SOS για ερασιτέχνες & επαγγελματίες μουσικούς

έμαθα από γνωστό μου ταβερνιάρη ότι σε πρόσφατο σεμινάριο του κλάδου του σχετικά με τα νέα μέτρα για την ασφάλιση εργαζομένων ,τονίστηκε ότι οι μουσικοί που παιζουν σε καποιο μαγαζί ανεξάρτητα αν είναι επαγγεματίες ,ερασιτέχνες,φοιτητές ή και …περαστικοι πρέπει να ειναι στον πίνακα ασφαλισμένων του καταστήματος.Διαφορετικά κινδυνεύει ο ιδιοκτήτης με το προστιμο των 10.000 ευρω για ανασφαλιστο εργαζομενο κλπ κλπ…
Παει λοιπον η ρομαντική εποχή που υπήρχαν διαφορα όργανα κρεμασμενα στους τοιχους των κουτουκιών και οποιος ήθελε κατέβαζε ενα κι επαιζε…τωρα πλέον θα θεωρείται αδικημα εισφοροδιαφυγης…
Παρακαλω διασταυρωστε την πληροφορία γιατι τη θεωρω ακριβή και σημαντική…

μην ανησυχείτε, δεν θα κρατήσει πολύ η έγνοια του αγαθού μας κράτους για το καλό μας…
κανονικά θα ένοιωθα ευχαριστημένος με την εξέλιξη αυτή, γιατί η ανασφάλιστη εργασία (και στον κλάδο των μουσικών) είχε γίνει ο κανόνας. έλα όμως που είναι εντελώς υποκριτικό, γιατί αυτό ακριβώς το καθεστώς της μαυρίλας υποστηρίζεται τόσα χρόνια από όλες τις εμπλεκόμενες υπηρεσίες. εισπραχτικό μέτρο σαν την δήθεν απαγόρευση του καπνίσματος -θα πέσουν μερικά πρόστιμα και μετά ξανά τα ίδια.
όσο για τα γλέντια, δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα (μόνο ίσως αν υπάρξει καταγγελία). εξάλλου αν εμφανιστεί τέτοιο κλιμάκιο σε μάζωξη, θα το πάρουμε με τα μπουζούκια παραμάζωμα!

Παιδια καλησπέρα

Σχετικα με τα νεα μέτρα μαθατε πως αν σε καποιο μαγαζι με μουσικη χορευει καποιος εστω και στο τραπεζι του διπλα το μαγαζι ανεβαινει απο 13 σε 23% ???

Φιλε vik οντως ισχυει αυτο απο οτι εχω ακουσει και γω…
Τωρα οσον αφορα το θεμα των “rambo” του ικα,τι να πω?Αν θα μπορουσαμε να το διευκρινίζαμε,για το αν μπορουμε να παιζουμε σε καποια μαγαζακια οπως παλαιοτερα χωρις ενισχυσεις κτλ για παρτη μας,καθως ειμαστε και καποιοι που δεν θελουμε να το κανουμε εππαγγελματικα αλλα αν μας βρουν σε ενα τετοιο χωρο με τα οργανα τι θα γινει(οσον αφορα εμας τους ιδιους)?
Εχουμε κανενα γνωστο ρε παιδια στο ΙΚΑ???

καθεστε σε ενα τραπεζακι χωρις ενισχυση εχετε μπροστα σας δυο τρια πιατα με τις αποδειξεις τους. Κανεις δε μπορει να σας πει τιποτα.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

Πες τα ρε Γιωργο!!!Αλλα θα ηθελα και καμια ακομα γνωμη…
ειδες ομως οτι υπαρχει ανησυχια σε αυτο το θεμα?

Τα ίδια ακριβώς άκουσα και γω για την Καλαμάτα. Φαντάζομαι έχουμε τον ίδιο πληροφοριοδότη:092:. Πάντως δεν το έχω διασταυρώσει. Αυτό που μου είπε είναι ότι γενικά στην Καλαμάτα δεν δέχεται κανένας μαγαζάτορας να πάρει μουσικούς χωρίς ΙΚΑ. Και αυτό γιατί φοβούνται τα πρόστιμα.

