Διοργάνωση ημερίδας από το Ρεμπέτικο φόρουμ

καλή ιδέα, θα μπορούσε να εφαρμοστεί και για τις τακτικές μαζώξεις.

Ίσως το banner να μας βόλευε. Καλή ιδέα. Ευχαριστώ :slight_smile:

Τελικά πως θα γίνει? Θα κλείσουμε θέσεις? Θα υπάρχει εισητήριο? Ή απλά εμφανιζόμαστε εκεί?

Ενδιαφέρουσα η εκδήλωση πολύ. Θα ήταν ωραίο επίσης-εάν μπορούσαμε- να κάναμε μια εκδήλωση με ομιλητές και μουσικούς, μη επεγγελματίες, όπως αυτοί της τωρινής εκδήλωσης, αλλά με μέλη του φόρουμ. Με θέμα μέσα απο το φόρουμ, και συζήτηση μέσα σ’ αυτό για αρχή, που θα καταλήξει σε μια εκδήλωση.
Δεν ξέρω αν είναι εφικτό. Να συμφωνήσουμε όλοι σε μια συζήτηση π.χ ορισμός ρεμπέτικου, σίγουρα δεν είναι .
Για τα τώρα, και οι 3 είναι εξαιρετικοί σε αυτό που κάνουν. Δύσκολο, αλλά μακάρι να μπορέσω να έρθω.

Αγαπητέ Νίκο,

Πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα :slight_smile:
Μάλιστα, αν συνδυαστεί και με παιξίματα αμέσως μετά, θα έχουμε μία εκδήλωση που θα τα έχει όλα. Μένει να εξειδικευτεί και να γίνει λειτουργική η ιδέα σου. Έχε την κατά νου για τις μελλοντικές δράσεις μας!!

Νίκο, αυτήν ακριβώς την ιδέα είχα στο μυαλό μου εννέα περίπου χρόνια πριν, όταν άνοιγα αυτό εδώ το θέμα. Η συζήτηση εκείνη, ενώ ξεκίνησε καλά και κράτησε ενάμισυ περίπου χρόνο, με ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις, με ενδιάμεση συναγωγή συμπερασμάτων (#38) και μία πρώτη ταξινόμηση, έληξε άδοξα όταν, απλά, αφέθηκε να σβήσει. Πάντα όμως ήθελα να ξαναπιάσουμε κάποια στιγμή το νήμα και να το πάμε πάρα πέρα. Ναι, πολύ ωραία η ιδέα σου και εδώ είμαστε!

Φοβερή εκδήλωση παιδιά και εξίσου φοβερή ιδέα! Θα προσπαθήσω να είμαι εκεί!

Παιδιά, για εμάς που είμαστε μακριά/δουλέουμε και δεν μπορούμε να έρθουμε, μήπως θα μπορούσατε να ανεβάσετε κάποια video , η να κάνετε κάποια αναμετάδοση?

Ευχαριστώ

Καλησπέρα,

το έχουμε σκεφτεί και θα κάνουμε ό,τι μπορούμε ώστε να μεταδοθεί live.

Σίγουρα όμως θα μαγνητοσκοπηθεί και θα είναι ενδεχομένως διαθέσιμη.

Σίγουρα θα κυκλοφορήσουν τα πρακτικά σε ψηφιακή μορφή.

Παιδιά είσαστε σίγουροι γιαυτό που πάτε να κάνετε; Μήπως πάθει τίποτε το Ρεμπέτικο από την εκδήλώση; Να μην το έχετε και κρίμα στο λαιμό σας δηλαδή!!! :106:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100011027173775&fref=nf&pnref=story

Γιατί Παναγιώτη τι έγινε? Εμένα μου βγάζει μόνο το προφίλ. Αναφέρεται στην εκδήλωση?

καλά, η γνωστή “πχιότητα” του φβ… γι’αυτό δεν έκανα τόσα χρόνια. όποιος θέλει να προχωρήσει, προχωράει.
τέτοια “κριτική” θα δεχόμουν μόνο από ανθρώπους που είχαν δική τους παραγωγή τραγουδιών (και σημαντική μάλιστα), ή ήταν αυθεντικοί λαϊκοί/παραδοσιακοί οργανοπαίχτες. για να μην παρεξηγηθώ, εννοώ επιπέδου μάρκου, κόρου, πετρολούκα, βραχνά, να πω και τσομίδη για τα ταξίμια του -και όχι μιμητές των παλιών όπως είμαστε όλοι οι υπόλοιποι.

Λουκά εμένα το βγάζει κανονικά. Δεν ξέρω τι γίνεται αν δεν έχει κάποιος λογαριασμό στο FB.

Παναγιώτη έχεις δίκιο δεν έχω λογαριασμό και μαλλον δεν μπορώ να δω.

Λοιπόν μου το έστειλε φίλος με facebook σαν screenshot και το είδα.

Πάρε πάρε! εδώ τα γνήσια ρεμπέτικα!! Τα καθαρά και αμόλυντα από γνώση και συνείδηση!

Καλά που έχει καταργηθεί η πυρά…

Το ελάχιστο που μπορώ να πω μετά από αυτό το παραλήρημα που διάβασα είναι ότι κανενός κριτική δεν μπορεί να γίνει δεκτή για κάτι που, βρε αδερφέ, δεν το έχει δει ακόμη.

και τα σχόλια από κάτω είναι αποκαρδιωτικά… οι περισσότεροι δεν κατάλαβαν καν για τί πράγμα μιλάνε.

Προφανώς δεν τους άρεσε ο τίτλος, καφρίλα μιλάμε σε όλο το μεγαλείο, τα διαβάζω και γελάω, κρίμα , αλλά αυτοί είμαστε δυστυχώς σαν λαός, πετάει ένας κάτι μη πω και τρέχουν όλοι μετά να ακολουθήσουν σαν ειδικοί επί του θέματος πρωτού καν να σκεφτούνε τι είναι αυτό που σχολιάζουν εκ των προτέρων… Ας έρθουν και αν όντως έχουν βγάλει συμπεράσματα και έχουν επιχειρήματα μπορούν μετά ελεύθερα να πούνε ότι θέλουν όπως όλοι μας φαντάζομαι αυτό είναι εφικτό στην εκδήλωση.

Εμένα μου θυμίζει τη διάσταση ανάμεσα στο ιερατείο και την κοινότητα.
Οι γνήσιοι και αυθεντικοί εκπρόσωποι-φορείς του θείου φωτός και η πλέμπα του “πίστευε και μη ερεύνα”…

Κρίμα ειδικά για τα περί “χρήματος” (στα σχόλια αναφέρομε)… να βγει καποιο παράπονο ως προς το ότι δεν υπάρχουν καποιοι επίτιμοι καλεσμένοι δεκτόν (από πλευράς μου), όπως επισης όταν εκείνοι αναβίωσαν το ρεμπέτικο στης αρχές της δεκαετίας του 80, που και τηλεοπτική σειρα είχε γίνει τότε και τα “κονομισαν” κάποιοι, τότε γιατι δεν άφησαν το ρεμπέτικο στην ησυχία του, κρίμα και πάλι…