Περι κατασκευων αποριες

Καλησπερα συνφορουμιτες!! Εχω δυο αποριες σχετικα μα την κατασκευη στο μπουζουκι. και αντε να τις ριξω μια μια γιατι απο τον πολυ προλογο θα βαρεθητε! 1 υπαρχει καποια πατεντα με κανενα μηχανηματακι για να μπορω να φτιαξω την χελιδονοουρα που θυληκωνει στο σκαφος. Μιλαω εκτος απο τον πατροπαραδοτο τροπο με το πριονι γιατι οσο να ναι χερια ειναι ε καμια φορα λανθανουν με αποτελεσμα να πηγαινει αχρηστο το ξυλο και ειναι κριμα. 2 με τι πατεντα η καποιον τροπο μπορω να κοβω το καπακι στις ακριες γυρω απο το οργανο ωστε να βαζω το πλαστικο το γνωστο ακρυλικο φιλετο. Θελω κατι ακριβες αν γινεται διοτι αμα παρθει παραπανω το καπακι οπως ειναι γνωστο αχρηστευεται. Κατι που κανετε εσεις και πιανει σε αυτο το θεμα. Και ενα μικρο τριτο θεματακι αλλα οχι τοσο δυσκολο. Εκτος απο τους δικους μας προμηθευτες υλικων οργανοποιιας εχουμε τιποτα στο νετ η καμια προταση για αγορα ασετοπαστας για τις φιγουρες που θελω να κανω? Αν μου απαντησετε σε ολα αυτα θα σας ειμαι ευγνωμων και βεβαια το καπελο σας το βγαζω:109::109: προκαταβολικα για ολα αυτα τα χρησιμα που τοσα χρονια εχετε γραψει στο φορουμ

σας ευχαριστω πολλυ

. 2 QUOTEμε τι πατεντα η καποιον τροπο μπορω να κοβω το καπακι στις ακριες γυρω απο το οργανο ωστε να βαζω το πλαστικο το γνωστο ακρυλικο φιλετο. Θελω κατι ακριβες αν γινεται διοτι αμα παρθει παραπανω το καπακι οπως ειναι γνωστο αχρηστευεται.[/QUOTE]

http://Stewart-MacDonald
Για ριξε μια ματια εδω και δες στα εργαλεια.Εχει τα παντα και ειναι πολυ πολυ καλα.Αν δεν διαβαζεις αγγλικα,πατησε μεταφραση.καλο ψαξιμο …:088:

1)http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_tools_for:_Routing/Neck_Joint_Router_Bits.html?actn=100101&xst=3&xsr=306
2)http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_tools_for:_Binding/Binding_Router_Guide.html

βασικα ψαξε το site…εχει παπαδες…

Λαϊκέ, που σε μπερδεύω με κάποιον Βασίλη, πρώτα πρέπει να μάθεις να εφαρμόζεις το μπράτσο με το πριόνι, σχεδιάζοντάς το, και μετά να προχωρήσεις στα ηλεκτρικά εργαλεία που είναι και επικίνδυνα.

Ειδικά το εργαλείο του stewart που κάνει την πατούρα στο καπάκι, δεν θα λειτουγήσει στο μπουζούκι επειδή το πλαίνό της σκάφης δεν είναι κάθετο στο καπάκι όπως η κιθάρα αλλά και η κλίση του συνεχώς μεταβάλεται.

Ειδικά το εργαλείο του stewart που κάνει την πατούρα στο καπάκι, δεν θα λειτουγήσει στο μπουζούκι επειδή το πλαίνό της σκάφης δεν είναι κάθετο στο καπάκι όπως η κιθάρα αλλά και η κλίση του συνεχώς μεταβάλεται.

Απολυτο δικιο,για αυτο παραθετω την πατεντα μου με ενα εργαλειο απο stew mac για να διορθωσει το προβλημα.ομως λειτουργει ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ,και δεν το ενδιαφερει η καθετοτητα του πλαινου…

Δημήτρη μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιό αναλυτικός;

Αν καταλαβαίνω καλά, το εργαλείο που δείχνεις είναι μια βάση για dremel που το έχεις προσαρμόσει πανω σε κάτι δικό σου. Με το dremel κάνεις την χελιδονοουρά για την σύνδεση του μάνικου με το σκάφος;

