Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2016

Επανέρχομαι με αυτό το video για να διορθώσω μια παράληψη (κατά την άποψη μου πάντα και με τις καλύτερες των προθέσεων). Ο νεαρός που φαίνεται στην αρχή - trihordos, αν δεν απατώμαι το όνομα στο forum - ήρθε κι αυτός για πρώτη φορά σε μάζωξη, ας τον καλώς ορίσομε κι από εδώ, κι ας ακούσομε μια εύστοχη - κατ’ εμέ - παρατήρηση που ακούγεται να κάνει. “Τρέχετε…πολύ τρέχετε”. Ένα κλικ πιο αργά νομίζω θα μας πήγαινε καλύτερα ή μάλλον… σωστότερα. Δεν είναι όλα “Χιώτικα”. Να με συμπαθάν “τα παιχτρόνια” αλλά και κατά τις στροφές που έριξα το διαπίστωσα κατά κάποιον τρόπο. Δυσκολευόμουν στις παύσεις…κι ο χορός έχει παύσεις νομίζω ακολουθώντας τη μουσική.

ο.κ. Πέτρο, έτοιμο.

Το βίντεο είναι ιδιωτικό Νικήτα και δεν μπορούμε να το δούμε

δεκτή η ένσταση νικήτα, κάποια τα πήγαμε όντως γρήγορα. και μακάρι την επόμενη φορά να το παρατηρήσεις επί τόπου και να σε στηρίξουμε στον χορό.
ειδικά για το μαγκαλάκι όμως, κι ο χατζηχρήστος στην ίδια ταχύτητα το είπε. βάλε τα δύο βίντεο το ένα μετά το άλλο να δείς!

Νομίζω ότι ο Θανάσης (που παίζει μπουζούκι) το ήθελε ένα τσακ ακόμα πιο τσιμπητό κι όχι πιο αργό, αυτό έλεγε στον φίλο trihordos7 ο οποίος “έβαλε” το κομμάτι. Εγώ θεωρώ ότι το είπαμε σχετικά καλά έως αργά, στο μαγαζί το λέω πιο τσιμπημένο, αλλά έτσι το απόλαυσα πιο πολύ…
όντως στις μαζώξεις καμιά φορά με τόσα όργανα και χωρίς να ακούμε καλά τρέχουμε ή καθυστερούμε, όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι, να μας συμπαθάνε οι φίλοι τριγύρω.
Χάρηκα πολύ για τις νέες γνωριμίες, άντε και εις άλλα…
Υ.Γ. Μα που ήτανε οι τραγουδίστριες και οι γυναίκες μουσικοί; Τί διάολο, τον ανθρωποδιώχτη έχουμε κύριοι;

Ο χατζηχρήστος το λέει πιο γρήγορα. Με το συμπάθιο.

Σχετικά με τη ταχύτητα: Στο συγκεκριμένο άσμα είναι οκ. Γενικότερα - και μιλάω σαν αρχάριος- ισχύει αυτό που είπε ο trihordos. Δεν θέλει ταχύτητα. Θέλει “βαρύτητα”… Προσωπικά, συλλαμβάνω τον εαυτό μου συνεχώς να δίνει πάθος μέσω ταχύτητας, ενώ θα απολάμβανα περισσότερο το τραγούδι αν έδινα “βαρύτητα”. Λιγότερο τρέξιμο και περισσότερη παύση/ εκφραστικότητα… και αυτή έχει την ουσία της (ή μάλλον εκεί κρύβεται η ουσία)!

Υ.Γ. Επιβεβαιώνω από τα βιντεάκια αυτό που υποψιαζόμουν: Έχω ένα ακαταπαυστο (χαζο)χαμόγελο στα χείλη μου. Είναι επειδή ρούφαγα σα σφουγγάρι το κάθε δευτερόλεπτο από το κάθε τραγούδι που παίζαμε… Ευχαριστώ!

Αυτό και μόνο, μας δικαιώνει!

*δεν είναι λογοκρισία, μάρκετινγκ είναι:089:

κι εμείς το ίδιο χαμόγελο είχαμε, λες να φταίνε οι φίσερ και τα κρασιά;
μπάμπη όσες κρούσεις έκανα σε ρεμπετόφιλες πήγανε στον βρόντο, λόγω κούρασης ή ανειλημμένων υποχρεώσεων. υπάρχει διάθεση πάντως, να δούμε την επόμενη φορά!

