαγαζιου, η εμπειρια του ηχοληπτη, τι απ’ ολα; Δηλαδη, μηπως μπορω τελικα να χρησιμοποιησω το πυκνωτικο και σε υψηλες εντασεις με τις καταλληλες ρυθμισεις; Σημειωτεον οτι το συγκεκριμενο μοντελο που αγορασα ειναι υπερκαρδιοειδες.

Απορια Νο2: Οταν εψαχνα στο ιντερνετ εβλεπα πυκνωτικα φωνης και πυκνωτικα οργανου. Ποια η διαφορα τους; Δηλαδη ενα πυκνωτικο φωνης δε μπορει να χρησιμοποιηθει για οργανο και το αντιστροφο;

Ειναι και τι μηχανηματα εχει το καθε μαγαζι! Αν το μικροφωνο σου ειναι τελειο και το ηχοσυστημα χαλια, δεν θα βγει τιποτα!

πρόσεχε με το υπερκαρδιοειδές, γιατί πιάνει και λίγο “πλάτη”, πίσω από την κάψα δηλαδή. τοποθέτησέ το προσεκτικά σε σχέση με το μόνιτορ για να αποφύγεις τα feedback.
τα C1000 τα είχα πετύχει σε μαγαζί, ένα ζευγάρι να πιάνει μπουζουξή-κιθαρίστα-τραγουδίστρια. σε χαμηλές εντάσεις ήταν μια χαρά, και από ποιότητα. άμα το έχεις μόνο για σένα, θα μπορείς να πετύχεις και μεγαλύτερη ένταση. ακόμα καλύτερα με δυναμικό, πχ shure SM57.

Παιδια τι λετε για το sure SM 57 KAI SM 58?
Ποιες οι διαφορες και ποιο ειναι καλυτερο για ακουστικα παιξηματα για τα ‘‘δικα’’ μας οργανα;

προσωπικά θεωρώ το απλό 57άρι καλό για όργανα, και το 58άρι ΒΕΤΑ καλό για φωνή. πέρα από την απόδοση, είναι διαδεδομένα οπότε ξέρουν και οι ηχολήπτες να τα ρυθμίσουν σωστά! από κει και πέρα, υπάρχουν ένα σωρό μικρόφωνα, όρεξη να’χεις να ψάχνεις…

Το SM57 η εταιρια το κατατασσει στα μικροφωνα οργανων. Ειναι μικρου διαφραγματος αν δεν κανω λαθος. Ενας φιλος μου το χρησιμοποιει στο νταουλι του, αλλα το εχω δει (και εχω παιξει) σε μπουλγαρι. Βεβαια τετοιου ειδους δυναμικα μικροφωνα απ’οτι ξερω χρησιμοποιουνται κυριως σε κρουστα. Το SM58 ειναι κυριως για φωνη και, ιδιαιτερα, για μπασα φωνη. Βεβαια το εχω δει και σε λυρα, αλλα δεν ενθουσιαστηκα. Ισως να εφταιγε και η ρυθμιση. Για τα t-bone της Thomann εχει κανεις αποψη; Ειναι ιδιαιτερα φθηνα μικροφωνα και αν ειναι και ποιοτικα, θα ηθελα να τα δοκιμασω.

Το sm 57 κάνει σχεδόν για τα πάντα…όχι ό,τι τα άλλα δεν είναι καλά, αλλά το sm 57 είναι industry standard. Δηλαδή είναι ότι πιο δοκισμασμένο από όλους τους τεχνικούς. Το ίδιο ισχύει και για το 58 άρι. Είναι πολύ σημαντικό να χρησιμοποιείς εξοπλισμό που θα γνωρίζει ο ηχολήπτης.
Για παράδειγμα όταν πάτε να παίξετε σε κάποιο μαγαζί 99,9% το ηχοσύστημα έχει ‘κουρδιστεί’ με 58άρι.
Πάντως προσωπικά ο μαγνήτης της ΤΑP ( αυτός χωρίς τη μπαταρία πάντα) είναι ότι καλύτερο και βολικότερο. βασικό πλεονέκτημα δεν κλείνει την τρύπα, και έτσι μπορείς να ευχαριστηθείς το όργανο και σκέτα, και από ήχο είναι επίσης πολύ καλός.
Ένα καινούργιο σύστημα είναι http://www.alive.gr/gr/newsroom/audio/item/2674-η-απόλυτη-προενίσχυση-για-μπουζούκι-είναι-εδώ.html
δέν το έχω ακούσει.
Όσο αφορά τα πυκνωτικά είναι μεγάλο θέμα. ΑKG 451 http://www.thomann.de/gr/akg_c451b.htm είναι το αντίστοιχο industry standard στα πυκνωτικά. Το δύσκολο είναι το monitoring με τα πυκνωτικά. Και γίνεται ακόμα δυσκολότερο άν τα υπόλοιπα όργανα της ορχήστρας είναι ηλεκτρικά.