Παιδια κατ αρχην να σας ευχαριστησω ολους μεσα απο την καρδια μου για τις αμμεσες και πληρως κατατοπιστικες απαντησεις σας:109::109: Βασικα πιστευω οτι ολα ειναι θεμα πειραματισμου αλλα παντα σε σωστες κατευθυνσεις ωστε να υπαρχουν λιγοτερα λαθη και περισσοτερο αφομιωση του καθ ενος απο αυτα ωστε να μην επαναληφθει. Αλλα επειδη ειναι μεγαλη καψουρα το χομπυ αυτο ποτε δεν σταματας να ψαχνεσαι:):). Σας ευχαριστω και παλι!! Οτιδηποτε αλλη διευκρινηση και πατεντα αναπτυχθει σε αυτο το thread θα με κανει ακομα ποιο χαρουμενο μιας και θα μπορω να πλουτισω τις γνωσεις μου μεσα απο τις δικες σας γνωσεις που απλοχερα μας χαριζεται.

να σται καλα:109::109::):slight_smile:

Όπως είπε και ο Κος ΧΑΛΙΟΣ, από την στιγμή που είναι χόμπυ - και όχι παραγωγή - καλό είναι να μαθαίνουμε με το χέρι.Έχει μεγάλη αξία η εκπαίδευση, στην δεξιοτεχνία. Για την ιστορία θα αναφέρω ότι τέτοιου είδους μηχανήματα, με ρυθμιζόμενες κλίσεις, είχε βγάλει ο μακαρίτης εφευρέτης, ΗΡΑΚΛΗΣ ΖΟΥΡΝΗΣ. Κάποιοι κατασκευαστές αγόρασαν, είχε τέτοια πράγματα και ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΕΛΛΟΣ, αλλά όπως φαίνετε το πράγμα δεν προχώρησε πολύ.

η πατεντα αυτη ειναι για το καπακι να ανοιγεις καναλι για να βαζεις φιλετα…και οχι για χελιδονοφωλια…απλα η μεγαλη βαση εξασφαλιζει σταθερο πατημα στο καπακι χωρις κινδυνο να χαλασει το καναλι σε καποιο σημειο

ΟΚ! Τώρα συννενοηθήκαμε! :slight_smile:

Το dremel είναι ιδανικό γι αυτή τη δουλειά. Εγώ χρησιμοποιώ το εργαλείο Precision Router Set του StewMac για το dremel με πολύ καλά αποτελέσματα (ακρίβειας και ασφάλειας).

Η συγκεκριμένη βάση για το dremel είναι επίσης ιδανική για το άνοιγμα των διακοσμητικών της ροζέτας, την ένθεση των τσαμπουκάδων στην ταστιέρα και πολλές άλλες δουλειές που απαιτούν λεπτά σκαψίματα στα ξύλα του οργάνου.

ποτε δεν μ αρεσε αυτο το εργαλειο διοτι δεν νομιζω πως λειτουργει στα ακρα του καπακιου εκει που το σκαφος ενωνεται με το μανικο (βρισκει το εργαλειο στο μανικο),καθως και σε μεγαλες καμπυλες (οπως της κλασσικης κιθαρας το στενοτερο σημειο ) που παλι βρισκει το εργαλειο…

Νομίζω ότι τελικά ο καθένας βρίσκει τη λύση που του ταιριάζει περισσότερο. Άλλος προτιμά ετούτο και άλλος εκείνο το εργαλείο, φτιάχνει πατέντες κτλ. Αρκεί βέβαια να έχει τι κατάλληλες πληροφορίες για το που να ψάξει ή που να ρωτήσει.

Επίσης μπορεί κανείς να χρησιμοποιεί παραπάνω από ένα εργαλεία για την ίδια δουλειά, ανάλογα με την περίσταση. Πριν μερικές ημέρες απόκτησα ένα μικρό ρούτερ περιθωρίων της Bosch που σκοπεύω να τον δοκιμάσω στο όργανο που φτιάχνω. Αλλά νομίζω ότι για τα διακοσμητικά το dremel είναι πολύ πιο ακριβές και ασφαλές.

Γεια σας
Εχω παρει ενα μικρο εξαρτημα απο αυτη τη σελιδα που κανει την πατουρα για το κορδονι

http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_tools_for:_Routing/Piloted_Router_Bit_for_Binding.html?actn=100101&xst=3&xsr=7222

Πηρα το μεγαλο μεγεθος. Αν και το εκανα για πρωτη φορα και ειχα αγχωθει μου βγηκε καλο το αποτελεσμα!

Επισης για εμφυτευση φιγουρας πηρα αυτο το εργαλειο το οποιο με το αναλογο ρυθμιστη βαθους κανει πολυ καλη δουλεια!
http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_tools_for:_Routing/Router_Bit_for_Binding.html?actn=100101&xst=3&xsr=7222

Και τα δυο για dremel