Μαγνήτης για τρίχορδο

Χαιρετώ την ρεμπέτικη παρέα.Αναμένω το τρίχορδο μου σε 1 μήνα περίπου.Και δεν ξέρω τι μαγνήτη να βάλω…Στο τετράχορδο έχω I.P. είμαι πολύ ευχαριστημένος.Δεν μπορώ να βρω πλέον άλλον τέτοιο δυστυχώς… Τι μου προτείνεται???

Καψα μονη!!!

TAP ENERGY ACTIVE ή B voice

Β voice εννοείς emg με τις 4 μπαταρίες?

Όχι emg. Β voice με τέσσερις μπαταρίες όπως τον emg,βάλε www.bvoice.gr ή στο you tube BVOICE PICKUPS

πάρα πολύ καλός.

Ρε παιδια τις καψες πως τις κολλαμε στο καπακι;

Μη βαζετε μαγνητες ρε παιδια. Κριμα ειναι! Φιλε μου, θα σου προτεινα να παρεις μικροφωνακι. Αν θες πυκνωτικο, θα σου προτεινα το AKG C-1000S, που το χρησιμοποιω εδω και πολυ καιρο και ειμαι ενθουσιασμενος. Αν παλι φοβασαι να βαλεις πυκνωτικο για τυχον μικροφωνισμους (αν κανεις σωστη ρυθμιση δεν θα εχεις προβλημα), παρε κανενα δυναμικο, π.χ. Shure Beta 57A, Shure SM57. Με ενα ποσο γυρω στα 150 ευρω εχεις τελειο φυσικο ηχο!

ΤΟ μικρόφωνο σε πόση απόσταση μπαίνει περίπου από το μπουζούκι?

Πανω-κατω 10 ποντους αποσταση, ισως και λιγο παραπανω. Αυτο βεβαια θα το δεις και μονος σου, αν καταληξεις σε τετοια λυση.

θα σου προτεινα για το τριχορδο το ταρ που δεν κλεινει και την τρυπα του μπουζουκιου…βγαζει φυσικο ηχο κοστιζει γυρω στα 150 ευρω αν θυμαμαι καλα μπορει να εχει πεσει και η τιμη του…τωρα οσο αφορα πυκνωτικο μικροφωνο ειναι λιγο δυσκολο στην ρυθμιση…ειδικα αν παιζεις και σε μαγαζι με κοσμο…καλυτερα βαλε ενα μαγνητακι…

Ποιον tap ακριβώς?στείλε μου ένα link

www.tap.com.gr energy

Αυτόνhttp://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=14298 δεν τον προτείνεται?αυτός πιστέυεισ ότι είναι καλύτερος?http://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=1661 φίλε μου ioannistel?

και οι δυο καλοι ειναι…με το μικροφωνο ειναι ακομα πιο φυσικος ο ηχος…αν μπορεις να διαθεσεις 200ευρω παρτον…

Είναι πολλά χρήματα ίσως καταλήξω στον energy πιστεύω ότι θα γίνει καλή δουλεία κ με τον energy…
Και κάτι ακόμη είδα στην σελίδα της tap κάτι προενισχυτές μικρούς για μπουζούκι αυτούς τους χρησιμοποιεί κανείς?

εγω τον energy εχω και ειμαι ευχαριστημενος…πιστευω να σου αρεσει…

http://www.youtube.com/watch?v=0T7YvNCBkXA&feature=related Εδώ ο Καραντίνης έχει τον emg με τις 4 μπαταρίες?

Να ρωτήσω κάτι ακόμη πόσοι τύποι b-voice υπαρχουν και ποιος είναι καλός?Στα site βλέπω έναν nickel αυτός στις φώτο είναι από πάνω μαύρος σε ένα κατάστημα που πήγα ήταν όλος nickel.Και μπερδέυτηκα. Φοβάμαι μήπως υπάρχουν και απομιμήσεις .Μου είπαν και κάτι άλλο ότι βγάζει σκηλάδικο ήχο αυτό είναι αλήθεια ? Kai κάτι ακόμη είμαι ανάμεσα σε b-voice kai emg b.ποιον να διαλέξω ?Ο κατασκευαστής μου πρότεινε arcontis αλλά δεν αυτόν τον φοβάμαι.

ο b voice με το νικελ καπακι ειναι πιο πριμαριστος ισως να ακουγεται και λιγο πιο σκυλαδικος φυσικα παιζει ρολο και τι ρυθμιση θα του δωσεις.μπορει να τον δοκιμασεις και να σου αρεσει…ο αλλος o b voice ειναι πιο μπασατος και πιο φυσικος οπως ο emg…και ο αρχοντις με την μπαταρια και αυτος καλος ειναι μην το φοβασαι…

Υπαρχουν 3 τυποι b-voice,ανεξαρτητα απ’το αν ειναι νικελ ή οχι.
1.ενεργος μαγνητης(με μπαταρια-ες για προενισχυση)με ρυθμιση για μπασα-πριμα
2.ενεργος μαγνητης χωρις ρυθμιση για μπασα-πριμα
3.παθητικος μαγνητης,που ειναι και ο πιο φθηνος,χωρις μπαταρια-ες.
Τωρα περι σκυλαδικου ηχου που αναφερεις,οταν παιζεις με μαγνητη ο ηχος ειναι ηλεκτρικος,εχει παντα μια παραμορφωση.Υπαρχει καλος και κακος ηλεκτρικος ηχος.Ειναι θεμα ρυθμισεων.
Στην ερωτηση σου ‘‘Τι να διαλεξω?’’,θα σου απαντησω οτι και οι δυο καλοι ειναι.αν πας παντως προς emg μεριά,να προσεξεις να γραφει made in u.s.a γιατι εχουν βγει πολλοι κινεζικοι που ειναι μαπα.