Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2016

Μια από τα ίδια και για εμένα …

τα υπόλοιπα διαρκείας πού είναι; νικήτα, νίκον, κλπ; κανένας βόρειος τώρα που φύγαμε από τα νότια;
λοιπόν, ακονίστε τις πένες σας για αύριο!

πάω για δουλειά, κάθε μέρα περιστέρι-αιγάλεω αυτή τη βδομάδα… θα δω τα πμ όταν γυρίσω.

Π/Σ/Κύριακα το έχω δηλώση από παλιά,αδυνατώ να παρευρίσκομαι.Να περάσετε καλά,και πιείτε και καμμιά κρασομυκίνη και για μένα.

να με συμπαθάς, δεν το θυμόμουνα…
χυμός σταφυλιού πατημένος και ζυμωμένος, σου κάνει;

… αν έχει λαμπικάρει…

(Νικόλα, φαντάζομαι ότι δεν θα διαφωνήσεις…)

Σωστά.Πως να διαφωνήσω;

ποιός νίκος να διαφωνήσει, ο νίκοΝ, ο λίγκα ή ο πολίτης;

έ, είμαστε αρκετοί, πώς να το κάνουμε…

να χαρώ ομορφιές! φάγαμε, ήπιαμε, μιλήσαμε, γνωρίσαμε ωραίους ανθρώπους… ε, παίξαμε και λίγο. με διάφορα οργανάκια σπιτικά ή εργαστηρίου, είχε απ’όλα ο μπαξές. κρίμα που κάποιοι φύγανε νωρίς και άλλοι δεν προφτάσανε, πολύ μερακλήδικη και ζεστή μάζωξη.

//youtu.be/sTyBG2Zw7ak

//youtu.be/InPcQsriZkY

//youtu.be/pruop-f62aw

//youtu.be/wCN1Z8qpBXE

//youtu.be/wDwHUjA-54s

//youtu.be/wH_DGJVatFM


Εγώ…τις στροφές μου τις έριξα:112:

Όμορφα ήταν που βρεθήκαμε και παίξαμε και καλαμπουρίσαμε. Να’ χαμε άλλες 4-5 ώρες καλά θα ήταν.
Προσωπικά, μου άρεσε και το φαγητό και το μαγαζί πολύ (εκτός από το ξύλινο πάτωμα με τους καφέ ρόζους, γιατί αμα πέσει πένα δεν τη βρίσκεις ούτε με ανιχνευτή ταρταρούγας…χαχαχα).

Παιδιά , ήταν πολύ ωραία , ζεστό τό μαγαζί , ζεστή καί η παρέα , ξεχάσαμε τό Χειμώνα πού πλάκωσε μέ φόρα . Εγώ φχαριστήθηκα νά χαζεύω όργανα καί νά ακούω τά δικά μου νά τά παίζουν πραγματικοί παίχτες , γιατί εγώ , όπως τόχω ξαναπεί , ότι καί νά παίξω , ίδιο ακούγεται . Πού θά πάει όμως , θά μάθω .

κρίμα που δεν γύρισε στο τραπέζι και ο τζουράς που έφερες, στο τέλος τον είδα. για το παίξιμο θα τα πούμε σύντομα!

Στη πρώτη προσωπική μου συμμετοχή είχα τη χαρά να γνωρίσω πολλούς, ωραίους και διαφορετικούς ανθρώπους. Παίξαμε μουσικούλα, ανταλλάξαμε απόψεις, φάγαμε, ήπιαμε και σε καμία περίπτωση δεν αισθάνθηκα άβολα, αν και άγνωστος μεταξύ γνωστών. Αναμένω με χαρά την επόμενη! Μέχρι τότε προπόνηση…

ε όχι και γνωστών, πέρα από τους συνήθεις ύποπτους υπήρχαν 4-5 που ήρθαν για πρώτη ή δεύτερη φορά. θυμάμαι πολύ καλά την πρώτη φορά που πήγα σε μάζωξη (στα 6 αδέρφια το '09 ή το '10), ολόφρεσκος στο φόρουμ ανάμεσα σε πενήντα αγνώστους. σαν να γνωριζόμασταν χρόνια, ένοιωσα πολύ άνετα και παίζαμε μέχρι το πρωί!
χάρηκα που σε γνώρισα και που κουβεντιάσαμε, να ξέρεις ο μπαγλαμάς σου έκανε την διαφορά στον ήχο της ορχήστρας.

Πέτρο , όλοι οι καλοί χωράνε , πού λένε . Δόξα τώ Θεώ , ακόμα βρίσκει κανείς ανθρώπους πού μέ λίγο κρασάκι καί ένα μεζεδάκι , χαλαρώνουν , τραγουδάνε , κουβεντιάζουν καί κάνουν αυτό πού οι αρχαίοι λέγανε “κοινωνούν” , απ’όπου προκύπτει καί η κοινωνία , όχι η Θεία , αυτή είναι Μαυροδάφνη . Νάσαι καλά καί νά βρισκόμαστε . Νίκο , ο τζουράς πού λές , είναι αυτός πού ηχογραφήσαμε (μέ τό μεγάλο σκάφος ) . Τόν άλλο τόν προχωράω αργά λόγω καιρού . Περιεργάστηκα λίγο τό χορδοδέτη απ’τό μπουζούκι σου , καί λέω νά τόν φτιάξω έτσι . Ευτυχώς στό σημείο αυτό έχω βάλει ένα τάκο από έβενο γιά νά ενισχύσω τά σόκορα , καί όντως , πρώτη φορά ακούω σκαφτό όργανο νά τό χτυπάς εκεί καί νά βγάζει ήχο απ’τό καπάκι . Έτσι θά αντέξει καλά καί τίς βιδούλες .