LR Baggs Para Acoustic DI

Καλημερα σε ολους
Αγόρασα το LR Baggs Para Acoustic DI για να εχω στο τριχορδακι μου οσο το δυνατον πιο φυσικο ηχο παιζοντας απο κοπνσολα. Ο μαγνητης που εχω ειναι ο TAP με προενισυχη ( ο λεπτος με την μπαταρια )

Δυστυχως βρε παιδια δεν βλεπω προκοπη και το πιθανοτερο ειναι να μην εχω ρυθμισει καλα το Para Acoustic.
Αν καποιος φιλος ξερει κατι παραπανω σχετικα με αυτο θα ημουνα υποχρεος

Και παλι καλη μερα σε ολους και με το καλο το νεο στημενο site

Συγχαρητήρια για την αγορά σου και δεν θα το μετανιώσεις το LR Baggs Para Acoustic DI είναι η Mercedes, είναι από τις καλύτερες προενησχησεις για ακουστικά οργανα που υπάρχουν στην αγορά
Τον χρησιμοποιώ με τον πρώτο EMG που κυκλοφόρησε και με τον λευκό SAVVAS πιο σπανια, ο ηχος αγγίζει το τέλειο, για τα πρωσωπικα μου γουστα βεβαια… παντα με mixer, soundcraft ,montarbo,dynacord . τωρα αν διαβασεις προσεκτικα τις οδηγιες του manual θα φτιαξεις πολύ γρήγορα τον ηχο σου, ξεκινα με το GAIN που είναι το πιο βασικο, δωσε μεγαλη σημασια στην ρυθμιση αυτή! αφου εχει μπαταρια ο μαγνητης σου βαλτο χαμηλα προς τα αριστερά, το volume στο 0 κέντρο και αν θες αργότερα ένταση προχωράς στο +, το LOW στο 0, το MID στο 1,2 εως το 1,6 και το κεντρικο κοψε στο πλην - , το TREB γυρνα το προς το + το PRES ελάχιστα προς το +, και το NOTCH ψαξτο ανάμεσα στο D & Β με το κεντρικό τέρμα κλειστό στο πλην, και δεν προκειται το ανησηχισεις ποτε πια από ανατροφοδοτησεις (feed back)ο ηχος θα είναι πλούσιος και βαθυς, τωρα τον μαγνητη που εχεις δεν τον εχω δουλέψει και δεν τον ξέρω, εχω ακουση καλα λογια, τωρα με τι κονσολα το δουλευης το LR Baggs Para Acoustic DI ? ελπιζω να σε βοήθησα.

Συγχαρητήρια για την αγορά σου φίλε.
Αν δεις κριτικές σε διάφορα site π.χ. Harmony central reviews θα καταλάβεις πως έκανες την καλύτερη αγορά, αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι με το που το συνδέσεις θα δεις διαφορά.
Την κύρια αλλαγή προς το φυσικό στον ήχο του μαγνήτη θα την δεις με το να κόψεις εντελώς τα μεσαία στα 500 Hz, δηλαδή το MID βάλτο σχεδόν στο - ενώ το KHZ λίγο πιο επάνω από το 4(το οποίο σημαίνει 400HZ).
Δυστυχώς σχεδόν όλα τα μαγαζιά έχουν κακές κονσόλες καθώς και ηχεία. Αν βάλεις μία Mercedes σε χωματόδρομο πως θα πάει;
Κάποτε μου είπανε ότι αν το όργανο και ο μαγνήτης είναι καλά και συνδεθούν σε καλή κονσόλα και ηχεία θα παίξουν αμέσως. Δεν το πίστεψα και άρχισα να αγοράζω κάθε λογής προενισχυτές με αποτέλεσμα χαμένο χρήμα και χρόνο. Ευτυχώς εσύ έκανες την καλύτερη αγορά γι’ αυτό μην ψάξεις για καλύτερο προενισχυτή αν δεν σε ικανοποιεί ο ήχος γιατί δεν θα φταίει ο προενισχυτής.
Καλή σου ημέρα

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
Θα δοκιμασω με τις ρυθμισεις που μου ειπατε και θα σας πω νεα
Φιλε gal παιζω πανω σε μια behginger pmp 5000

Παιδια δοκιμασα με τις οδηγιες του φιλου gal και το αποτελεσμα τον δικαιωσε απολυτα.
Στην κονσολα εκλεισα τα παντα μπασα , μεσαια , πριμα καθως και το βαθος και ετσι πηρα αποκλειστικα οτι εδωσε το paracoustic.
Πολυ καλο το αποτελεσμα !!!

Και παλι ευχαριστω ολους