2 ακομα στεκια για το χειμωνα

Με τον φιλο Γιανν’ς και ενα ακομα φιλο (τον Παντελη), θα παιζουμε Παρασκευες και Σαββατα βραδια στο ταβερνακι “Το Ουζαδικο”. Γραφικο ταβερνακι, προσιτο για ολους (εν μεσω κρισης) και το ρεπερτοριο ρεμπετικο. Βρισκεται στην οδο Αρχ. Μουσειου 18.

Επισης, Κυριακες μεσημερια θα ειμαστε στο καφε-μπαρ “Αρκουδα”, το οποιο θα μετατρεπεται σε ‘ταβερνα’, με μεζεδες, τσιπουρακια, μπυρες και κρασια! Βρισκεται στη Μελενικου, λιγο πιο πανω απο την Αρμενοπουλου. Το ρεπερτοριο θα ειναι το ιδιο.

Αυτο το ΠΣΚ,θα ειμαστε μονο Παρασκευη στο Ουζαδικο,λογω εκλογων!!!

" Τρία παιδιά Βολιώτικα" , τρεις πιτσιρικάδες φοιτητές στην Θεσσαλονίκη, παίξανε χθες με την ψυχή τους στο “Ουζάδικο” και το ευχαριστήθηκαν όλοι οι θαμώνες συμμετέχοντας στα όμορφα τραγούδια.
Ο Κώστας (guvs) με το τρίχορδο του, ο Γιάννης (Γιανν΄ς) με μπαγλαμά & τζουρά και ο Παντελής με την κιθάρα του, με τις φωνές τους, χωρίς μηχανήματα και με περίσια αγάπη και σεβασμό για το ρεμπέτικο.
Πρόκειται για ταβερνούλα (7-8 τραπέζια) με καλούς μεζέδες, σε κεντρικό σημείο της πόλης (στάση Φάληρο στη Βασ.Όλγας).
Εξαιρετικό το κλίμα που επικρατούσε, το σέρβις και πάνω απ΄όλα το μεράκι των παιδιών, με πλούσιο ρεπερτόριο.
Την επόμενη φορά θα σας έχω οπτικό υλικό μια και χθες ήταν αναγνωριστική, αφήστε που έχουμε να πάμε και στην “Αρκούδα” στην καρδιά της Θεσσαλονίκης, στο Α.Π.Θ. απέναντι από την παλιά Φιλοσοφική και δίπλα στο σπίτι της…Πελαγίας.
Μπράβο μάγκες για την βραδιά.
Ήταν “Πεντάμορφη” και για την επομένη φορά “μου χρωστάτε” ακόμη ένα του Μάρκου. :089:

Ευχαριστουμε πολυ!!!Εκπληκτικος,μας σκλαβωσατε!!!Μακαρι να γεμιζε καθε φορα το μαγαζι με ανθρωπους σαν και εσας και την παρεα σας…Βεβαια θα μας κανανε την ζωη δυσκολη (4-0 μονο σε ενα βραδυ) αλλα χαλαλι…ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!Κατα τα αλλα ηταν μακραν η καλυτερη βραδια, γενικα απο αποψη κοσμου…

πριν λιγο γυρισα απο την αρκουδα,οπου τα “3 παιδια βολιωτικα” παιξαν εκπληκτικα,ο κοσμος συμμετειχε γουσταρωντας και τραγουδωντας,φτηνο σχετικα,τουλαχιστον στα ποτα,για το φαγητο δεν ξερω!!το περιβαλλον δε το λες ρεμπετικο αλλα ειναι παρολα αυτα ευχαριστο, φωτεινο και φιλικο!!!ομορφα πραγματα ,θα ξαναπαω με την πρωτη ευκαιρια και καλα θα κανετε να πατε οσοι μπορειτε!!!

Να σαι καλα Μητσε, και εμεις χαρηκαμε την απροσμενη (μα πολυ ευχαριστη) παρουσια σου! Οντως, στην περιγραφη σου επεσες μεσα, αλλα το αλλο το μαγαζι ειναι πιο ευνοϊκο για το ειδος μας… Να μας ξαναρθεις, παρεα με οργανο αυτη τη φορα ομως!

