Greek Dancing

Does anyone know of any good videos to learn basic Greek dances?

Γειά σας ρε παιδιά. Καλως σας βρήκα και καλως ήρθα στο΄μαγικό κόσμο του INTERNET. Κάποιος απ΄όλους θα ξέρει κανένα καλό SITE με παραδοσιακούς ελληνικούς χορούς!! Περιμένω σύντομα νέα σας ! Νάστε όλοι καλά
Πολλά Πολλά φιλιά

Gnorizei kaneis titlous biblion pou na pragmateeuntai tous ellinikous paradosiakous xorous? Ksero oti i Dora Stratou exei grapsei merika bibia kai enxeiridia alla den thymame tous titlous. Osoi exoun upopsin tous biblia autou tou eidous as katathesountin martyria tous. Euxaristo

παρακαλω τους μελετητες του ειδους να ασχοληθουν με τα χορολογικα πιστευω οτι αν ερευνηθει ο αστικος χορος σε βαθος και εξω απο το φολκ εχουμε σιγουρα κατι συνταρακτικο ειμαι επαγγελματιας χορευτηςκαιθελω να βρω φορμα να χορεψω μπορει καποιος ναμου δειξει το δρομο για αυτη την αξιοπρεπη εκσταση?2310450491

Γειά σας παιδιά και καλως σας βρήκα!!!
Μ’αρεσει πολύ το χασάπικο και θα ήθελα πολυ να βρω ενα βιντεακι ή λινκ που μπορω να δω τα βήματα, Γνωρίζω λιγο αλλά θα ηθελα να το μάθω καλα. Ευχαριστώ!

Γεια σου Ελενα, καλως ηρθες !
Οπως ξερεις το χασαπικο απο τα μεσα της δεκαετιας του '60 μετονομασθηκε σε συρτακι και απο κει και περα καθε σχολη χορου εχει τα δικα της βηματα και φιγουρες που πολλες φορες παραπεμπουν και σε κλασσικο χορο ενω καποιοι κρατουν τα βασικα βηματα που τελικα κανεις δεν ξερει ποια ειναι …
Επισης ειναι γνωστο οτι οι Κουλουριώτες (απο Σαλαμινα) χορευουν το καλυτερο χασαπικο και ακομα και τωρα υπαρχουν συλλογοι οπου διδασκουν το πιο πιστο στην παραδοση χασαπικο.
Νομιζω οτι και στα Μεγαρα υπαρχει καποιος τετοιος συλλογος προσφυγων …θα σε γελασω …
Ακομα και οι Θρακιωτες χορευουν με ενα δικο τους τροπο το χασαπικο
ενσωματωμενο στους υπολοιπους δικους τους χορους (Παϊντουσκα, Ζωναραδικος κλπ)
Μια καλη αρχη ειναι να πας σε καποιο τετοιο συλλογο ή αν δε
βρεις ακρη, στο Λυκειο Ελληνιδων ή στο γκρουπ της Δωρας Στρατου.
Απο βιντεακι το βλεπω δυσκολο να μαθεις -αν και η γυναικα μου μου λεει οτι εμαθε να χορευει κρητικα απο την τηλεοραση …
Τελος πριν 10 μερες περιπου ειχε καποιο απογευμα
αν δεν κανω λαθος μια ελλην.ταινια στο “εχτρα 3” οπου επαιζε η κομπανια του ΚΑΛΦΟΠΟΥΛΟΥ με την ΧΡΥΣΑΦΗ -αν δεν κανω λαθος- και χορευαν τρεις μαγκες καταπληκτικο χασαπικο. Αποτυπωσα καποιες ωραιες φιγουρες αλλα ο σκηνοθετης αλλαζε το πλανο και εβαζε παλι το ιδιο.
Πιστευω και αλλοι φορουμιτες εχουν πολλες πληροφοριες για το θεμα αυτο !

