Aπογοήτευση: Πρώτη αποτυχημένη "Οντισιόν"

Και κατα την ταπεινη μου αποψη, οταν ο Σαραντοπουλος φωναξε την Τετραδα να παιξει στην μαντρα του, δεν νομιζω να τους εθεσε ορο,’’ σε πληρωνω και θα παιξεις αυτα που θελω εγω η αυτα που θελει ο κοσμος’’, γιατι μαλλον δεν θα του καθοτανε η φαση, καθοτι την εποχη εκεινη φανταζομαι η ορχηστρα πρεπει να ειχε τον πρωτο λογο( και οχι ο μαγαζατορας, οπως σημερα). Επισης δοξα τω θεω να λεμε που δεν εχει ολος ο κοσμος την δικη σου αντιληψη για το τι ειναι τραγουδι και τεχνη, γιατι τα ‘‘αγνωστα’’ διαμαντια που αναφερεις θα μενανε αγνωστα αν ολοι σκεφτοτανε σαν εσενα.Και οντως ‘‘η ματσαραγκα’’( του αλευρα η μαντρα) ειναι Τραγουδαρα…:112:

kostas_nikaia
Δόκιμο Μέλος
Τελευταία Δραστηριότητα: Σήμερα 12:26
Εγγραφή: 29.11.2009
Συνολικά μηνύματα: 3

Νομίζω ότι θα έπρεπε να είμαστε σε θέση να καταλαβαίνουμε πότε κάποιος μας κοροϊδεύει και απλώς λέει ό,τι λέει για να δημιουργηθεί ‘ιστορία’. Ας κρατήσουμε το επίπεδο το φόρουμ ψηλά, όποιος θέλει σκυλάδικα κλπ κλπ καλύτερα να του λείπει η προσοχή μας.

Κι όμως, εγώ πιστεύω ότι ο kostas_nikaia εκφράζει ένα βασικό προβληματισμό πολλών που τους αρέσει το λαϊκό τραγούδι, άσχετα αν το κάνει με… χειμαρρώδη λόγο και, πιθανώς, υπερβάλει χάριν επιχειρήματος.[b]

[/b] Σε γενικές γραμμές, εγώ δε διαφωνώ καθόλου με αυτά που λέει, διότι τη μια φορά στο τόσο που θα μου δοθεί η ευκαιρία να πάω κάπου ν’ ακούσω καλή μουσική και να γουστάρω, θα ξενερώσω αν στο τρίωρο ρεπερτόριο της κομπανίας ακούσω μόνο δυο-τρια κομμάτια οικεία στ’ αυτιά μου. Κι επειδή το κοινό στο οποίο απευθύνονται όλα αυτά τα μαγαζιά είναι περιορισμένο, αυτό πρέπει να το σεβαστούν - στο μέτρο του δυνατού, φυσικά - αν θέλουν να έχουν προοπτική ύπαρξης. Πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία μεταξύ του “παίζω για την πάρτη μου” και του “παίζω για να γουστάρετε (και να γουστάρω)”, χωρίς βέβαια εκπτώσεις και λύσεις απόγνωσης. Όποιος έχει δει πρόγραμμα από τους “Δρόμος”, Τατασόπουλο, Μυστακίδη (μου έρχονται πρώτοι στο μυαλό, χωρίς να εξαιρώ άλλους) θα καταλάβει τί εννοώ. Ο Στουραΐτης δεν εμπίπτει στον κανόνα - είναι εξαίρεση, γιατί σ’ αυτόν πας ν’ ακούσεις ρεμπέτικο, τζαζ και χέβι μέταλ και το ξέρεις από πριν.

Το σίγουρο είναι ότι αυτοί που θέλουν σκυλάδικο και “εργαλείο με μίνι και δωδεκάποντο” πάνω στο τραπέζι, ξέρουν καλά που θα πάνε και δε θα μπουν κατά λάθος σε άλλο μαγαζί.

Δεν ξέρω όμως κατά πόσο ισχύει αυτό που λέει ο Κώστας. Δηλ υπάρχουν μαγαζιά που παίζουν την Προύσα για παράδειγμα ή τη Ματσαράγκα αλλά δεν ξέρουν να παίξουν το Αντιλλαλλούν οι φυλακές και την Άτακτη; Δεν το πιστεύω αυτό. Κιαν υπάρχουν κανα δύο (που δε νομίζω οτί υπάρχει ούτε μισό), απόφευγέ τα, δεν είναι λόγος αυτός να απαξιώνεις όλα τα ρεμπέτικα πάλκα ούτε να το γυρίσεις στα σαβουροτράγουδα.:mad:

:088:

φίλε μου εννοώ οτι , πια ψαγμένα ??όταν δεν ξέρουν την προύσσα και το ερηνάκι π.χ.
και λές κάτι πιο εύκολο όπως η άτακτη και το παραπονιάρικο ,και σου λένε ,τι είναι αυτό ??? κατάλαβες τώρα ??? επίσης η γνώμη μου είναι να ακούγονται όλα , ακόμη και στα ρεμπέτικα σε άλλους αρέσουν κάποια κομμάτια και σε άλλους όχι , δεν είναι κακό , λίγο απο όλα λοιπόν ,εμενα ασ πούμε δεν με ξινίζει να ακούσω και κανένα λαικό μέσα στο πρόγραμμα , αρκεί να είναι καλό , ούτε έχω την απαίτηση να παίζουν όλο το βράδυ χασικλίδικα επειδή αρέσουν σε μένα ,ελπίζω να έγινα τώρα κατανοητός …
επίσης στου ψυρή φίλε μου δεν πάω γιατί , οχι δεν εχουν καλούς μουσικούς , αλλα αρχίζει με το παρκάρισμα και τελειώνει με αυτο που δεν αντέχω καθόλου ,το ουίσκι ,ειμαι παραδοσιακός , απλά πράγματα , κρασάκι χύμα και μεζεδάκια ,ουίσκι και ρεμπέτικο ,δεν το κατέχω , επίσης τόσα χρόνια δεν χρειαζόμουν ορχήστρα για πάρτη μου ,απλά το παράπονό μου λέω που ή , σε τσιφτετελάδικο θα σου βγεί με στριγκάδικο ,η, σε βαρεμένο ψαγμένο θα πάς και θα κόβεις φλέβες όλο το βράδυ ζητώντας , έστω και τα δαχτυλίδια [και ας μη μου αρέσουν] να ξυπνήσεις ,
πάντως αν είσαι απο την περιοχή μου κοντά και ξέρεις κανα μαγαζάκι , ρίξε μια ιδέα να το δοκιμάσουμε ,
[το θέμα δεν το πρόσεξα οτι ηταν τοσο παλιό ,που να το περιμενω]:109::088:

συγνώμη Τίνα δεν πρόσεξα οτι είσαι κορίτσι

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:06 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 21:03 —

φίλε μου ο έξυπνος άνθρωπος ακούει πολύ και μιλάει τόσο όσο είναι σίγουρος οτι έχει δίκιο …
αν πάλι η σελίδα δεν δέχεται διαφορετικές απόψεις δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα να αποχωρίσω , μπορώ να ζήσω και χωρίς προσβολές.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:10 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 21:06 —

φίλε webmaster ,είσαι 1000% μέσα , ακριβώς αυτό εννοούσα…
είχα 2 μηνες να βγώ και είπα να δοκιμάσω και κάπου ,αλλά χασμουριόταν όλο
το κουτούκι , έφυγα πρίν την ώρα μου ,γιαυτό και τα έχω πάρει …

Σχολιάζοντας μόνο απόψεις πάντα, και όχι γούστα ή άτομα, θεωρώ ότι η άποψη “πληρώνεσαι για να παίζεις” είναι η καταστροφή της μουσικής και της διασκέδασης. Κάποιοι που έχετε γυρίσει πιο πολλά μαγαζιά από μένα, θα έχετε παρατηρήσει το απογοητευμένο συχνά βλέμμα του μουσικού που αποδίδει τα ίδια και τα ίδια γνωστά άσματα, ακολουθώντας (μην μπορώντας να κάνει και αλλιώς πολλές φορές, νυχτοκάματο είναι αυτό πως άλλωστε θα βγει) το ιδεολόγημα του “ότι θέλει ο κόσμος”… και έτσι και πολλά προγράμματα καρμπόν έχουμε, και κέφι κατά παραγγελίαν. Δεν επιρρίπτω ευθύνες σε κανέναν, μαγαζί κοινό ή μουσικό, το σύστημα και η νοοτροπία φταίει…

Ας αφήσουμε όμως τον καθένα να βγάλει τον εαυτό του πάνω στο πάλκο, και το κάθε στέκι θα έχει τον κόσμο του με τα ακούσματα του ο καθένας. Όλα χρειάζονται,(όπως χρειάζονται και όλα τα είδη μουσικής). Και τα γνωστά και τα “ψαγμένα”…που δεν είναι ψαγμένα, απλά δεν είναι προβεβλημένα (γι αυτό και τα γουστάρω). Αλλά περί ορέξεως…
Τώρα φίλε, αν βρήκες περίπτωση όπου παίζαν ξέρω γω το Ερηνάκι και δεν ξέραν τον Πολυτεχνίτη, ε είναι εξαίρεση…
Άσε που συνήθως νωρίς παίζουν όλα τα πολύ γνωστά που αναζητάς…τα άλλα συνήθως πάνε για τις μεγάλες ώρες…

μετά τιμής

Λοιπόν πήγαινε μια βόλτα από τον Αρμενιστή (μεζεδοπωλείο, οδός Σμολένσκυ, Ν. Φάληρο, 2104833006) πίσω από το Μετροπόλιταν. Από Πέμπτη εως Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι…(προσπάθησε ν’αποφύγεις το Σάββατο)
Οι μουσικοί παίζουν σκέτα γι’αυτό ζήτα τραπέζι στον ίδιο χώρο μ’εκείνους (έχει 2 μικρές αίθουσες)…Το 90% είναι ‘‘γνωστά’’ τραγούδια και δέχονται παραγγελιές εκτός και αν τους έχουν ‘‘βομβαρδίσει’’ οπότε θα σου πουν οτι δεν ξέρουν (άνθρωποι είναι και αυτοί οχι μηχανές…) Ε, αν δε μείνεις ευχαριστημένος και εκεί θα σε κατατάξω στην κατηγορία του ‘‘Έσεξ’’!:78:

Βρεθηκα(περισυ)σε μαγαζι,οπου απο αυτα που περιμενα(ρεμπετικο ρεπερτοριο)ακουσα λιγα,και πολύ λαικο.μου κακοφανηκε!εκει που ητανε να την ΄΄κανουμε΄΄πιανουνε τα οργανα δυο παιδια,και ξημερωσαμε.ουτε ενα?(αντε ας ηξερα κανα δυο)να μη ξερω?!τι σκα…ακους τρομαρα σου σκεφτομουνα και δηλωνεις και λατρης του ειδους-τρομαρα σου!και αυτο μου κακοφανηκε λιγο,παροτι ητανε απαιχτοι!πολύ καλοι μουσικοι με πολυ καλη φωνη!(δεν μπορουσα να σιγοτραγουδησω…).εχω τη τυχη να ειμαι σε παρεα που παιζουνε ρεμπετικο(μεταξυ μας),εμαθα πολλα κομματια και δημιουργους που δεν ηξερα(δυστυχως δεν εχω πια την πολυτελεια να ακουω μουσική οσο ακουγα)και τα λατρεψα.
ειναι ωραιο να σιγοτραγουδας και εσυ,απολαμβανεις …χανεσαι…
αλλα ειναι επισης πολυ ωραιο να ανακαλυπτεις τον πλουτο αυτου του ειδους και να συμπληρωνεις τις γνωσεις σου για να αυξανεται η απολαυση.

φίλε μου έχεις δει να παίζει ότι γουστάρει ο μουσικός , να μη γελά όλο το βράδυ ,να φουσκώνει να ξεφουσκώνει και να λέει στούς συναδέλφους του ‘’’‘να πιούμε για να βγει η βραδιά ??? ο κόσμος να χασμουριέται , να φωνάζει για αλλαγή του προγράμματος και να απαντά ,’’’'εγω αυτά γουστάρω ‘’???
τελικά που τα ακούτε όλα αυτά τα γνωστά ,προύσσα , ερηνάκι ,μη χειρότερα θεέ μου να πάω και γώ , γιατί εδώ και χρόνια έχω γυρίσει τον κόσμο και δεν μπορώ να τα βρώ !!!

τέλος πάντων , έγινε σήριαλ το θέμα , κάποιο ταβερνάκι στη β’ πειραιώς έχει να μου προτείνει κανείς ??? και ας μην έχει μουσικούς απο τη σκάλα του μιλάνου ,απλά να διασκεδάσω και οχι να διαλογιστώ , απλά πραγματάκια ,αααααααα να τρώγεται και το φαγητό [άλλο μεγάλο πρόβλημα] μιάς και γω δεν είμαι του ουίσκι …

Ρε συ θα με τρελλάνεις???:112: Τσάμπα έγραφα το μηνυμα παραπάνω για τον Αρμενιστή???
Μήπως δε σου κάνει επειδή το Ν.Φάληρο δεν βρίσκεται στη Β’ Πειραιώς ?? Τράβα μια βόλτα δεν είναι και τόσο μακρυα…

που να δεις κωστα,στα δικα μου τα μερη τι γινεται!!! :slight_smile:
να παιζουνε τα παιδια ρεμπετικα και λαικα(κιθαρα-μπουζουκι-μπαγλαμα)και να τους ζητανε ‘‘στα τρια’’!(θεσσαλιωτικα παραδοσιακα)κια να επιμενουνε!!!τελικα ενα ςαπο τα παιδια τον ζυγωνει και του λεει…οταν εγω ερχομαι στο μαγαζι σου(ταβερνα) ερχομαι για τη σουβλα!αν σου ζητησω γιουβετσι θα μου φτιαξεις?εγω πως να σου παιξω στα τρια με το μπουζουκι!!!αστα φιλε τι γινεται κια απο τις δυο μεριες…
αλλα κανε και τη βολτα σου σε αλλες γειτονιες…σαν εμενα εισαι κι εσυ?που πρεπει να γινει μαζωξη συμφουριτων διπλα στο σπιτι μου για να κουνησω?

Φίλε απ’τη Νίκαια, στην περιοχή σου υπάρχει ένας ναός που παλιότερα τουλάχιστον κάποιες βραδιές τραγούδαγε εκεί ο Κώστας Καλαφάτης κι έπαιζε μπουζούκι ο Παναγιώτης Αστεριάδης.

Λεπτομέρειες για το μαγαζί θα βρείς εδώ, κι εδώ. Κάνε ένα τηλέφωνο να δείς ποιοί μουσικοί παίζουν τώρα, μη φάς καμιά πατάτα!

ΥΓ1: εκεί είχε γίνει και μιά συγκέντρωση του φόρουμ, κι είχε γίνει της ακολασίας (καλά μη πάει ο νού σου σε στρίνγκ και ψηλοτάκουνα, αν και ΚΚ παρολίγο θα τα φόραγε, χαχα)

ΥΓ2: όπως σου λέει και η Τίνα, που’χει δικαιώμα να προτείνει μιά και είναι πανταχού παρούσα, κάνε και κανά χιλιόμετρο. Αξίζει τον κόπο…

Η τελευταία φορά που πήγα στη Άλλη Σκάλα ήταν γύρω στον Απρίλιο-Μάιο όπου και συνέχιζε ο Καλαφάτης κάθε Σάββατο βράδυ…Με αφορμή την πρόταση του Ισαάκ θυμήθηκα και το Στρατηγείο στο Κερατσίνι (Γκιώνας 7, 2104010053) όπου και είχε γίνει η τελευταία συνάντηση του φόρουμ…Κάτι άλλο δε μου’ρχεται για την περιοχή που θες…

βρε Τινάκι ηρέμησε ,έτσι όπως κάνεις θα τρελαθείς και θα γεράσεις σίγουρα,!!!
έχω πάει εκεί ,αλλά δεν μπορώ εκτός απο σαββάτο και επειδή εγω όταν πάω σε μουσική ταβέρνα θέλω να ακούω και όχι να βλέπω , οπότε πρέπει να κάτσω στο τραπέζι των μουσικών και είναι τραβηγμένο ,άλλωστε αν ειναι έτσι πάω και στον Τασούλη που είναι φίλος και αμα λάχει θα με αφήσει να ρίξω και κάνα άσμα, έχω μάθει πιο απαιτητικά ,τι να κάνουμε τώρα ???
λοιπόν άκου Τινάκι ,μακρυά δεν είναι ,αλλά , όταν κάποιος πίνει πολύ , χωρις να γίνεται γκόλ εννοείται ,υπάρχει ενα πρόβλημα που λέγεται αλκοοτέστ, επίσης εκει εχει προβλημα στο πάρκιν … και άλλο να οδηγήσεις μεχρι το σπίτι σου και άλλο να κάνεις ταξίδι ,γιατί αν σε πιάσουν και το κρασί σου γίνει ξύδι ,δεν λέει …
επίσης πρεπει να καταλάβεις πως , δεκτή η προσφορά σου ,αλλά θα ήθελα και καμιά άλλη η, καλύτερη γνώμη , είναι κακό ??? δεν ρώτησα ατομικά μόνο εσένα , κακό είναι ???
σε ευχαριστώ πάντως , καί κάλμα γιατί η πίεση φέρνει εγκεφαλικά ,:088:

Αγαπητε Κώστα περνω το θαρος να απαντησω μιας και εγω ανεβασα καποιο θεμα σχετικα με το μαγαζι που χασμουριοσουν. Πληροφοριακα καθε Πεμπτη στον Λεων εχει παραδοσιακο - ρεμπετικο “ψαγμενο” οπως αναφερεται σε αναλογες συζητησεις εγω θα προτοιμουσα τον ορο “διαφορετικο”,
Παρασκευη και Σαββατο βραδυ πιο προσυτο προγραμμα με διαφορετικους μουσικους {Κραλης(μπουζουκι), Γερακης (κιθαρα), Γρηγοριαδου (τραγουδι)} , χωρις να φανω ερηστικος καθε βραδυα ειναι διαφορετικη, αλλες φορες το σπανε το μαγαζι, αλλες ειναι συναυλιακου χαρακτηρα και σιγουρα το μουσικο προγραμμα παντα διαφορετικο μεσα στα πλαισια του ρεμπετικου και του λαικου τραγουδιου.
Απο την στιγμη που δεν εισαι τυπος για ουισκι στο χερι αλλα πιο παραδοσιακος καλο θα ηταν να αρχισουμε σιγα σιγα να ξεχωριζουμε σε τι μαγαζια θελουμε να πηγενουμε. Το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι μεζεδοπωλειο (μουσικο) εχοντας περισσοτερη βαρυτητα στο μεζεδοπωλειο και λιγοτερη στη μουσικη, το οτι σε ενα τετοιο μαγαζι πεζουν και μουσικοι αυτου του επιπεδου συμπληρονοντας την τριαδα του καλου (ποτο - φαγητο - μουσικη) θα επρεπε να ειναι ενα απο τα θετικα χαρακτηριστικα του.

Στο κατω κατω σηγουρα δεν μπορουν οι μουσικοι ή καλυτερα τα μαγαζια να μπορεσουν να καλυψουν τις αναγκες ολων των πελατων.

πληροφοριακα Κυριακες μεσημερι μπουζουκι Βλαχος (Γιαννης Παπαβασιλειου), κιθαρα Γερακης, φωνη Γρηγοριαδου.

υ.γ. συγνωμη για τα ορθογραφικα:089:

Αννα εσύ πήγες στα άκρα τώρα ,εμενα μου έχει τύχει το άλλο ,να τραγουδάνε λαικά και να του ζητάω την άτακτη [αφου ειπαν τι να σας πούμε] να λέει ποιανου είναι αυτό ? να του λέω του βαμβακάρη και να απαντά ,ποιος ειναι αυτός !!!
εντάξει δεν μιλάμε για τέτοιες καταστάσεις …
πριν ενα μήνα πήγα στον Υμηττό για να ακούσω ,δεν ειμαι όπως λές ,αλλά οταν οδηγείς και δεν υπάρχει αλλη λύση ,τότε είναι πρόβλημα η αποσταση …

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 14:59 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 14:57 —

οκ θα το έχω υπόψην μου σε ευχαριστώ

Είμαι και γρια και τρελλή…οπότε δε κινδυνεύω!!!:089:

Δε σου πα να κάτσεις στο τραπέζι των μουσικών…στο ίδιο δωμάτιο σου είπα που ακούγονται μια χαρά!

