Εξοπλισμός για live

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του ρεμπέτικου.Τώρα τελευταία έχω πολλές απορίες και συνέχεια σας ρωτάω διάφορα.αυτή τη φορά λοιπόν θέλω να ρωτήσω τι ηχητικό εξοπλισμό πρέπει να έχει ένα μπουζουξής για να παίξει live σε ένα μαγαζί με το πολύ 150 με 200 άτομα στην καλύτερη περίπτωση.?1) μαγνήτη η μικρόφωνο . Μετά? Κονσόλα απλή?μόνιτορ?προενισχυτή? Η τίποτα από αυτά? αναφέρομαι για το μπουζούκι άσχετα με την κεντρική κονσόλα. Ευχαριστώ!

Το μπουζουκι θα εχει ή μαγνητη (καλυτερα με προενίσχυση, αλλιως θα παιδεψεις πολυ τον ηχοληπτη) ή κάψα ή μικρόφωνο. Τα υπολοιπα ειναι θεμα του μαγαζιου κυριως. Εκτος αν σου ζητηθει κατι εξτρα.

Μαγνητη,ή συνδυασμο μαγνητη μικροφωνου(υπαρχουνε και κολπα για πιο φυσικο ηχο αλλα ειναι ακριβα.Βλεπε Κ&Κ π.χ.) και προενισχυση,αν χρειαζεσαι, ή DI box.(Εννοειται οτι το μαγαζι θα εχει μονιτορ!!)

Πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη, και συγνώμη για την παρέμβαση, δεν εννοείτε τίποτα από πλευράς μόνιτορ στα διάφορα μαγαζιά!! Δυστυχώς!!!
Σαν επαγγελματίας μπουζουκίστας, πρέπει να έχεις το δικό σου μόνιτορ, στα δικά σου γούστα, με την δική σου ακουστική ποιότητα! Αν έχει μίνιτορ για σένα το μαγαζί πάνω στο πατάρι, όχι ενα δυο μίνιτορ για όλους, καθαρά να ακούς εσύ, έχει καλώς! Ειδάλλως, βγάζεις το δικό σου!
Επίσης μπορεί να έχει το μαγαζί μόνιτορ, αλλά να είναι σε τρισάθλια κατάσταση.
Οπότε πάντα θα πρέπει να είσαι standby με τα δικά σου μηχανήματα!
Αν μου επιτρέπετε, προτείνω αυτό το αυτοενυσχιόμενο ηχείο:
http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=6902
πανάλαφρο, πολύ βολικό, πολύ δυνατό αν χρειαστεί, και με κρυστάλλινο ήχο!
Ότι καλύτερο στην κατηγορία του! Πάντα για το ύφος που παίζεις!
Σαφώς έναν καλό μαγνήτη, ένα μίκτη από τον οποίο θα στέλνεις σήμα στην κύρια κονσόλα του μαγαζιού, και στα ή στο μόνιτορ σου! Επίσης από τον μίκτη σου θα φτιάχνεις τον ήχο σου στα δικά σου μέτρα. Αν χρειαστεί κι ένα D I box, εφοδιάζεσαι εξαρτάτε!!!
Πιστεύω να βοήθησα λιγουλάκι, να είμαστε όλοι καλά!

Ο φιλος μιλαει για μαγαζι 150-200 ατομων.Ενα τετοιο μαγαζι με παλκο,ειναι υποχρεωμενο να εχει μηχανηματα εφ’οσον αυτο που πουλαει ειναι η ζωντανη μουσικη.

Φίλε μου Φάνη τα μηχανήματα που έχει δεν είναι για live μόνο.Βασικά είναι ένα μπαράκι και ένα ταβερνάκι με 100 άτομα περίπου… με αυτά είμαι εντάξει?http://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=1296 http://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=14152δεν βρήκα ποιο μικρή κονσόλα με εφέ μήπως να πάρω χωρίς εφέ?

Αν το μαγαζι εχει μικροφωνικη,καλυτερα ασε το μικτακι και παρε προενισχυση.
Αν καταληξεις στην παραπανω επιλογη σου,τοτε καλυτερα με εφε.
Παντως ο ηχος ειναι μεγαλη ιστορια και ψαχνεσαι αναλογα με το τι θες να βγαλεις και τι οικονομικη δυνατοτητα εχεις.
Παρε γνωμες,δοκιμασε και θα βρεις αυτο που σε ικανοποιει.

Πώς σου φαίνεται η ποιο πάνω επιλογή?Πιστεύω όχι και άσχημη…

Γενικα η Beringer εχει οικονομικα μηχανηματα για να κανεις τη δουλεια σου.Θα σε βολεψει να βγαλεις ενα οργανο κι ενα μικροφωνο και να τα ρυθμισεις.
Καλα παιξιματα

Σας ευχαριστώ πολύ για όλα!!!

