H Γάτα- Στελλάκης

Μήπως ξέρει κανείς σε ποιο δίσκο μπορώ να βρώ το τραγούδι αυτό αλλα σε μια πίο συγχρονη εκτέλεση?

Ή αν το έχει βρεί στο youtube ας βάλει link

Ευχαριστω

Υπάρχει σε μια ωραία εκτέλεση από την Αθηναϊκή Κομπανία στον πρώτο δίσκο με τα τραγούδια της τηλεοπτικής σειράς “ΤΟ ΜΙΝΟΡΕ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ” (ΜΙΝΟS)

Στίχοι: Νίκος Μαθεσης, Τρελλάκιας
Μουσική: Στελλάκης Περπινιάδης
Πρώτη εκτέλεση: Στελλάκης Περπινιάδης
Άλλες ερμηνείες: Γιάννης Κυριαζής, Καμπούρης

Έδιωξα κι εγώ μια γάτα
Που 'χε γαλανά τα μάτια
Σαν κοιμόμουνα τη νύχτα|
Μου 'χωνε βαθιά τα νύχια| δις

Τόσους μήνες που την είχα
Μου ξηγιότανε στην τρίχα
Τώρα έγινε από σόι|
Και τα ψάρια δεν τα τρώει| δις

Την εδιώχνω με γινάτι
Και την άλλη μέρα νάτη
Μου 'ρχεται με ποντικάκια|
Και μου κάνει κορδελάκια| δις

Τώρα βρήκα άλλη γάτα
πι’ όμορφη και μαυρομάτα
Πονηρή κι αυτή σα γάτα|
μου τα σπάει κρυφά τα πιάτα| δις

Οπότε από ότι βλέπεις το έχει πει και ο Γιάννης Κυριαζής

:088: Η γάτα και το μονοπάτι από το μινόρε της αυγής

Παίρνω αμπάριζα από το παραπάνω μήνυμα για να σχολιάσω κάτι άσχετο με το συγκεκριμένο θέμα.
Κάποιος-οι έγραψαν κατά καιρούς κάποιους “καταλόγους” με τα παρατσούκλια των ανθρώπων της λαϊκής μας μουσικής. Δεν είπαν ψέμματα, όμως τα περισσότερα από τα παρατσούκλια είχαν πολύ στενή χρήση. Μπορεί το “Μπιραλλάχ” να υποκατέστησε το όνομα του Σταμούλη, το “Σπόρος” του Σταματίου, το “Μπαγιαντέρας” του Γκόγκου, όμως ποτέ δεν άκουσα ν’ αποκαλούν τον Κυριαζή “καμπούρη”, όπως δεν άκουσα ούτε είδα σε γραπτό να λένε τον Παπαϊωάννου “πατσά” κ.ο.κ. Δε βλέπω λοιπόν το λόγο ν’ αναφέρουμε ντε και καλά όλους με κάποιο παρατσούκλι. Κοιτάξτε πόσο χαζό φαίνεται το παρακάτω παράδειγμα, μάλιστα μ’ ένα παρατσούκλι που είχε αρκετά ευρεία χρήση:
Συνθέτης: Βασίλης Τσιτσάνης “Τσίλας”.
Ποια είναι η λογική του;
Παραθέτεις ένα παρατσούκλι όταν έχει υπερσκιάσει το πραγματικό όνομα. Π.χ. λες “Ογδοντάκης”, γιατί το παρατσούκλι είναι πιο γνωστό από το “Δραγάτσης”. Λες “Γιοβάν Τσαούς” γιατί είναι πιο γνωστό από το “Εϊτζιρίδης”.
Όμως ποιος ο λόγος να πεις “Κουβάς”*; Τον ξέρει κανείς μ’ αυτό το όνομα;

  • Μπάμπης Μπακάλης
1 «Μου αρέσει»

…Ε, άμα δεν κάνης την αρχή πως θα τονε μάθουνε; :019:

Υπάρχει εκτέλεση με τον Χρηστάκη.Είχε περιληφθεί στον δίσκο-αφιέρωμα στον τραγουδιστή στήν σειρά
“Ο θησαυρός της Columbia” (1983-84;).Νομίζω πως πρωτοκυκλοφόρησε απο την εταιρία Sonata (1967-1972) του Πάνου Γαβαλά.

Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις

Ν’ αγιάσει ο στόμας σου καλέ μου άνθρωπε!

(Άλλωστε το «Τσίλας» δεν είναι παρατσούκλι, είναι τοπικό χαϊδευτικό για τον κάθε Βασίλη.)

1 «Μου αρέσει»