Taiwan bouzouki

Μπουζουκάκι εξ ανατολής.
Ετσι για να γουστάρουμε.
http://cgi.ebay.com/Greece-Style-inlaid-MOP-solid-bowl-back-Bouzouki-BU08-/360257003381?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53e0fd9f75

…που όμως ΔΕΝ είναι και ιδιαίτερα φθηνό…

Εχει προσεγμενη κατασκευη μπορω να πω αλλα απο ηχο??? Θα θελα πολυ να το ακουσω… Δυστηχως ομως για τους δικους μας κατασκευαστες αν αυτα τα μπουζουκια κυκλοφορησουν ευρως στην ελληνικη αγορα σε μαγαζια τι θα γινει? Εκεινοι που θελουν αρκετο κραξιμο και ξυλο (και να με συγχωρησουν οι συντονιστες για την γλωσσα) ειναι οποιοι εδωσαν τα φωτα τους και τα στοιχεια κατασκευης του μπουζουκιου σε αυτους ωστε να ξεκινησουν την παραγωγη. Ελεος και κριμα να ξεπουλιεται ετσι η παραδοση και η τεχνη. Κριμα…

Η παράδοση δεν κινδυνεύει από τέτοιες φτηνές απομιμήσεις μπουζουκιού, και η τέχνη ΠΡΕΠΕΙ να διαδίδεται για να εξελίσσεται, αυτός ο μεσαίωνας στην οργανοποιία και ο μυστικισμός μόνο στην Ελλάδα υπάρχει

Ναι αλλα δεν ξερουμε κατα ποσο φτηνη απομιμηση ειναι! 600 δολλαρια δεν ειναι λιγα ομως για την τιμη. Και καλυτερα να υπαρχει μυστικισμος παρα να χαλανε οι παραδοσεις. Ας διαδιδετε σε εμας και οχι σε αντιπαλους με στοχο την οικονομια. Και ερωτω! οταν βρεθουν αντιπροσωποι και τα μαγαζια που διαθετουν μουσικα οργανα π.χ Νακας και αλλα τετοια ενα παιδι που ξεκιναει να μαθαινει μπουζουκι αναμεσα σε μπουζουκια δικων μας ελληνων κατασκευαστων υπαρχουν και τα αλλα των κινεζων και ειναι σε δελεαστικη τιμη απο τα αλλα ο μπαμπας θα παρει αυτο στο παιδι. Δεν μιλαμε βεβαια για καπόιον ο οποιος ειναι επαγγελματιας και ξερει κατασκευαστες και γνωριζει απο ηχο οτι θα το παρει αλλα εστω και σ αυτη την κατηγορια των μαθητικων οργανων θα υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος εκ εξωτερικου που οσο να ναι θα κανει ζημια στους εδω κατασκευαστες.

Στα ουτια να δεις τι γινεται…εκει να δεις πικρα

Δεν καταλαβαινω πιο το κακο. Καποιος θα το αγορασει αν εχει και τον σωστο ήχο. Οποτε θα ακολουθει την παραδοση το όργανο (σε μεγαλο τουλαχιστον ποσοστο) Αντιγραφή θα είναι εξαλου
Αν η τιμη του είναι καλυτερη απο τα “ελληνικα” και το ιδιο και ο ήχος φυσικά και θα το αγορασω.
Την τσεπη μου θα κοιταξω. Ειδικα αν προκειται για ενα φτηνο μαθητικο όργανο…
Και ειδικά στις μερες που διανυουμε… :106:

μαζί σου εγκρίνω και επαυξάνω
ο πελάτης ζητάει το καλύτερο στην φθηνότερη τιμή

Δε σημαινει πως οτι φτιαχνεται απο Ελληνα ειναι και ποιοτικο.Οσον αφορα το Νακα(και οχι μονο),εχει και κατι πατατες στα σταντ του που δεν ειναι ταιβανεζικες:)

Σαφως το θεμα εχει να κανει με ανταγωνισμο και χτυπημα της ελληνικης αγορας,μα για εμενα που ειμαι υποψηφιος πελατης αν βρω αυτο αυτο που θελω στη σωστη τιμη ελαχιστα θα με νοιαξει απο που ηρθε.
Αν και βεβαια οπως και να χει δεν πιστευω οτι θα φτασουν το επιπεδο καποιων κατασκευαστων μας,θα παραμεινουν απλα σε μαθητικο επιπεδο και αντε λιγο καλυτερο.Το εν λογω εμφανισικα,δε με συγκινει καθολου!

O georgalasg έδωσε μια απάντηση, που με την ίδια λογική σκέφτονται οι περισσότεροι ενδιαφερόμενοι οργανοπαίχτες του μπουζουκιού.

