Aπορίες κατασκευής τριχορδου

Χαιρετώ και γω με τη σειρα μου στο φορουμ.Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την απλοχερη πραγματικα βοηθεια και πληροφοριες για τόσα θέματα.Λοιπόν,για να μπαίνω στο θέμα πριν κανενά μήνα ολοκλήρωσα την κατασκευή του πρωτου μου τζουρα και εχω ξεκινήσει σιγα σιγα ενα μπουζουκάκι.Πηρα ενα ομορφο σκαφος(αμερικανικη καρυδια),καπάκι ελατο,μπρατσο απο φλαμουρι με μια κοντρα βεγκε και ενα κομματι λευκα για το καραουλο.Θα ήθελα την βοηθεια σας σε καποια θεματα.Αν και μου ερχονται
λιγο ατακτα τα ερωτηματα στο μυαλο αρχιζω.
1)Τι παχος να δωσω στην κοντρα(βεγκε)?
2)Με τί να τριψω το καπακι(μεχρι στιγμης το κανω με ενα αυτοσχεδιο τακο που κολλησα 2 κομματια γυαλοχαρτο απο τη μια και απο την αλλη.Τί παχος να δωσω περιπου ωστε να εχω ενα οργανο μπασο μεσσαιο?Σκεφτομαι να εφαρμοσω αυτο το σχεδιαγραμμα

3)Τι κλίση να δωσω περιπου στο μανικι?(το καπακι θα κολληθει ολοκληρο επανω στο σκαφος και απο πανω η ταστιερα…
4)Να αγορασω dremel με επιπλεον εξαρτημα για τη μετατροπη του σε ρουτερ ή ρουτερ κατευθειαν…Θα το χρειαστω για τις πατουρες για φιγουρες φιλετα και τσαμπουκαδες…

Λοιπον,επειδη σας τρελανα αυτα για αρχη και σιγα σιγα θα τα πουμε ολα…

Σας ευχαριστω.

καλη αρχη,αν ψαξεις το θεμα εμπειριες απο τη προσπαθεια κατασκευης μπουζουκιου πιστευω οτι θα λυσεις τις αποριες σου

Mερες τωρα μελετω το συγκεκριμενο θεμα και εχω διαβασει μελετησει αρκετα το χώρο του φορουμ και θα ήθελα να ευχαριστησω δημοσια ολα τα παιδια και ιδιαιτερως τον κ.Δημητρη Ανδρεου του οποιου εχω μελετησει το blog πολλες φορες.Απλα καποια ερωτηματα οπως αυτα που εθεσα δε τα εχω ξεδιαλυνει για αυτο και ρωταω.Αν καποιος μπορει να βοηθησει με καποιες απαντησεις θα το εκτιμουσα.

  1. συνηθως το παχος της κοντρας ειναι 5-6χιλιοστα
    2)Προσωπικα τριβω με ηλεκτρικο τριβειο ,ομως και με τακο γινεται αλλα λιγο πιο αργα.Το αν θα ειναι μπασο ή πριμο δεν εχει να κανει μονο με το παχος,αλλα και αλλους παραγοντες,σκληροτητα ξυλου ,πυκνοτητα νερων,καμαρια υψος παχος βαθμος καμπυλοτητας που δινουν στο καπακι η θεση τους σε σχεση με τον καβαλαρη,η τοποθετηση των νερων τους σχετικα με το καπακι ισως και αλλοι παραγοντες που μου διαφευγουν αυτη τη στιγμη.
    3)Η κλιση πρεπει να ειναι τετοια ωστε να εξασφαλιζει το αναλογο υψος του καβαλαρη απο κει και περα πρεπει να εχει ισως και μια ελαχιστη καμπυλοτητα προς τα πισω η οποια εξασταται και αυτη απο καποιους παραγοντες( παχος μπρατσου,σκληροτητα των ξυλων παχος ταστιερας).Οταν τα ξυλα ειναι σχετικα μαλακα υπαρχει καλυτερος ελεγχος στη ρυθμηση του μπρατσουμε την τοποθετηση ταστων
  2. το dremel-Ρουτερ ειναι καλο αλλα οχι απαραιτητο.Μια χαρα γινονται οι πατουρες με νυστερι και σκαρπελο και πολυ ελεγχομενα ,τουλαχοστον για εναν αρχαριο

υπαρχει και ενα αρθρο στη κλικα για τη κατασκευη του μπρατσου που μπορει να σε βοηθησει