TAP ENERGY VS TAP AM Acoustic

Καλημέρα σε όλους…έχει κανένας εμπειρία απο τους δυο μαγνήτες?Αυτο που μου κάνει εντύπωση ρε παιδιά είναι πως κυκλοφορεί και ακούγεται παραπάνω ο energy απ’ότι ο Α Μ…παρόλο που ο Α Μ συνδυάζει μαγνήτη και μικρόφωνο…εμένα μου φαίνεται πολύ καλύτερο όσον αφορα τα χαρακτηριστικά του και βέβαια η ύπαρξη μικροφώνου και μόνο σε κάνει να ελπίζεις για πιο φυσικό ήχο.Εμένα το ζητούμενό μου είναι ο φυσικός ήχος,γι’αυτό όσοι ξέρουν θα παρακαλούσα να βοηθήσουν για να δούμε τι γίνεται με αυτούς τους δυο μαγνήτες αλλα και γενικότερα με τον φυσικό ήχο (μια άλλη εναλλακτική λύση).

Να είστε όλοι καλά…και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

αν το ζητούμενο σου ειναι ο φυσικός ήχος τότε ο Α.Μ είναι αυτο που ψαχνεις, το οτι συζητιέται πιο πολύ ο Energy πιστευω οτι οφείλεται στο γεγονος οτι ο acoustic πρεπει να ειναι σχετικά καινούργιος μιας και εγω που ασχολουμαι με αυτα απο σενα τον είδα, ξερεις μηπως τιμές του Acoustic???

Διορθωση: η τιμη του ΑΜ ειναι 235 Euro , καλό φαίνεται αλλα για αυτά τα χρήματα δεν θα το έπαιρνα αν δεν το δοκίμαζα πρώτα.Οι άλλες επιλογες που υπάρχουν οπως ο Seymour Duncan και ο trilogy ειναι βεβαια πολύ πιο ακριβές απο αυτήν αλλα η ποιότητα τους είναι εγγυημένη

Οι Seymour Duncan Γιώργο είναι για ηλεκτρική κιθάρα οι περισσότεροι,εσύ σε ποιο μοντέλο αναφέρεσαι…καλά το trilogy πρέπει να πηγαίνει κανένα 450άρι ?..άστο…τον απλό τον energy tap τον έχεις δοκιμάσει?Πως σου φάνηκε?Λένε πως έχει φυσικό ήχο αλλά εμένα μου φάνηκε πως είναι αρκετά ηλεκτρικός ο ήχος

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 09:20 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 09:18 —

Που μπορώ να τον δοκιμάσω τον ΑΜ ρε Γιώργο,δύσκολο το κόβω…είμαι και απο επαρχία…αντε βρες να τον δοκιμάσεις…

Χρησιμοποιω τον AM εδω και 2 μηνες. Στο αλλο μου μπουζουκι εχω τον energy. Ο ηχος ειναι αρκετά φυσικος και στις δύο περιπτώσεις. Το τι παραπανω προσφερει το extra μικροφωνο θα το διαπιστωσω καλυτερα την επομενη βδομαδα που θα παιξω σε συνθηκες studio οπως επισης και σε συνθηκες μαγαζιου με δυνατες εντάσεις, οπότε θα σας ενημερωσω.

Ο seymour duncan εχει μονο ενα μοντελο με ενσωματωμενο πυκνωτικο μικροφωνο.Ειναι πολυ καλος μαγνητης αλλα δεν εχει την επιλογη της απομονωσης του μαγνητη.Δηλ. παιζεις παντα με μαγνητη ανοιχτο και αμα θελεις προσθετεις και μικροφωνο.Ειναι παντως ακριβος.Ο energy με καλη ρυθμιση εχει καλο αποτελεσμα.Τον ΤΑΡ με μικροφωνο τον εχω δει κανα δυο χρονια τωρα,τον δοκιμασα σε μαγαζι που πουλαει οργανα,αλλα δεν ειναι για παλκο.Δουλευω με τον Dean markley trilogy αρκετα χρονια(δεν τον βγαζει η εταιρια πια)και ειμαι ευχαριστημενος.Απλα σε μεγαλα μαγαζια με φασαρια,οπου χρειαζονται και γκαζια,πρεπει να κλεινω την τρυπα του οργανου με χαρτοταινια,γιατι αλλιως αρπαζει.Παιζω ως επι το πλειστον,μονο με μικροφωνο,αλλα εχω και την επιλογη να βαλω οσο μαγνητη θελω,αν το απαιτει ο χωρος(μιλαμε για 200 ατομα και πανω).