Καλημέρα φίλοι μου,
Εδώ και αρκετό καιρό εχω αγοράσει την αυτοενισχυόμενη κονσόλα της BEHRINGER PMP2000.
Στο μπουζούκι μου έχω τον μαγνήτη TAP Energy με μπαταρία στο πλάι.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οτι σε οποιαδήποτε ένταση κι αν παίζω, στο κανάλι που έχω συνδέσει το μπουζούκι αναβει πολύ εύκολα το κοκκινο λαμπάκι οτι peak-άρει (CLIP LED).Συνδεσα επάνω και εναν EMG-B και πάλι το ίδιο συνεβαινε. Αυτό απ’οτι διάβασα καλό ειναι να μην συμβαίνει. Δοκίμασα να “παιξω” με τις ρυθμίσεις του καναλιού (bass,tremble,mid,reverb κλπ) αλλά είδα οτι δεν αλλάζει κάτι. Μόλις χτυπήσω λίγο πιο δυνατά την χορδή, το λαμπάκι αναβει στιγμιαία (κάτι που δεν συμβαίνει με οποιοδήποτε άλλο όργανο έχω συνδέσει πάνω όπως π.χ. ακουστική κιθάρα κλπ).
Γνωρίζει κάποιος να με κατατοπίσει, καθότι δεν έχω τόσες γνώσεις επί του θέματος και φοβάμαι μην κάνω ζημιά στην κονσόλα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!
Μάνος

Μιας και αυτό το θέμα άρχισε από κάποιον με λίγη εμπειρία πάνω στο θέμα (και με διάθεση να μάθει, είμαι σίγουρος), θα ήθελα κι εγώ ως ακόμη πιο άσχετος να μου εξηγήσετε λίγο τι είναι οι προενισχύσεις, τα αυτοενισχυμένα, ή όλα τα άλλα που λέτε εσείς και εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα! Ευχαριστώ πολύ!..

Καλημέρα και καλό χειμώνα να έχουμε.
Το ότι ανάβει το λαμπάκι clip σημαίνει ότι η είσοδος είναι πολύ δυνατή. Χαμηλώνεις το gain της εισόδου ώστε να μην ανάβει το λαμπάκι παίζοντας όλες τις χορδές συγχρόνως, όσο δυνατότερα μπορείς. Το equaliser και volume καναλιού, ρυθμίζονται μετά. Η κονσόλα δεν παθαίνει ζημιά αν ανάβει το λαμπάκι. Είναι ένδειξη ότι ο ήχος σου θα παραμορφώνει, τις στιγμές που ανάβει το λαμπάκι.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 08:34 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 08:23 —

Προενίσχυση είναι ένα πρώτο στάδιο ενίσχυσης σε μικρόφωνο ή όργανο, όταν η έξοδος είναι χαμηλότερη από το μίνιμουμ της εισόδου του κυρίως ενισχυτή, με αποτέλεσμα να μην ενισχύεται το σήμα σωστά, αν μπει απ’ ευθείας χωρίς προενίσχυση.
Αυτοενισχυόμενα ή ενεργά, λέμε συνήθως τα ηχεία με ενισχυτή και παθητικά τα ηχεία χωρίς ενισχυτή. Επίσης αυτοενισχυόμενες λέγονται και οι κονσόλες με ενισχυτή

Φίλε Peven καταρχάς σε ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντησή σου.
Εχω ομως μια απορία. Η κονσόλα μου αν της ρίξεις μια ματιά δεν έχει κάποιο κουμπι GAIN ανα κανάλι οπως έχουν πολλές, οπότε δεν ξέρω ποιο να πειράξω. Το MAIN Volume ειναι το ίδιο πράγμα?

http://www.behringer.com/EN/Products/PMP2000.aspx

Αν δεν έχεις πρόβλημα, ρίξε μια ματιά στις φωτογραφίες με zoom να μου πεις τι να πειράξω (αν δεν βαριέσαι εννοειται :slight_smile: )

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!

Το κουμπάκι PAD μειώνει κατά 25db. Αν σου ανάβει λαμπάκι και με αυτό και υποθέτοντας ότι δεν έχεις ρυθμιστή στο όργανο, χρειάζεται να μειωθεί με άλλο τρόπο. Π.χ.: Προσθήκη ποτενσιομέτρου στο όργανο.
To MAIN Volume είναι η ρύθμιση της συνολικής εξόδου που πηγαίνει στα ηχεία.

Σ’ευχαριστώ πάρα πολύ.
Θα δοκιμάσω με το pad αν σωζεται το θέμα αλλιώς θα ψαχτώ όπως μου είπες.Και πάλι σ’ευχαριστω!

