SOS για ερασιτέχνες & επαγγελματίες μουσικούς

Αλλη ερωτηση. Αφου τελικα κοβουν δελτιο πως εχει προβλημα το μαγαζι η οι μουσικοι (αν ειναι παρανομοι) οταν ερθει ο ελεγχος; εγω οποτεεκοβα δελτιο (οταν ημουν ελευθερος επαγγελματιας) το εκοβα αφου γινοταν η δουλεια. Οποτε οι μουσικοι αντιστοιχα θα πρεπει να κοβουν το δελτιο με το τελος της βραδιας. Κανω καπου λαθος; και το ικα τι σχεση εχει με ελευθερους επαγγελματιες;

εδώ και κάποια χρόνια, έχουν ενταχθεί κάποιες ειδικότητες στο ικα, για τις οποίες μπορούσες να κόβεις δελτίο παροχής υπηρεσιών. και μάλιστα μπορούσες να κατέχεις περισσότερες από μία -πχ ηλεκτρολόγος/ηχολήπτης. δεν ξέρω πλέον πιο είναι το τωρινό καθεστώς, αλλά η δουλειά με μπλοκάκι είναι από τις χειρότερες και πιο υποκριτικές μορφές υπαλληλικής σχέσης. με τα άσχημα του ελεύθερου επαγγέλματος (ωράρια, εισφορές) και τα χειρότερα της υπαλληλικής (αμοιβές, εξάρτηση).
και κάτι ακόμα -γιατί θεωρούμε κακό να δουλεύει ανασφάλιστος κάποιος λογιστής ή δάσκαλος, και συνηθισμένο εώς δεδομένο για έναν διανομέα ή μουσικό; άσχετα αν είναι πιτσιρικάς/φοιτητής/αλλοδαπός/κλπ. εξάλλου όσο πιο (αυτο-)υποτιμημένο είναι το επάγγελμα, τόσο πιο εύκολα γίνεται μαύρη η δουλειά.
συγκεκριμένα στο θέμα μας, για όσο κρατήσει αυτό το παιχνίδι, το πιθανότερο είναι να ακυρωθούν πολλές δουλειές (γιατί δεν θα βγαίνουν τα λεφτά στο μαγαζί, γιατί δεν αξίζει να χάσει ο μουσικός ταμείο ανεργίας ή μόρια μακροχρόνιου ανέργου για λίγα ένσημα που δεν θα προσφέρουν καμία κάλυψη, κλπ). από την άλλη, ίσως κάποιοι εκτιμήσουν αλλιώς την συγκεκριμένη παροχή υπηρεσιών, και όχι με το παίζουν κουτσά-στραβά 50 τραγούδια να βγαίνουν στα μαγαζιά για ψίχουλα.

Παιδιά καλο μεσημερι και παλι

Αλλο το θεμα του ΙΚΑ που πολυ σωστα λετε για τα ενσημα.
Για το θεμα του χορου ομως υπεύθυνη ειναι η εφορία και ισχύουν τα εξής

Ειτε έχεις ενισχυση ειτε οχι , ειτε έχει το μαγαζι καποιο μικρο χώρο να φερει μια στροφη καποος ειτε οχι , αν μπει η εφορία μεσα και δει καποιους να χορευουν και στο τραπέζι τους δίπλα (ασχετως ενισχυσης και πιστας) αλλαζει το μαγαζι σε ΦΠΑ 23% και εχει και ο μαγαζατορας προστιμο για διαφυγοντα κερδη.

Το κατα ποσο θα σε γραψουν δεν το ξερω αλλα τα ανωτερω εχω ρωτησει φοροτεχνικους και μου ειπαν το ιδιο πραγμα ολοι

Αθανατη Ελλαδα !!!