GREECE in music and song (1965)

Απο την ανάρτηση ενός φίλου άκουσα τον τσάμικο (κ όχι μόνο) με μπουζούκι που υπάρχει παρακάτω. Με λίγο ψάξιμο βρήκα κάποια στοιχεία για αυτή την ενδιαφέρουσα κυκλοφορία του 1965!

Περιληπτικα…
Ο δίσκος είναι αγγλική παραγωγή του 1965 και πέριέχει ηχογραφήσεις που έγιναν απο τον James McNeish το 1961 σε διάφορα μέρη της Ελλάδας,με ένα φορητό μηχάνημα ηχογράφησης Nagra II.
Ανάμεσα στους μουσικούς που ηχογραφήθηκαν αναφέρονται οι Γιώργος, Νικόλας, Ευάγγελος και Δημήτριος απο την οικογένεια των Χαλκιάδων μαζί με το συγγενή τους Βασίλη Ζούμπα.
Αναφέρεται επίσης και ο μπουζουξής Ioannis Thassarigikis.
Για τους υπόλοιπους μουσικούς και τραγουδιστές δεν αναφέρεται κάτι!

Αρκετές και ενδιαφέρουσες πληροφορίες για το δίσκο

6 «Μου αρέσει»

υπάρχει αναφορα του Tony Klein για αυτον το δίσκο LP.
ηταν η αιτία να μάθει 6χορδο και να ερθει στην Αθήνα, για μαθήματα απο τον Στέλιο Κερομύτη.

… <<Με 4 κομμάτια με ταβερνιάρη Ιωάννης Θασσαριγκίκης της Αράχοβας με μπουζούκι και κιθάρα>>…

4 «Μου αρέσει»

Μάλλον πρόκειται για τον Ι. Δασσαργύρη , παλιό μπουζουξή από την Αράχωβα . Σε αυτόν γίνεται αναφορά και στο βιβλίο για τον Κακούργο ‘’ Νίκος Παππάς - Ο ρεμπέτης της Βοιωτίας.’’

2 «Μου αρέσει»

Χα!
Έχω πετύχει κι εγώ μερικές φορές, σε δίσκους ξένης παραγωγής με Έλληνες μουσικούς, ονόματα τόσο αλλοιωμένα από κάποιον που δεν ήξερε ελληνικά, ώστε μόνο αν ξέρεις ήδη το σωστό τα αναγνωρίζεις.

Αν θυμάμαι σωστά, στον δίσκο υπάρχει και το κομμάτι Aiutos = Αετός…

1 «Μου αρέσει»