Εξοπλισμός για live

Για να πάρεις και μια ιδέα τι ακούγεται με το συγκεκριμένο μηχάνημα, ανέβασα επί τη ευκαιρία και αυτή την ηχογράφηση. Το recorder ήταν πάνω στο τραπέζι που παίζουμε και το COXX από κάτω. Βραδιά με πολλή φασαρία και το volume στο 50 με 55%.

Υ.Γ. Και οι φωτό στο βίντεο, είναι από τη συγκεκριμένη βραδιά.

Σ’ευχαριστώ πολύ κατ’αρχάς για την απάντηση κι ας ήταν καθυστερημένα. Ανθρωποι είμαστε :slight_smile:
Απο τη στιγμή όμως που ο μαγνήτης του μπουζουκιού εχει μπαταρία (άρα προενίσχυση) δεν θα έπρεπε κανονικά να μπει σε line εισοδο με το κουμπί της κονσόλας πατημένο ως line ;

Ναι μπορεί να μπει και στο line in αφού έχει μπαταρία. Αλλά αν σου κάθονται καλύτερα οι ρυθμίσεις στο Mic, χρησιμοποίησε αυτή την επιλογή.

Καλησπέρα,
ακριβώς αυτόν τον ενισχυτή χρησιμοποιώ στο μαγαζί που εργάζομαι.
Συγκεκριμένα, εγώ βγάζω από τον behringer τη φωνή μου και την κιθάρα μου (Lag parlor) και ο συνεργάτης μου βγάζει από ένα AER το μπουζούκι και τη φωνή του. Σε κάποια στιγμή του προγράμματος σκατζάρουμε μπουζούκι και κιθάρα, οπότε βγάζω μπουζούκι και φωνή από το behringer και η κιθάρα βγαίνει με τη φωνή του άλλου από το AER. Η ταβέρνα είναι χωρητικότητας ας πούμε 100 ατόμων, πρέπει να είναι καμιά 70αριά τετραγωνικά τουλάχιστον. Τονίζω ότι δεν έχουμε μόνιτορ και κονσόλα, απλά, κάτω από το τραπέζι μας έχουμε τα 2 μηχανήματα. Συμπεράσματα:

  1. Ο behringer κάνει αξιοπρεπώς τη δουλειά του για κιθάρα και φωνή. Από πλευράς έντασης, ποτέ δεν έχω ξεπεράσει το 5/10, συνήθως είμαι μάξιμουμ στο 4. Βέβαια δεν παίζουμε και πολύ δυνατά, αλλά μας ακούνε όλοι κανονικά. Αυτό που λίγο δεν μου αρέσει είναι ότι στον ήχο της κιθάρας δίνει ένα ελάχιστο chorus στα πρίμα. Όμως το αποτέλεσμα δεν είναι κακό.
  2. Όταν συνδέεις το τρίχορδο στον behringer, η φάση αλλάζει. Δεν έχω κάτσει να ψάξω τον ήχο (μιας και παίζω όλα κι όλα 10 ρεμπέτικα όλο το βράδυ, οπότε καρφώνομαι όπως είμαι από την κιθάρα, με τις ίδιες ρυθμίσεις), αλλά κάπως παραπέμπει σε Χίωτη του 60. Δεν τον λες δηλαδή φυσικό. (Σημ. ο μαγνήτης είναι ένας tap με μπαταρία). απλά τονίζω ότι και από το πολύ ακριβότερο AER δεν είναι και πάλι πολύ φυσικός ο ήχος, αλλά είναι σαφώς καθαρότερος. Ίσως με ψάξιμο στα εκουαλάιζερ να βελτιώνεται…

Αυτά. Θα σου πρότεινα να πάρεις το όργανό σου και να πας να τον δοκιμάσεις.
Στη διάθεσή σου

σημαντικό ΥΓ: ο behringer δεν έχει Line out οπότε δεν μπορείς να τον συνδέσεις με κονσόλα. Τουλάχιστον το δικό μου μοντέλο που το έχω 2-3 χρόνια

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου και για τον κόπο της απάντησης αλλά και για τον κόπο να ανεβάσεις βιντεάκι ώστε να έχω κάποιο παράδειγμα.
Το auxiliary line in που αναφέρεις τι ακριβώς είναι?Θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω και εγώ κάτι τέτοιο και να μην πάρω κάποιον μίκτη για να μην μπλέκω με καλώδια,τροφοδοτικά κτλ?
Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση :slight_smile:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:37 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 21:30 —

Eυχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντησή σου και την βοήθειά σου στο να επιλέξω κάτι που θέλω να πάρω ))
Αυτό που αναφέρεις ότι δεν έχει Line out ο συγκεκριμένος ενισχυτής,σημαίνει ότι στην ουσία δεν μπορώ να συνδέσω πάνω στον ενισχυτή μια κονσόλα ώστε να αυξήσω τις εισόδους(γιατί χρειάζομαι ενισχυτή για 2 όργανα και 1-2 μικρόφωνα)?
Αν ρωτάω βλακείες συγχωρέστε με γιατί είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα!
Ευχαριστώ και πάλι !
Και τέλος Χρόνια Πολλά και με το καλό να μας μπεί η νέα χρονιά με πολλές πενιές :slight_smile:

Καλημέρα. Το auxiliary input ή line in ή auxiliary line in είναι είσοδος (input) χρειάζεται προενισχυμένο σήμα. Υποθετικά μιλώντας αν η είσοδος MIC, χρειάζεται ένα ελάχιστο σήμα 1mVolt η Line in χρειάζεται 10mVolt, για να πάρεις την ίδια ένταση στο ηχείο σου.
Για να δώσω ένα παράδειγμα. Αν βάλεις ένα μπουζούκι σε είσοδο MIC και άλλο ένα ακριβώς το ίδιο στο line in, το τελευταίο θα ακούγεται σε μικρότερη από τη μισή ένταση, απ’ ότι το άλλο στην είσοδο MIC. Είναι κάτι που ΔΕΝ συνιστάται, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν λύση ανάγκης και εφόσον η ένταση που παίρνεις είναι ικανοποιητική.
Το ιδανικό στη περίπτωσή σου θα ήταν ένας μίκτης 4 εισόδων MIC τουλάχιστον, όπου θα μπουν τα δύο μικρόφωνα και τα 2 όργανα. Η έξοδος του μίκτη, να πάει στην είσοδο ενός τελικού ενισχυτή, και η έξοδος του ενισχυτή σε 2 ηχεία.

Για να αποφύγεις όλα αυτά τα καλώδια, τις συνδέσεις και τα παρελκόμενα, χρησιμοποιείς ενισχυτή COMBO 4 εισόδων. (Ο δικός μου έχει 3 εισόδους και έτσι χρησιμοποιώ, αναγκαστικά την auxiliary, βάζοντας το volume του ενσωματωμένου προενισχυτή της κιθάρας, σχεδόν στο τέρμα)
Έψαξα λίγο στο ίντερνετ και βρήκα μια καλή επιλογή για σένα και για όποιον νομίζει ότι μπορεί να εξυπηρετηθεί με αυτόν τον τρόπο.
http://www.shopping.com/pmx4100-4-channel/EEWA75_GnNJ5H8Ew6okdgw==/info
Στα 209,99 δολάρια με 120 watt και 4 εισόδους, νομίζω ότι είναι ιδανικό για ντουέτα. (2 μικρόφωνα, 2 όργανα)
Για να έχεις μια ενδεικτική τιμή, το δικό μου κόστισε 300 ευρώ από Μάτσικα, με 3 εισόδους MIC, 1 aux line in και 80 watt. (Δεν διατίθεται πλέον). Θα προτιμούσα το παραπάνω αν το είχα βρει τότε που αγόρασα το δικό μου.

Το Line Out είναι έξοδος που χρησιμοποιείται για να συνδεθεί κάποια συσκευή στο Line in άλλης συσκευής.
Τα Line in & Line out είναι το ανάλογο οικιακών ενισχυτών, με ενδείξεις CD/TAPE PLAY & RECORD
Σε Line In μπορούν να συνδεθούν κασετόφωνα deck (που δεν έχουν ενισχυτή), πικάπ, CD Players, DVD players,Tuners (ραδιόφωνα), MP3 players, Laptops και άλλες τέτοιες συσκευές που δεν έχουν ενισχυτή και ενσωματωμένα μεγάφωνα.

Ελπίζω να βοήθησα, αν και δεν γίνομαι πάντα κατανοητός. Καλή χρονιά εύχομαι.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση,αν και λίγο καθυστερημενα βέβαια λόγω τροχαίου ατυχηματος :frowning: ,μας μπήκε λιγάκι άσχημ το 2014,αλλά τωρα όλα οκ :slight_smile:
Μάλλον ομως θα πάω για αγορά ενός μικρού ΡΑ, αφού λόγω μακροχρόνιας διαμονής σε νοσοκομείο και σπίτι(που καιρός να σκεφτείς για ενισχυτες κτλ),ο φίλος μου πούλησε τον ενισχυτη σε άλλον,αλλά και πάλι σε χιλιοευχαριστώ για τον κόπο και την μετάδοση της γνώσης σου :slight_smile:
Αν ξέρεις κάποια πράγματα και απο ΡΑ θα δεχτώ πολύ ευχαρίστως την βοήθεια σου στο άλλο thread :slight_smile: