Ενισχυτης

Καλησπερα σε ολους
Καταρχην θα ηθελα να σας πω πως διαβασα αρκετα θεματα του φορουμ με
ενισχυτες αλλα λογω ελλειψης εμπειριας με το θεμα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη
πρωτα απο ολα θα ηθελα να σας πω τι ψαχνω

ενισχτυτη στον οποιο να μπορουν να συνδεθουν 1 μπουζουκι
μια κιθαρα και 1 μικροφωνο
δεν χρειαζομαι πολυ μεγαλη ενταση περιπου 30w
για ερασιτεχνικο παιξιμο κυριως
εχω ψαξει στο music store αλλα δεν βρηκα κατι που να μου κανει
χωρις να ειμαι και σιγουρος
παρακαλω πολυ αν μπορειται να μου προτεινεται κατι
ευχαριστω

καλησπέρα!
οι ενισχυτές συνήθως έχουν μία είσοδο ts (μεγάλο καρφί) για όργανο και όχι για μικρόφωνο. σε μεγάλους σχετικά, βρίσκεις δύο, για υψηλή ή χαμηλή σύνθετη αντίσταση -αναλόγως το όργανο. εξαρτάται από την ποιότητα του ενισχυτή το αν θα ακούγονται καλά δύο όργανα συνδεδεμένα ταυτόχρονα.
για την περίπτωσή σου θα πρότεινα έναν ενισχυτή του γούστου σου (πχ για ακουστικά όργανα αν θες φυσικό ήχο -καλύτερα βέβαια με μικρόφωνα στα όργανα) και ένα φτηνιάρικο μίκτη (πχ beringher με 2 εισόδους mic) για να βάλεις εκεί όργανα και μικρόφωνα. από τον μίκτη ρυθμίζεις εντάσεις και χροιές, και θα βγάλεις μία έξοδο προς τον ενισχυτή. αν το θες μόνο για σπίτι και τα 15w σου φτάνουν.
απορώ πάντως γιατί θες ενισχυτή στο σπίτι (για το μπουζούκι)…

Καλησπερα και παλι
Μου αρεσει να παιζω με ενισχυτη (δυο τρεις φορες εχω παιξει)
γιατι ειναι πιο μεγαλες οι εντασεις ναι αυτο με ευχαρθστει
και το παιξιμο ειναι διαφορετικο
για ενισχυτη εχω σκεφτει αυτον

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Combos/Fame-AC-60-R-60-Watt-2x8-2-Channel-Acc.Guitar-Combo/art-GIT0006533-000

τωρα για μεικτη λογικα για να εχω 2 οργανα και 1 μικροφωνο
πρεπει να βρω τετρακαναλλο???
αν μπορειται προτεινεται κατι
επισης θα ηθελα να προτεινετε και μικροφωνο γιατι
ειμαι ασχετος

πάρε μίκτη με δύο εισόδους για μικρόφωνα (ποτέ δεν ξέρεις), άσε που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για στερεοφωνικό ζευγάρι (πολύ χοντρικά, τα μικρόφωνα λειτουργούν σαν δύο αυτιά). σίγουρα θα σου δίνει και δύο ή τέσσερις εισόδους line για όργανα.
από μικρόφωνα, αν θές κάτι φτηνό απέφυγε τη behringer αλλά δοκίμασε τη samson. πάρε πυκνωτικά μεγάλου διαφράγματος αν θές να κάνεις στέρεο ζευγάρι ή γενικά για φυσικό ήχο, αλλιώς κάποια δυναμικά μικρού διαφράγματος για πιο θορυβώδη περιβάλλοντα (όπως το σπίτι ή το μαγαζί). είναι και πιο φθηνά και εύχρηστα. πάρε καρδιοειδή μικρόφωνα για να μην αρπάζουν εύκολα. ψάξε λίγο στο νετ, και για προιόντα και για τρόπο χρήσης.
τα 60w χαμένα θα πάνε… δες και στο thomann.de.
πάντως δεν μιλάμε για ρεμπέτικο, έτσι;

SCHERTLER UNICOκαι σωθηκα…τρια καναλια,δυο για οργανα και ενα για μικροφωνο,η τελεια ποιοτητα.εγω βαζω επανω ουτι λαουτο[ή σαζι] και φωνη και το λιωνω και δεν καταλαβαινει τιποτα,ασε που ειναι και με reverb ελλατηριων,το παιρνεις μια φορα αλλα για παντα φιλε.τσεκαρε το και αν θες σου λεω και που να απευθυνθεις με πααααρα πολυ καλη τιμη,στο στελνει σπιτι και ενταξει ανθρωπος να συννενοηθεις.Μιλαω για ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ενισχυτη,απο ηλεκτρικους βρωμαει ο τοπος…

14 κιλα με τσαντα μεταφορας,και φιλε…εδω μιλαμε για πολυ αναποδα οργανα στις ρυθμισεις και μου δινει τελειο ηχο,ιδι με το οργανο,πεταλακι εντασης,και αλλα πολλα…

Ακουγεται ενδιαφερον …
ξερουμε ποια ειναι η τιμη του???
τα αλλα μελη τι εχουν να πουν???