Σ’ευχαριστω Γιώργο…
Παω ηδη σε σχολη χορου αλλα ειναι τοσα πολλα τα βηματα και ναι καθε σχολη εχει κ διαφορετικα βηματα. Βασικα ολες αυτες οι σχολες ειναι λατιν κ δεν ειναι τοσο ευκολο. Δυστυχως η τηλεόραση δεν δειχνει συνεχεια τον χορο κ δεν μπορεις να τα καταλαβεις ή οπως ειπες δειχνει τις πιο ωραιες φιγουρες κ ειναι ολο το ιδιο πλανο. Δεν πετυχα δυστυχως αυτη την ταινια…

Το χασάπικο Ελενα , είναι παράξενος χορός γιατί προυποθέτει οτι θα το χορέψουν …φίλοι που γνωρίζονται καλά και επικοινωνούν μεταξύ τους.
Μπορείς να πας σε μια σχολή και να μάθεις κάποια βασικά βήματα και δυο τρείς φιγούρες και μετα να διαλέξεις τα ταίρια σου και να τις “δέσετε” μεταξύ τους και μεταξύ σας και να αυτοσχεδιάσετε.
Σπάνια βλέπεις ανθρώπους να προσεγγίζουν μ αυτό τον τρόπο τον χορό δηλ να επικοινωνούν συνήθως πάνε και μαθαίνουν δεκα βήματα και θυμίζουν “τσίρκο”.
Το “Κουλουριώτικο” που λέει ο Γιώργης είναι ένα γρήγορο βαρύ χασάπικο το οποίο δεν το χω δει ακόμα απο γυναίκες ,οι Μεγαρίτες απ την άλλη μάλλον συρτοσέρβικο χορεύουν παρα χασάπικο.

Ελενα ολες ή σχεδον οι σχολες χορου διδασκουν χασαπικο, αλλα ειναι πιο πολυ συρτακι και οχι το γνησιο χασαπικο.
Καθε σχολη εχει και μια εκδοχη και το σπουδαιοτερο ειναι
-απ’οτι εχω ακουσει- υπαρχει αμεση σχεση των μετρων της μουσικης με τον κυκλο των βηματων του χορου που ειναι συγκεκριμενος, πραγμα που δεν το τηρουν στις σχολες.
Επισης στις σχολες δεν θα βρεις τη λεβεντια και την αρχοντια που ειχε ο χασαπικος. Ο κορμος ειναι στητος και χαλαρος συναμα και οι κινησεις γινονται μονο στα ποδια, δεν κουνιεται ολο το σωμα.
Προτιμοτερο να κανεις τον κοπο να πας σε καποιο Συλλογο που διδασκεται το χασαπικο και τετοιους θα βρεις ή στα Μεγαρα ή στη Σαλαμινα ή σε καποιο συλλογο Κων/πολιτων ή Μικρασιατων αν εισαι απο
Αθηνα. Γενικα θελει ψαξιμο αλλα και τυχη γιατι
“με οποιο δασκαλο καθισεις τετοια γραμματα θα μαθεις”

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 24 Μάρτιος, 2005)

Τα βασικά βήματα του χασάπικου διδάκονται παντού τα ίδια.
Όμως ο χορός βασίζεται καθ’ ολοκληρία στις φιγούρες και στην απόλυτα συγχρονισμένη απόδοσή τους…
Κάθε (μα κάθε) σχολή χορού διδάσκει το δίκο της σετ φιγούρων, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να χορέψουν μαζί άνθρωποι που έχουν διδαχθεί το χορό από άλλες σχολές…

Προς Γιώργο Β.:
Μπράβο σου φίλε που γνωρίζεις τη Θρακιώτικη έκδοση του χασάπικου, την περίφημη “Χασαπιά”, χορός με καταπληκτικό ρυθμό που όμως δεν έχει καμμία ρυθμική σχέση με το γνωστό χασάπικο…

γειά χαρά σε όλους.Ελενα μια συμβουλή…μακριά άπό φιγουρατζήδες δασκάλους και χορευτές!μεράκι και σεβασμό θέλουν οι παραδοσιακοί χοροί.τίποτε άλλο!διάλεξε κάποιο σύλλογο για το χασάπικο και όχι σχολή χορού!πάντως το βασικό στο χασάπικο είναι αυτό που πολύ σωστά σημειώνει ο Σωτήρης…θέλει επαφή,επικοινωνία με το συνχορευτή…όταν με το καλό μάθεις το χορό,μάθετον και σε φίλους σου που να γουστάρουνε το ίδιο με σένα,και τότε τα λέμε πάλι…γειά χαρά

Καλησπέρα σας παιδιά,

Έχουμε φτιάξει μια ομάδα και μαθαίνουμε σε φοιτητές από κάθε γωνιά του κόσμου ελληνικούς χορούς. Απόψε μάλιστα χορέψαμε σε μια εκδήλωση μαζί με πολλά άλλα γκρουπάκια (θρίαμβος! σεληνιάστηκαν τα Αγγλάκια, μέχρι που ανέβηκαν στη σκηνή στον Χασαποσέρβικο.).