Υ.Σ Προσωπικά δεν νομίζω ότι ο ηλεκτρικός ήχος είναι…σκυλάδικος…Ότι και άν σημαίνει …σκυλάδικο

Ρε πατριωτες,
η ερωτηση μου ειναι γιατι εχω καθε φορα,
1 λαουτο στεριανο,1 ουτι,1 σαζι,1 κεμανε,1 τσουμπους και 1 μπαντζιταρ,και οταν εχω για παραδειγμα ενα κοντσερτο και θελω να μην εχω μαζι μου κονσολα,να παρω ενα ευλογημενο μικροφωνο,να το βαλω πανω στον Schertler και να τα παιζω ολα αυτα χωρις μεικτη,οταν βαζω πολλα watt τα παιζω με τους μαγνητες και τις καψες.
Τι λετε;
Απλα πιστευετε οτι ενα μικροφωνο θα με καλυπτει να το βαζω μπροστα και να ακουγονται ολα ακουστικα;
Συν το μικροφωνο που τραγουδαω δηλαδη
Ευχαριστω παρα πολυ

Σιγουρα μπορεις να το κανεις αυτο, να βαλεις δλδ ενα μικροφωνο. Απλα θα πρεπει, φανταζομαι, καθε φορα να λαμβανεις υπ’ οψιν σου και την ενταση που βγαζει το καθε οργανο και να παιρνεις την αναλογη θεση. Θελει λιγο ψαξιμο, αλλα πιστευω αξιζει:088:

ναι αλλα τι μαρκα προτεινετε και ποιο μοντελο,ετσι να εχω κι εγω μια ιδεα

Το μοντελο που αγορασα το εχω δει πολλες φορες σε ζωντανο, αλλα εγω προσωπικα δεν το εχω χρησιμοποιησει για να σου πω εντυπωσεις. Μπορεις να το ψαξεις και μονος σου. Για οργανο που θες χρησιμοποιουνται μικροφωνα μικρου διαφραγματος. Δοξα το Μαρκο (ή το θεο αν προτιμας):slight_smile: αν κανεις μια ερευνα στο ιντερνετ θα βρεις παααααααρα πολλα. Υπομονη και χρονο να εχεις και θα βρεις να διαβασεις πολλες κριτικες.

Έχει κανείς δοκιμάσει μικρόφωνα Audio technica εχω ακουσει τα καλύτερα για αυτο τον τυπο AT831R http://eu.audio-technica.com/en/products/product.asp?catID=1&subID=6&prodID=459

Παιδιά να πάρω Fishman μαγνητη μικρόφωνο ή DPA μικροφωνάκι;

Dpa χωρίς καμμιά αμφιβολία.

Παιδιά, δεν περνάτε κι από εδώ, που έχουμε παρόμοια κουβέντα, να μας πείτε καμιά γνώμη;

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ !
ΜΕ ΚΑΡΦΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΤΙ ΔΥΝΑΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
… ΑΝ ΤΟ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΣΤΗ ΚΟΝΣΟΛΑ ΗΧΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΗΧΟ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΑΝ ΒΑΛΕΤΑΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ D.I ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΚΑΙ ΤΗ ΚΟΝΣΟΛΑ !
ΑΝ Η Κ0ΝΣΟΛΑ ΕΧΕΙ ΕΦΦΕ ΤΟΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ … ΤΑ ΜΙΚΡΟΦΩΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ STUDIO ΗΧΟΓΡΑΦΙΣΕΙΣ ! ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΠΥΚΝΩΤΙΚΑ … ΤΑ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΦΩΝΗΤΙΚΑ

Από συντονιστή: Αποφεύγουμε την εκτεταμένη χρήση κεφαλαίων στοιχείων.

Καλημέρα σε όλους!

Μιας και η κουβέντα για μικρόφωνα να ρωτήσω και εγώ κάτι: Έχει γράψει κανείς σας σε home studio με ταυτόχρονη χρήση 2 πυκνωτικών μικροφώνων (εννοώ να γράφουν και τα 2 το μπουζούκι). Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη τοποθέτηση - προσανατολισμός που πρέπει να έχουν ως προς το όργανο; Το εγχείρημα σκέφτομαι να το δοκιμάσω μιας και σε ανάλογες περιπτώσεις για κιθάρα έχω δεί να τοποθετούν μικρόφωνα μπρος απο την τρύπα, πίσω απο το σκάφος, μπροστά απο την ταστιέρα, πάνω απο το κεφάλι το μουσικού κτλ, κάνοντας όλα αυτά ταυτόχρονη εγγραφή…