Δημητρη ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σου λογια αλλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ που μας ηρθες χωρις οργανο!!!χαχαχαχα!!!Πραγματικα ηταν πολυ καλα και πετυχες και σε καλη μερα…σε σχεση με τον κοσμο.Τωρα τι ταιριαζει και τι δεν ταιριαζει,μεγαλη κουβεντα…Γιατι ,λεω εγω τωρα, και τα μεγαλα παλκο με τις μικροφωνικες που σου παιρνουν τα αυτια,ταιριαζουν με το ρεμπετικο?Ομως βλεπεις οτι παιζουν απιστευτοι μουσικοι και εγω προσωπικα γουσταρω εξισου…Παρολο που δεν μπορεις να τραγουδησεις και να παιξεις και να “βρεθεις” μαζι τους,ολο και κατι κρατας…

Βρεθηκα την παρασκευη το βραδι στο ουζαδικο και περασαμε τελεια! Τα παιδια ειναι δυναμη και το ευχαριστηθηκα πολυ, παντα τετοια και θα τα λεμε συχνα πλεον

Ενημερωτικα, η επομενη εβδομαδα θα ειναι και η τελευταια, λογω εορτων…Απο του χρονου μετα!

Εχουμε ηδη ξεκινησει…(για οσους ενδιαφερονται!)

Αγαπαμε zabe!!!Γεια σου Ηλια με την υπεροχη παρεα σου!!!Πολυ ομορφα σημερα στην αρκουδα!!!

Κι εγω αγαπαω Guvs Γιανν΄ς και Παντελης, περασαμε υπεροχα, σημερα στην αρκουδα ποτε περασε η ωρα δεν καταλαβα τιποτα. Απ τις 3 πηγε 9 και παιζαμε ασταματητα και ημασταν ολοι απο δουλεια διημερο. Γυρισαμε με οχταρια σπιτι, να μαστε καλα και την επομενη Κυριακη τετοια!!!

Χαχαχαχα, γεια σου ρε Ηλια! Αντε να μας ερχεσαι καθε Κυριακη, να μας φτιαχνεις τα απογευματα!

Η παρέα σας ευχαριστεί πολύ. Περάσαμε υπέροχα. Να είστε καλά παιδιά, πάντα τέτοια!!!

Τα λογια σου η καλυτερη επιβραβευση! Ευχαριστουμε!

22 Απρίληδες την νιότη σας`μορφαίνουν …

Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για τα τραγούδια που άκουσα …
Σας ευχαριστώ για το υπέροχο παίξιμο σας!
Θαρρείς και άκουγα έμπειρους μουσικούς!
Μια βραδιά αξέχαστη σε μένα και την παρέα μου …
Πρόγραμμα ολοκληρωμένο και πιστό στις πρωτότυπες εκτελέσεις!
Περιβάλλον ταβέρνας, ζεστό κι αγαπησιάρικο!
Φαγητό υπέροχο, με τιμές προσιτές στα βαλάντια των αποφασισμένων
να κάνουν μια ρεμπετο-έξοδο!
Ο φίλος guvs, με μια απίστευτη άνεση στον χειρισμό του τρίχορδου,
που καθηλώνει τον ακροατή!
Τα “ντελικάτα” χέρια του κάνουν θαύματα όταν χαϊδεύει το μπουζούκι του!

σημείωση = αν τύχει και σας φέρει ο δρόμος σας στην Αρχ.Μουσείου 18,
Παρασκευή η Σάββατο βράδυ, κάποια στιγμή, ζητήστε από τα παιδιά να
σας ερμηνεύσουν το τραγούδι “Μ`αεροπλάνα και βαπόρια” …

Σας υπογράφω πως θα “πάθετε” με την ερμηνεία τους !!!

Στο μπουζούκι ο guvs …
Στην κιθάρα ο Παντελής, με την γλυκιά φωνή !
Στον μπαγλαμά ο Γιάνν`ς με στεντόρεια φωνή !

Και οι τρεις τους, μόλις 22 ετών …

Α ρε Πελαγια τι μας κανεις νυχτιατικα! Να σαι παντα καλα, να διασκεδαζουμε! Εμας, περα απο το αν παιζουμε καλα η οχι, απο τη στιγμη που διασκεδαζουμε εμεις, και εσεις, ειμαστε (τουλαχιστον ειμαι) ευχαριστημενοι (-ος).
Καλο βραδυ!
Υ.Γ. : και εσεις δεν πηγατε πισω, ολα τα τραγουδουσατε!!

Πελαγια σε ευχαριστουμε για την ομορφη βραδια!!!Μεγαλη τιμη για εμας τα καλα σου λογια…Οοοοοχι μη το λες για το Ζεϊμπεκικο…Ειναι για ειδικες περιπτωσεις…Χαχαχαχα!..Να μας ξαναρθεις οπωσδηποτε!

Έτσι μπράβο Γιάννη, να σταματάμε σε κάποια χρονιά, αλλά μπορούμε να αρχίζουμε όσο το δυνατόν παλαιότερα βεβαίως.
Να κρατήσουμε το οχυρό μας , φίλε μου. :089:

Ελπιζω να εισαι αισιοδοξος για το οχυρο! Σε ευχαριστουμε πολυ για την παρουσια σου! (Υ.Γ: Γραφω ο,τι λιγοτερο μπορω, μην αρχισουμε!)