Το μήνυμα που θέλω να περάσω είναι μήνυμα αισιοδοξίας. Πολύς κόσμος (κυρίως μη Έλληνες) ενδιαφέρεται πραγματικά για τους παραδοσιακούς χορούς, τη σημασία τους, την ιστορία τους κλπ. Έχουμε μέλη από Κίνα, Ιταλία, Γερμανία, Ισπανία, Γαλλία, Πολωνία κλπ. Το ρεπερτόριο περιέχει από Κρητικούς χορούς, Νησιώτικους, Στερεολλαδίτικους, Μακεδονίτικους, Ποντιακούς μέχρι Χασσάπικο. Έχουμε γνώσεις και εμπειρίες, αλλά δεν είμαστε επαγγελματίες. Προσπαθούμε, όμως, όσο μπορούμε να μεταφέρουμε τα λίγα που ξέρουμε πάντα με μεράκι και σεβασμό, όπως πολύ σωστά λέει η Άννα.

Καλό ξημέρωμα,

Πάνος

Μου δίνει πολύ χαρά να μαθαίνω για τέτοιου είδους προσπάθειες.ακριβώς επειδή δεν είστε επαγγελματίες είμαι δίγουρη πως είστε πολύ προσεκτικοί και ότι κάνετε γίνεται με πολύ αγάπη και μεράκι.άλλωστε και στην ελλάδα μη νομίζεις!οι ερασιτέχνες στηρίζουνε την παράδοση!με χρόνο κόπο πείσμα συναίσθηση και πολύ χορό!καλή συνέχεια και μην αναρωτιέσαι…και μόνο που αναρωτιέσαι τα πάς μιά χαρά!για τις απόκριες ετοιμάσατε κάτι?νομίζω πως αξίζει να δούνε και αυτή την πλευρά της παράδοσης…καλημέρα

Καλημέρα Άννα,

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια και τη συμπαράσταση! Τη χρειαζόμαστε!

Δυστυχώς δεν ετοιμάσαμε κάτι ιδιαίτερο για τις Απόκριες. Το συνηθισμένο εβδομαδιαίο μας πρόγραμμα… Αν και θα ήταν πολύ όμορφο κάτι τέτοιο, ο χρόνος μας είναι πολύ περιορισμένος για έξτρα προγραμματισμούς.

Καλή σου μέρα,

Πάνος

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην delikanis 22 Φεβρουάριος, 2006)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην delikanis 22 Φεβρουάριος, 2006)

Καλησπέρα Πάνο.

Μπράβο! Είναι μια πολύ καλή πρωτοβουλία και πιστεύω ότι έτσι “ξεδίνεις” και συ από τις όποιες υποχρεώσεις σου.
Ολόψυχα, καλή δύναμη.

Ελένη

Γειά σου Ελένη,

Σ’ευχαριστώ πολύ. Καλή σου μέρα και Χρόνια Πολλά, Τσικνοπέμπτη σήμερα.

Πάνος

Καλημέρα,Πάνο όταν βρείς χρόνο και έχεις διάθεση θα ήθελα να μου πείς λίγα πράγματα για την ομάδα.να υποθέσω πως έχετε συνάντηση μια φορά την εβδομάδα?με ποιούς χορούς έχετε ξεκινήσει και άν κάνετε διαφορετικούς από περιοχές,ποιά περιοχή βλέπεις να ενδιαφέρει περισσότερο τα παιδιά από διαφορετικές χώρες?πόσοι είστε στην ομάδα?καλημέρα και καλή Αποκριά σε όλους

Καλημέρα Άννα, καλή Αποκριά,

Κατ’αρχήν εννοείται πως το κάνουμε για το κέφι μας, και είναι δωρεάν. Βρισκόμαστε μια φορά την εβδομάδα για μιάμιση περίπου ώρα, εκτός κι αν επίκειται παράσταση, οπου έχουμε έως και τρεις πρόβες τη βδομάδα. Όμως η ομάδα έχει εξελιχθεί σε μια μεγάλη παρέα. Μαζευόμαστε που και που, σε γιορτές, τραγουδάμε και παίζουμε (έχεις δει Ισπανό να παίζει μπουζούκι;), χορεύουμε, μαγειρεύουμε κλπ. Προσπαθούμε να τους δείχνουμε πολλές πλευρές τις ελληνικής κουλτούρας.