Οι μαζώξεις είναι καταπληκτικές. Τα τραγούδια παίζονται όλα χωρίς πρόβα και προ συνεννόηση. Αυτό από μόνο του δημιουργεί διάφορα όπως άλλος λίγο πιο αργά άλλος λίγο πιο γρήγορα μέχρι και άλλο τραγούδι ξεκινάει κι άλλο καταλήγει. Οι παρευρισκόμενοι κάθε φορά αντιλαμβάνονται τι θέλω να πω, αυτά δεν αποτυπώνονται στα video. Είναι η ομορφιά των μαζώξεων γιατί χωρίς πειράγματα φαί χωρίς αλατοπίπερο. Μίλησα για ένα κλικ όχι για μετρονόμο, προς θεού, ούτε για πάνω στην ηχογράφηση ούτε για συγκεκριμένο τραγούδι. Στο συγκεκριμένο τραγούδι, αφού το επικαλείστε, φαίνεται νομίζω και δεύτερη και τρίτη ταχύτητα ανάμεσα στα τρία μπουζούκια που παίζουν. Ας μη δόσομε μεγαλύτερη έκταση στο θέμα, εξάλλου προλαλήσαντες τα είπαν καλά για την απόλαυση και τη βαρύτητα.
Υ.Γ. Προφανώς το γυναικοδιώχτη εννοείς Μπάμπη αλλά και τον ανθρωποδιώχτη μέσα είσαι. Όλο και λιγότεροι μαζευόμαστε, κοντεύομε να γίνομε κλειστό κλαμπ. Δεν ξέρω αν μόνο η κρίση το δικαιολογεί.

Εγω παντως περημενω την επομενη συναντηση

Νικήτα, κακά είν’ τα ψέμματα: μας έχουν παραμερίσει τα “κοινωνικά δίκτυα”. Μας θέλουν μπρός απ’ το μηχάνημα όσες περισσότερες ώρες γίνεται, και αντίστοιχα έξω απ’ το σπίτι με φίλους, όσο λιγότερες ώρες γίνεται. Αν μάλιστα πατάμε και όσα περισσότερα λάικ γίνεται, θα πουλάν αυτοί ευκολότερα τις διαφημήσεις τους. Σε όλα αυτά, δεν μπορούμε να αντιπαραθέσουμε δυστυχώς τίποτα μέχρι τώρα άγνωστο, γιαυτό και επιμένουμε παραδοσιακά.

νικήτα μην ανησυχείς, δεν παρεξηγείται κανένας. όπως τα λες είναι.
δεν το βάζουμε κάτω, για να δούμε… σειρά έχει καθημερινή τώρα, μέσα φλεβάρη περίπου;
να μπορούν και γιώργος-λαμπρινή που χάσανε την τελευταία, ας δηλώσουν προτιμήσεις και άλλοι. ίσως έχουμε και υψηλές επισκέψεις από επαρχία!

Ε, όχι μέσα, προς το τέλος του κάθε μήνα κάνουμε τις συναντήσεις μας, τελευταία ή προτελευταία εβδομάδα. Ας προτείνουμε Τετάρτη* 24 του μήνα. Ακούω σχόλια.

*(Πέμπτες κωλύεται ένα τακτικώτατο μέλος των συγκεντρώσεων)

σαν τον ιούδα στο μυστικό δείπνο, “μήπως είμαι εγώ; μήπως είμαι εγώ;”

γιατί όχι; και δευτερότριτο ίσως. ας πουν και οι υπόλοιποι.

Έτσι για να γίνεται και λόγος, προτιμώ Τρίτη. Το “Δευτέρα” μου ακούγεται πολύ νωρίς μέσα στην εβδομάδα. Όσο για ημερομηνία μάλλον πάμε προς τις 23/2. Για μέρος βλέπουμε (…). Αυτές οι προτάσεις από εμένα προς το παρόν. Ας πουν και άλλοι!

Όχι δεν είσαι. Μεταξύ Τρίτης και Τετάρτης λοιπόν, 23 ή 24 Φεβρουαρίου.

εντελώς εγωιστικά, ενημερώνω ότι τετάρτη 24/2 μάλλον θα δουλεύω.

Άρα ως τώρα ο Νίκος και εγώ (εντελώς εγωιστικά όπως προ ειπώθηκε) προτιμούμε την Τρίτη 23/2. Για να δούμε τι θα πουν και οι υπόλοιποι.

Γεια σας παιδια και απο εμενα!

Εμεις προς το παρον Δευτερα 22, Τεταρτη 24 δεν εχουμε τιποτα.
Η Τριτη ειναι οκ απλα εγω τελειωνω κλασσικα 9.40 απο Πευκη και πρεπει να περασω να παρω τον Γιωργο απο Ν. Ιωνια αν ειναι για πολυ μακρια
Πεμπτη δεν ειναι καλη μερα γιατι γυριζω σπιτι 10
Παρασκευη και Σαβ Κυρ no problem για εκεινη την εβδομαδα 22-28/2

Ν αφήσουμε τους εγωισμούς και να κοιτάξουμε τους εαυτούς μας.