πάντως δεν μιλάμε για ρεμπέτικο, έτσι;

Για ρεμπετικο μιλαμε και ισως λαικο…
φανταζομαι για καποιο λογο ρωτας…

φαντάζεσαι για ποιό λόγο ρωτάω. ο ηλεκτρικός ήχος στις ηχογραφήσεις (όχι στα μαγαζιά) μπήκε μετά το ρεμπέτικο, όπου αντίθετα το ζητούμενο είναι η φυσικότητα -και μάλιστα χωρίς τα μπάσα που δίνει ακόμα και το μικρόφωνο. και με παραξενεύει που θες ένταση στο σπίτι και όχι στο μαγαζί. όσο για το παίξιμο που λές, το μπουζούκι δεν είναι ηλεκτρική κιθάρα που είναι προσαρμοσμένη στο παίξιμο με ενίσχυση.
φιλικά
νίκος

Εχεις δικιο Νικο αλλα τον τελευταιο καιρο ετυχε να παιξω με ενισχυτη και
καταλαωαινεις εχω κολησει γι αυτο το σκεφτομαι για αγορα εξοπλισμου
και που ξερεις αργοτερα μπορει να μου χρειαστει

πάρε μίκτη με δύο εισόδους για μικρόφωνα (ποτέ δεν ξέρεις), άσε που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για στερεοφωνικό ζευγάρι (πολύ χοντρικά, τα μικρόφωνα λειτουργούν σαν δύο αυτιά). σίγουρα θα σου δίνει και δύο ή τέσσερις εισόδους line για όργανα.

Πως καταλαβαινω αν εχει και ποιες ειναι εισοδοι για μικροφωνο και ποιες για οργανα
αν μπορειται βαλτε ενα λινκ με εναν ενισχυτη να μπορεσω να καταλαβω γαιτι πολυ
φοβαμαι θα αγορασω λαθος πραγμα…

είσοδος mic: βύσμα XLR τριπολικό (στρογγυλό με τρείς εγκοπές το θηλυκό, τρείς ακίδες το αρσενικό)
είσοδος οργάνων (line): βύσμα καρφί (jack)

πχ εδώ: http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_802.htm
πάνω αριστερά είναι οι είσοδοι για τα μικρόφωνα. όλες οι άλλες εισ-εξοδοι είναι καρφί. πχ βάζεις στα κανάλια 1 και 2 τα μικρόφωνά σου, ενώ στα 3 και 4 τα όργανά σου. αν έχεις βάλει πυκνωτικά μικρόφωνα, ενεργοποιείς το phantom power (+48V).
από την έξοδο master out στέλνεις καρφί στον ενισχυτή. θα πάρεις από το left, που λειτουργεί και ως μονοφωνική έξοδος, αφού θα έχεις μονοφωνικό ενισχυτή (οργάνου).
διευκρίνηση: ο συγκεκριμένος δίνει δύο stereo κανάλια, ως 3/4 και 5/6 (πχ για πλήκτρα). εσύ θα βάλεις μπουζούκι στο 3 και κιθάρα στο 5, αντιμετωπίζοντάς τα σαν mono κανάλια.
ελπίζω να ήμουν σαφής. εδώ είμαστε!

Ρίξε και σ’ αυτό μια ματιά.
http://www.musikmueller.eu/product_info.php?info=p800_Keyboard-Verst-rker---Coxx-MA100-3.html
Το έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
3 ειδόδους για μικρόφωνα ή όργανα και μία auxiliary input που συνδέω την ηλεκτροκλασσική κιθάρα αν έχω ακόμα 2 μικρόφωνα και μπουζούκι. Λόγω προενισχυτή τη σηκώνει μια χαρά και ρυθμίζω την ένταση από τον volume της κιθάρας.
80 watt rms και ελατήρια βάθους (δε τα χρησιμοποιώ)

Καλησπερα σας και παλι
Εχω καποιες ερωτησεις για τις οποιες χρειαζομαι τα φωτα σας
Πρωτον αν παρω ενα μεικτη πχ αυτον
http://http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=3_31_3104&products_id=2022
πρεπει να συνδεθει σε τελικο ενισχυτη η σε ακουστικο (προενισχυτη)??
Δευτερον τι διαφορα εχει ενας ακουστικος ενισχυτης κιθαρας ο οποιος
εχει ενα 12’ ηχειο στα πχ 60 watt απο εναν με 2 χ 30 watt 8’ inch + horn
και τελος ποια η διοφορα ενος ενισχυτη marsall με τεσσερα καναλια στα 50 watt απο
εναν με 2 καναλια στα 50watt επισης (απο θεμα εντασης )