Και αν παμε ρε Κωστα και παιξουμε για παρτη μας και μπει κανενας :092:,τετοιος τελος παντων,μεσα και σε δει να παιζεις,τη βγαζουμε καθαρη η θα μας κηνυγανε μετα στη δουλεια…?

Αυτό είναι ένα θέμα το οποίο δύσκολα απαντιέται. Ένας φίλος μου έφερε από την Αθήνα μία γλάστρα με ένα φυτό μέσα. Την είχε στο πατρικό του η μητέρα του και του την έδωσε να την κατεβάσει κάτω στην Κυπαρισσία. Στο δρόμο τον σταμάτησε το ΣΔΟΕ και του ζήταγε τιμολόγια για την γλάστρα. Είδε και έπαθε να τους πείσει ότι δεν την αγόρασε. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι έχουν σφίξει πολύ τα πράγματα.

Η αποψη του Γιώργου τι σου λέει??πιστευω οτι στεκει κατα καποιον τροπο,αλλα αντε να βρεις το δικιο σου…

Πιστεύω και γω ότι είναι μία λογική αυτή. Αυτοί ξέρουν αν το μαγαζί έχει μουσικούς επαγγελματίες επί πληρωμή ή όχι. Μη νοιάζεσαι ξέρουν που θα πάνε.

Ρε Γιαννη εσυ εγραψες την ερωτηση; Δε σε εχω συνηθησει ως jojopoul…
Δε κοιταξα καν ποιος ρωταγε… :019:

Το προβλημα σε ολη την Ελλαδα είναι οτι σε ταβερνακια παιζουν μουσικοι που δεν ειναι επαγγελματιες . Ή να το θεσω καλυτερα μπορει να ζουνε απο τη μουσικη αλλα δεν είναι “νομιμοι” εφοριες ΙΚΑ κλπ…

Εκει τους παιρνει να παιζουν “παρειστικα” σε ενα τραπεζακι οπως εγραψα;

Ολοι ξερουν οτι παιζουν επαγγελματικα, αλλα μπορει να αποδειχτει (και να βρουν το μπελα τους) ;

Αληθεια βρισκουν το μπελα τους οι μουσικοι ή μονο το μαγαζί αν υπαρξει προβλημα;

Μπελά θα βρει το μαγαζί, καθώς θεωρείται ότι οι μουσικοί εργάζονται, συνεπώς ο εργοδότης τους θα πρέπει να τους έχει ασφαλισμένους κλπ, κλπ…
Στο Ρέθυμνο έγινε η σχετική ερώτηση σε γνωστό, φίλου που δουλεύει στο ΙΚΑ και η απάντησή του ήταν ότι εφόσον δεν υπάρχουν μικρόφωνα, ενισχυτές κλπ και οι μουσικοί είναι σε τραπεζάκι με φαγητό μπροστά τους, αποδείξεις κλπ τότε δεν υπάρχει θέμα με το ΙΚΑ…θεωρούνται πελάτες που βγάζουν γούστα…

Με συγχωρείτε πάρα πολύ, αλλά όταν βροντοφωνάζουμε, και πολύ καλά κάνουμε, ότι κάθε μουσικός που παίζει με αμοιβή, πρέπει να παίρνει και τα ένσημά του, τότε όσοι

δεν πρέπει να παριστάνουν ότι

όταν

. Γιατί αυτό

οπότε πρέπει να βρουν το μπελά τους και το μαγαζί και οι μουσικοί.

Τι φρίκη και δυστοπία είναι αυτή;

Φυσικά και κάποιοι άνθρωποι βγάζουν το ψωμί τους παίζοντας μουσική, και εύλογα το κράτος αξιώνει αυτοί να είναι νόμιμοι, αλλά είναι ποτέ δυνατόν να θεωρεί το κράτος ότι αποκλείεται να παίζεις μουσική για άλλο λόγο εκτός από το βιοπορισμό;

Αν περπατάω στο δρόμο και σφυρίζω, πόσο πάει το πρόστιμο;

Αν χαμογελάω;

Έτσι είναι πληρώνει πρόστιμο γύρω στις 10.500 ευρώ ο μαγαζάτορας και αν δεν κάνω λάθος κάποιο πρόστιμο και ο μουσικός. Άκουσα όμως ότι για τους μουσικούς που δεν παίζουν μόνιμα σε κάποιο μαγαζί καλύπτονται αν κόψουν δελτίο παροχής υπηρεσιών. Κανα λογιστή στο φόρουμ έχουμε?:slight_smile:

Φιλε Νικο Πολιτη μη βιαζεσαι…
Μπορει και καποιοι να παιζουν σε μαγαζια για να συμπληρωσουν το εισοδημα τους καθαρα για βιοποριστικους λογους και να μην μπορουν να κολλανε ενσημα,λογω αλλου ταμειου αφαλισης που εχουν.
Εχεις δικιο οτι αυτο ειναι λαθος γιατι κανουν κακο στους επαγγελματιες μουσικους που χανουν μεροκαματα(αν εννοεις αυτο) αλλα ετσι οπως τα εχει φερει η ζωη σημερα καποιος μπορει να επιβιώνει απο αυτο το ‘έξτρα’…
Πιστευω οτι ο georgalasg σε αυτους αναφερεται και οχι στους ανετους οικονομικα που το κανουν για να ζουν ακομα πιο ανετα και χωρις κοστος!

Όχι, δεν εννοώ ότι όποιος απλά βγάζει κάποιο μικρό εισόδημα παίζοντας μουσική, στερεί από τους επαγγελματίες τη δυνατότητα είτε να παίξουν αυτοί, είτε λόγω υποζήτησης εργασίας να πιέσουν για μεγαλύτερο μεροκάματο όπου παίζουν. Εννοώ ότι εφ’ όσον εισπράττεις από κάποια δραστηριότητα, πρέπει και να φορολογηθείς ανάλογα, άρα πρέπει να βγάλεις δελτίο παροχής υπηρεσιών. Η κόρη μου, αρχιτέκτων που όμως από χρόνια δεν δουλεύει ως υπάλληλος και ακόμα (8 χρόνια…) περιμένει το διορισμό της, διατηρεί το δελτίο και δηλώνει ελάχιστα κατοστάρικα το χρόνο, για τα οποία φυσικά φορολογείται. Η ασφάλιση σε κάποιον ασφαλιστικό φορέα είναι (δυστυχώς, ακόμα) υποχρεωτική, αλλά σε λίγο θα υπάρχει μόνο ΕΟΠΥΥ και τίποτα άλλο οπότε, ουδέν πρόβλημα διπλής πληρωμής ασφαλιστικών εισφορών…

Ο φίλος Γιώργος μιλάει για μουσικούς που παίζουν πλήρως αδήλωτοι, είτε σε εφορία είτε σε ασφαλιστικό φορέα, χωρίς να διαφοροποιεί κάποιους που τους είναι απαραίτητα αυτά τα λεφτουδάκια και άλλους που τους περισσεύουν.

Και εγω ειμαι υπερ την νομιμης και δηλωμενης εργασιας. Αλλα αν παει ενας μουσικος σε ταβερνα και απαιτησει ενσημα δε θα παιξει ποτε. Η θα παρει χαρτζιλικακι για κανενα καφεδακι την επομενη μερα…

Δε νομιζω να υπαρχει καποιος μουσικος που δε θελει να εχει ασφαλιση και μια συνταξη στα 80 του ισως

κ. νικο αυτο με το δελτιο δε το πολυκαταλαβα. Μπορουν οι μουσικοι να εχουν δελτιο; αρα δε μιλαμε για ενσημα ικα τοτε.
Απλα κοβουν την αμοιβη που αυτοι θελουν και καθε μηνα πληρωνουν ενα ποσο στο ταμειο τους;

Ακριβώς. Για το δελτίο (εγώ δεν είχα ποτέ) ξέρω ότι γράφεις ένα ποσό αμοιβής για υπηρεσίες (η μουσική ναι, είναι υπηρεσία) και δηλώνεις το σύνολο των αμοιβών στην ετήσια δήλωση εισοδήματος, οπότε και φορολογείσαι ανάλογα. Η κοινωνική / ιατροφαρμακευτική ασφάλιση είναι διαφορετικό πράγμα. Μην περιμένεις όμως σύνταξη, ούτε και στα 90 σου, με εισφορές 50 κα 100 ευρώ το χρόνο!