Αν έχουμε καινούρια μέλη, συνήθως χορεύουμε Συρτό (τον Στερεολλαδίτικο) του οποίου τον ρυθμό εύκολα μαθαίνουνε, Χασάπικο και Χασαποσέρβικο. Ο τελευταίος είναι ίσως πιο γνώριμος στους ξενους και σ’αυτόν συμμετέχουν με περισσότερο ενθουσιασμό
αρχικά. Μετά θα έλεγα τους εντυπωσιάζει ο Τσάμικος (τον θεωρούν πολύ περήφανο χορό) και οι Κρητικοί χοροί, ειδικά ο Πεντοζάλης (γι’αυτό μάλλον έχω ευθύνη εγώ ). Η ειρωνία ξέρεις ποιά είναι; Πολλές φορές οι ξένοι “πιάνουν” το ρυθμό ενός χορού πολύ πιο εύκολα, και οι ξένοι θα ρωτήσουν για το χορό, από που είναι, ποιές οι ρίζες του, ποιά η σημασία να κρατιόμαστε έτσι κι όχι αλλιλώς, ποιά η σημασία του κύκλου κλπ.
Και κάτι ακόμη: με την ομάδα αυτή επιτελούμε κοινωνικό έργο (!) μιας και μαθαίνουμε και σε Έλληνες να χορεύουν, οι οποίοι δεν ξέρουνε σχεδόν κανένα χορό από πριν.

Είμαστε αρκετοί (περίπου 25 άτομα, περίπου 10 Έλληνες και όλοι οι άλλοι από παντού!), όμως δεν συμμετέχουν όλοι συστηματικά. Ο πυρήνας (αυτοί που συμμετέχουν στις παραστάσεις, ας πούμε) θα έλεγα είναι γύρω στα 10 άτομα (σχεδόν μοιρασμένοι).

Αυτά τα ολίγα.

Καλή μέρα,

Πάνος

Καλημέρα Πάνο.είμαι σίγουρη πως έχετε γίνει πολύ καλή παρέα,είναι σχεδόν αδύνατο να μη συμβεί αυτό σε ομάδες που ασχολούνται με το παραδοσιακό.άνθρωποι που μπορεί να μην έχουνε κανένα κοινό ακόμα και να μην συμπαθιούνται στην αρχή ενώνονται όμορφα με περίεργα γλυκό τρόπο.είμαι σίγουρη πως θα σε φέρνουν πολλές φορές σε δύσκολη θέση με τις απορίες τους(το ενδιαφέρον τους καλύτερα να πώ…),μιάς και εμείς δεν το ψάχνουμε και τόσο πολύ…το χαιρόμαστε το απολαμβάνουμε αλλά δεν πολυσκάμε εκτος από το να μάθουμε σωστά το χορό,γιατί έτσι και τί ακριβώς σημαίνει κτλπ.για τους κρητικούς χορούς οφείλω να περηφανεύομαι πως έχω περάσει εγώ στην ομάδα το μικρόβιο…μόνο που δυσκολεύονται αρκετά οι περισσότεροι αλλά με πείσμα κάτι γίνεται.10 χρόνια στην κρήτη και ήρθα στη Λάρισα να μάθω κρητικούς χορούς!όσο ήμουν στο νησί το μόνο που κατάφερνα μετά από αρκετή ρακί ήταν να ακολουθώ με μεγάλη επιτυχία το μαλεβιζιώτη!το φχαριστιόμουνα και πήγαινε μια χαρά μόνο να μην με έβαζες μπροστά το έχανα αμέσως.έτσι με την επιστροφή μου εδώ πεισμάτωσα και έπεισα τη δασκάλα και ασχοληθήκαμεόσο μπορούμε βέβαια γιατί σου είπα δυσκολευόμαστε…καλή συνέχεια σου εύχομαι,ν απερνάτε όμορφα και γερά ε?!καλημέρα