Dead spots

διαβαζωντας και ανακαλυπτωντας περισσοτερο την ηλεκτρικη κιθαρα μου,υπαρχει ενα μεγαλο καφαλαιο που εχω δυσκολια στην κατανοηση,dead spots.Σημεια δηλαδη στην ταστιερα που χανουν σε ενταση και προφανως δεν συμβαινει μονο σε ηλεκτρικα οργανα απλα εκει ισως λογω ενισχυσης φαινεται πιο πολυ.Χτυπωντας το σωμα της ηλεκτρικης κιθαρας ακουγωταν μια συχνοτητα κοντα στο σολ διεση.Εκει κοντα λοιπον φαινοταν στην σολ χορδη στο 13 ταστο να εμφανιζει dead spot.Η ερωτηση μου ειναι πως δημιουργειται αυτο το φαινομενο?η δικη μου εκδοχη ειναι οτι ολη η ενεργεια της χορδης συντονιζεται με το σωμα η το μανικι της κιθαρας και χανεται πιο γρηγορα προκειμενου να δωδσει την απαιτουμενη ενεργεια συντονισμου…Και αυτο με παραξενευει διοτι στα καπακια αυτος ο συντονισμος με το καπακι αυτη την φορα και οχι το σωμα δρα υπερ της εντασης…
Συνεπως οι συντονισμοι με σωμα και μανικο δημιουργουν dead spots??

Ακριβώς το ίδιο αντιμετωπίζω και εγώ στο τριχορδάκι μου στο 12 τάστο της μεσαίας (ΛΑ) χορδής…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 04:53 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 04:53 —

(καθυστερημένη απάντηση 2 ετών αλλά δεν βαριεεεεέσαι…)

Τριών και μισού. :slight_smile:

εγώ έχω μείνει ακόμα στο 2011, πριν μπω στρατό, μιας και δεν έκανα πολλά στον χρόνο που πέρασε…