Εγώ δεν θα πω αν είναι σωστό η όχι, αλλά κάπως έτσι ήταν κάποτε και με τις κλασικές κιθάρες στην αγορά.
Οι έλληνες κατασκευαστές φτιάχνανε και <φτηνές> κιθάρες γιατί υπήρχε ζήτηση, εξάλλου οι πελάτες και να ήθελαν να έχουν άλλες επιλογές, δεν υπήρχαν.
Ένα παράδειγμα από τον Απαρτιάν, κιθάρα 50 χρόνων με καπάκι γ διαλογής, μανίκι από οξιά, πλάτη από κόντρα πλακέ, ταστιέρα από καρυδιά, ο ήχος καλός.
Η τιμή της κιθάρας αυτής σήμερα μπορεί να κυμαίνεται περίπου στα 1500 ευρώ, γιατί είναι Απαρτιάν. (Το ίδιο όργανο αν είχε κινέζικη ετικέτα θα κόστιζε το πολύ 40 ευρώ, κι ας είχε καλό ήχο, κι ας ήταν χειροποίητο).

Έλα μου ντε οι κινέζοι-γιαπωνέζοι σκαρφίστηκαν παραγωγή στην κλασική κιθάρα!! (αφού υπήρχε ζήτηση από παντού). Αυτό φάνηκε να αρέσει και να συμφέρει σε κάθε χώρα, ο κάθε καλός κιθαρίστας είχε και έχει μία τέτοια κιθάρα στην κατοχή του (γιατί είναι καλές σε σχέση τιμή με απόδοση) ως πρόχειρη, και τα υλικά δεν είναι κατώτερα από αυτά που έβαζε σε ορισμένα μοντέλα π.χ ο Απαρτιάν.

Κάτι τέτοιο θα συμβεί στην αγορά και με τα μπουζούκια, και μην σας φαίνεται περίεργο… γιατί πάλι θα υπάρχει ζήτηση, και θα συμφέρει σε πολλούς…

Το έχω ξαναπεί και μακάρι να πέφτω έξω, αυτά τα μπουζούκια θα πωλούνται και από επώνυμους πονηρούς κατασκευαστές με τις ετικέτες τους κολλημένες μέσα, που θα τα παρουσιάζουν και σαν δικά τους.

Φιλικά Τάσος

παρόμοια συζήτηση με Κινεζικο αυτή τη φορά μπουζούκι εγινε εδώ και νομίζω οτι αυτά που γράφτηκαν τοτε φωτογραφίζουν την αντιμετώπιση των παιχτών απέναντι στο θέμα: http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?20556-��������-���������&highlight=��������

Υ.Σ πάντως οι κατασκευαστές για να επιβιώσουν στα δυσκολα χρόνια που ερχονται πρέπει να χαλαρώσουν λίγο στο θεμα της τιμής των οργάνων γιατί εχει ξεφύγει το θεμα τα τελευταία χρόνια,αλλιώς προβλέπω να πήξουν στις επισκευές και αν ειναι κι εκεί ακριβοί τοτε Φτιάξτο μόνος σου…

[quote="Τάσος Θεοδωράκης

Το έχω ξαναπεί και μακάρι να πέφτω έξω, αυτά τα μπουζούκια θα πωλούνται και από επώνυμους
πονηρούς κατασκευαστές με τις ετικέτες τους κολλημένες μέσα, που θα τα παρουσιάζουν και σαν δικά τους.

[/quote]

Αν συμβει κι αυτο , εβιβα ρεμπετες !!!

Δηλαδη να μαζευει με το σταγονομετρο ο καθε πικραμενος το υστερημα του για ναγορασει ενα "αξιοπρεπες" οργανακι και να ερχεται ο αισχροκερδιζων να του πασαρει την "μανιτα" , αλλο τι θα δουμε ακομα φιλε Τασο ... Αλλα στις πονηριες ειμαστε και οι πρωτες μούρες , γι αυτο τραβαμε και θα τραβαμε μια ζωη ταποτελεσματα …

Εκτιμηση μηδεν και καλά μας κανουν και λιγο ειναι …:mad::106:

Νομίζω οτι όποιος παίζει τέτοιο όργανο επιβάλλεται να φοράει και αυτό

Τώρα σοβαρά, με προβληματίζουν τα λεγόμενα του κύριου Θεοδωράκη αλλα θέλω να πιστεύω οτι έχουμε καλούς μάστορες και μπουζουξήδες με κρίση, αυτιά και γούστο

Ωραία γραβάττα.Είναι και τρίχορδη!