Duduk

Μήπως γνωρίζετε πού θα μπορούσα να βρώ το παραδοσιακό αρμένικο πνευστό;
Το συναντάμε απαράλλαχτο σε όλη την επικράτεια της Αρμενίας (Δυτική και Ανατολική). Πολύ συχνά το βρίσκουμε και στην Τουρκία. Μοιάζει με ένα ίσιο κλαρί δένδρου. Η παλαιότητά του υπολογίζεται γύρω στα 3.000 χρόνια. Ο κορμός του έχει 8 τρύπες για τα δάκτυλα, στο ένα άκρο έχει ένα διπλό φαρδύ επιστόμιο ενώ στο άλλο άκρο εφαρμόζει με ελαστικό δέσιμο ένα ξύλινο στόμιο (έξοδος). Κατασκευάζεται από ξύλο βερικοκιάς. Ο ήχος που παράγει μοιάζει με βόμβο, σαν αυτόν του ανέμου όταν περνά από τις χαράδρες ανάμεσα στα βουνά. Απαιτείται μια πολύ δύσκολη τεχνική για να συνδυαστεί η αναπνοή, ο συγχρονισμός και η επιδεξιότητα των δακτύλων και η πίεση των χειλιών. Κανένα άλλο ξύλινο πνευστό δεν έχει την μοναδική ιδιότητά του να παράγει αυτό το βελούδινο ήχο, ο οποίος μοιάζει με τον ή-χο του κλαρινέτου. Το ντουντούκ το συναντάμε και με το όνομα mey, δεν πρέπει όμως να συγχέεται με το αραβικό παρεμφερές όργανο ney.

Μόνο με κονέ από ΓΕΩΡΓΙΑ μπορείς να κάνεις κάτι.Εκεί είναι το εθνικό τους όργανο.Και μένα από εκεί μου έφεραν.

Και από Τουρκία. Σχεδόν σε όλα τα μαγαζιά που πουλάνε μουσικά όργανα όπως στο τέλος της Ιστικλάλ στον πεζόδρομο στην Πόλη. Αγόρασε από εκεί ένας φίλος πολύ καλό όργανο. Κατασκευάζεται σε διάφορες τονικότητες.

Όντως. Από κει έχω πάρει απίστευτα όργανα σε πολύ καλές τιμές. Για να είμαστε και στο θέμα μας(περί πνευστών), έχω πάρει και ζουρνά από κει. Πολύ καλό οργανάκι. Πιστεύω θα βρεις σίγουρα κάτι καλό εκεί, αν μπορέσεις να κάνεις μια επίσκεψη…