Τελικα ολα οκ φιλε μου Peven. Σε ευχαριστω πολυ!
Μια ερωτηση εχω:
Εχω και μια αλλη κονσολα yamaha η οποια εχει σε καθε καναλι κουμπακι τον οποιο ειναι mic/line. Πατημενο ειναι line και ελευθερο ειναι mic. Το καθε καναλι εχει κανονικα υποδοχη jack και xlr οπως ολες οι κονσολες. Σε περιπτωση που χρησιμοποιω μουσικο οργανο (μπουζουκι) και το εχω στο jack πειραζει αν το κουμπι ειναι επιλεγμενο ως mic; Ρωταω επειδη ο ηχος μου ειναι πολυ πιο δυνατος αν το αφησω ετσι αλλα αν το πατησω να γινει line τοτε μειωνεται παρα πολυ η ενταση εως και 60% και αναγκαζομαι να τσιτωνω το level του καναλιου για να ακουγεται το ιδιο με την αλλη περιπτωση.

Γεια σας παιδιά
Μια ερώτηση γιατί διαβάζω και έχω πελαγώσει,αν μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία.
Παίζω μαζί με μια κιθάρα σε ένα μικρό ταβερνάκι περίπου 60-70 ατόμων ξερά και όπως καταλαβαίνετε πέφτει ξελαρύγκιασμα και φυσικά δεν ακουγόμαστε και ψάχνω για ενίσχυση.
Το μπάτζετ είναι αρκετά περιορισμένο και ψάχνω κάτι πολύ οικονομικό.Ένας φίλος μου πουλάει αυτόν τον ενισχυτή στα 70 ευρω http://www.skroutz.gr/s/401749/Behringer-ACX450.html μεταχειρισμένο ελάχιστα (3μηνών) και θέλω να ρωτήσω κάτι:Ένας δικάναλος ενισχυτής όπως αυτός ή και κάποιος άλλος γενικά μπορεί να υποστηρίξει 2 όργανα και μια φωνή με την βοήθεια ενός φθηνού μίκτη? Τα 45 watt αρκούν για να ακούγεται αν έχει λίγο βαβούρα?Μιλάμε για χώρο 50τμ .Από ξερά φυσικά είναι καλύτερα αλλά οκ να ακούγεται και λίγο .
Σε καινούριο έχω βρει κάτι αλλά δεν ξέρω αν κάνει γιατί πρέπει να είναι κινεζίλα στο φουλ http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Combos/Fame-AC-60R-60-Watts-Combo-2x8-Speaker-2-Channels/art-GIT0006533-000 .Αξίζει κάτι τέτοιο? Τον έχει κάποιος να μου πει την γνωμη του?
Ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα. Τώρα είδα την ερώτηση, λίγο καθυστερημένα, που βγήκε στην επιφάνεια πάλι το θέμα, λόγω της προηγούμενης ανάρτησης.
Το Line επιλέγεται όταν υπάρχει προενίσχυση. Π.χ.: Έξοδος από CD player, deck κασετόφωνο, άλλο mixer κλπ.
Για όργανα και μικρόφωνα επιλέγεται η θέση Mic.

Καλημέρα. Πονεμένη ιστορία. Η απάντηση είναι ναι. Μπορείς να συνδέσεις μίκτη και δικάναλο και τετρακάναλο και ότι άλλο θέλεις, στην είσοδο του ενισχυτή. Το τι θα ακούγεται από το 45άρι, είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο. Θα πρέπει να το δεις μόνος σου εάν σου κάνει. Η ερώτηση μου είναι αν θέλεις τον ενισχυτή για να ακούγεσαι ή για να ακούς εσύ τι παίζεις και τι τραγουδάς. Για τη δεύτερη περίπτωση, σου κάνει μια χαρά. Για την πρώτη, εξαρτάται από το κοινό που έχεις κάθε φορά και την απόσταση από το ηχείο. Και βέβαια αν δεν θέλουν να ακούσουν και τέρμα να βάλεις τον 45άρι δεν θα ακούσουν.
Για να πάρεις μια ιδέα, εγώ χρησιμοποιώ κάτι ανάλογο για ανάλογο χώρο. Ένα COXX 80 watt με 3 εισόδους και μία auxiliary line in (χωρίς ανεξάρτητες ρυθμίσεις, στην οποία συνδέω τη κιθάρα που έχει equaliser preAmp). Έτσι δεν έχω καλωδιομάνη με μίκτες και τροφοδοτικά. Τα δύο μικρόφωνα και το μπουζούκι, συνδέονται στις κανονικές εισόδους. Το volume δεν ανεβαίνει πάνω από το 50% στη φουλ φασαρία.