SA-6 mag mic λέγεται το μοντέλο της Seymour Duncan , ναι ειναι ελαφρως πιο πάνω απο την τιμή του ΤΑΡ (Ταρ=235 , Duncan=274) αλλά αλλο Duncan και άλλο TAP.To active δεν το έχω δοκιμάσει ποτε να σου πω την αλήθεια αλλα οσο καλός κι αν είναι μαγνητης και φυσικός ηχος δεν γινεται (εχω ταλαιπωρηθει χρονια μ αυτο το θέμα), το μόνο εκτος μικροφωνου που θα σε βοηθησει για φυσικο ηχο ειναι κρύσταλλος κατω απο το καβαλάρη (ψαξε στις συζητησεις του φορουμ υπάρχουν αναλυτικά θεματα που συζητηθηκαν στο παρελθον).O Φάνης εχει δικαιο για το μειονέκτημα αυτο του Duncan,αλλα ο Trilogy δυστηχως δεν κυκλοφορει πια.Κάποια στιγμή ευελπιστούμε οι κατασκευαστες οργάνων να ασχοληθούν με το θεμα του ηχου για να δούμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ενα οργανο με πιεζοηλεκτρικό σύστημα απο τη μαμα του μελετημένο και τοποθετημένο ακριβως στο σωστο σημειο του οργανου για να αποδώσει και full και να λυθεί αυτο το θεμα του φυσικού ηχου, έλεος πια εχω δοκιμάσει ηλεκτροακουστικές κιθάρες της πλάκας με μαμίσιο πιεζοηλεκτρικό και βγάζουνε φυσικό και γαμω τους ηχους , είναι καιρός το μπουζούκι σε αυτον τον τομέα να εξεληχθεί και όχι να περιμένουμε να πατεντάρουμε καποιον μαγνητη ηλεκτροακουστικής

Κατι σαν αυτο δηλαδη? http://www.fishman.com/products/view/m-400-nashville-series-flat-top-mandolin-pickup-1
Μπορει να γραφει μαντολινο, αλλα το εχει στην -ανεξαρτητη παρακαλω- κατηγορια bouzouki. Θα εννοει το ιρλανδεζικο κατα κυριο λογο υποθετω, αλλα ποση διαφορα πια? Σε σχεση με κιθαρα ειναι πιο κοντα σε ηχοχρωμα.

Συμφωνώ απόλυτα με την παρατήρηση σου φίλε Γιώργο. Ο μαγνήτης κατα τη γνώμη μου πρέπει σιγα σιγα…να μας αδειάζει τη γωνιά…Τα πιεζοηλεκτρικά ή και οι κάψες μπορούν να κάνουν την δουλειά ακριβώς που χρειάζεται, αρκεί να μελετηθούν και να τοποθετηθούν σωστά στο όργανο…

ΥΓ. Άριστο ηχητικό αποτέλεσμα άκουσα πρόσφατα απο συνδυασμό εσωτερικής μονής κάψας Κ&Κ και μαγνήτη ΤAP energy. Βέβαια απαιτούνται και δυο ανοίγματα στο σκάφος…κάτι που εμένα προσωπικά μου πονάει την ψυχή!..Πάντως και απο μόνη της η συγκεκριμένη κάψα παράγει εξαιρετικό αποτέλεσμα αλλά ακόμα δεν την έχω δοκιμάσει σε κανονικές συνθήκες live.

Nαι Αντουάν κατι σαν αυτό λέω με την διαφορά οτι τον τοποθετείς κάτω απο το καβαλάρη του μπουζουκιού ενω αυτός που εχεις στην παραθεση σου είναι ήδη ετοιμος με το καβαλάρη και δεν ξερω κατα πόσο θα αποδωσει σε ενα μπουζούκι Ελληνικο

Μήπως γνωρίζει κάποιος την διάρκεια ζωής της μπαταρίας (1,5 Volt) του TAP ENERGY? (αντίσταση 600 Ωm)
Ο EMG ας πούμε με την 9 volt, έχει διάρκεια περίπου 3 μήνες.

I am thinking of buying the TAP AM-Acoustic.
Did anybody try it already? How is it?