Έχουμε και λέμε λοιπόν… θες ν’ακους την παξιμαδοκλέφτρα κτλ, θες να βγαινεις μόνο Σάββατο, θες ταβερνα, θες να είναι κοντά, θες παρκινγκ…εμ καλά τα’λεγα εγώ στην αρχή…όχι μόνο πριβέ ορχήστρα θες αλλά και πριβέ αμάξι με σωφέρ!!:019::019:

Σου προτείναμε και άλλα μαγαζια…

Τα χω πάθει απανωτά τις τελευταίες μέρες!:019:

φίλε γειά σου , μη ζητάς συγνώμη για τα ορθογραφικά , ούτε εγω είμαι του χάρβαρντ ,επίσης ούτε γκρινιάρης [χαχαχα] που λέει και η φίλη Αννούλα ,τώρα το μαγαζί ,δεν είπα εγώ οτι δεν ειναι καλό το μαγαζί ,απλά χάλασε στην λεπτομέρεια ,εχω ξαναπάει τα τελευταία χρόνια εκει ,εχει πολυ καλο φαγητο , μεζέδες , άλλωστε στη σμυρνεικη κουζίνα έμαθα ,αφου απο εκει ειναι η καταγωγή μου ,οι ιδιοκτήτες φανταστικοί , και η κοπέλα και ο λέων , ακόμα και το σέρβις , πολύ ευγενικό το παιδί και γρήγορος ,αυτο που δεν μου έκατσε καλα , ήταν το παιδί με το μπουζούκι [πολυ καλό μπουζούκι] που λέει στην τραγουδιστρια ,να πιουμε γιατι δεν βγαινει η βραδια… ουτε ενα χαμογελο ,ουτε καν μια επικοινωνια με τον κοσμο ,υπόψην μεχρι την ωρα που έφυγα δεν εκανε το χατηρι κανενός , ουτε καν απάντησε κάτι για τα μάτια ,όλο το βράδυ πάλευε με την κονσόλα και το μικρόφωνο !!! και κάτι που κούρασε ηταν ,τα ταξίμια ,κρατούσαν υπερβολικά πολύ που ξέχναγες τι τραγούδι έπαιζε πρίν και γινόταν συνέχεια αυτό ,πάνω λοιπόν που είπα ,εδώ είμαστε , μία απο τα ίδια …
και μου αρέσει πολύ αυτο το μαγαζί ,μόνο το χαμόγελο απο τους ιδιοκτήτες φτάνει …
όμως κουράστηκα !!!
να είσαι καλά …

κωστα,δεν εισαι σαν και μενα!χαιρομαι γι αυτο.ειναι χαζαμάρα(που λεμε στη λαρισα) να ΄΄χανεις΄΄πραγματα για χαζους λογους.(εγω την εχω αυτη τη χαζαμαρα…)
το κακο ειναι πως τα ΄΄ακρα΄΄πανε και βρισκουνε εμενα,και μπορει να το αναφερω χαμογελωντας το σκηνικο αλλά εκει φορτωνω ασχημα και χαλιεμαι.
η αποσταση δυστυχως εχεις δικιο ειναι προβλημα, αν εισαι ανθρωπος με μερακια δυσκολα θα πιεις οσο ‘‘πρεπει’’(δηλ.σχεδον καθολου!)

πω πω καλέ ,πολυβόλο είσαι ,αμ δεν μου φαίνεσαι για γριά ,τα εχεις τετρακόσια …

αααα δεν θέλω την παξιμαδοκλεύτρα ,χωρίς παρεξήγηση , το σκύλα με έκανες κομμάτια θέλω ,έχω το λόγο μου ,χαχαχαχαχαχα αυτα που μου αρέσουν πολύ είναι το ερηνάκι ,βαρέθηκα τον αργιλέ , μη χειροτερα θεε μου εσπασα τον αργιλέ μου , την άτακτη [αφιερωμένο στην γυναίκα μου] ,ε , λόγω αλτσχάιμερ τωρα ξεχνω τους τίτλους και οταν εχω τα παράπονά μου θέλω το παραπονιάρικο ,χμμμμμμ τωρα θυμήθηκα γιατί μαρεσει και το μάνα που ζώ , του κορακάκι , λές να είμαι γρινιάρης ??? αν μου το έλεγε άντρας θα με εβαζε σε σκέψεις ,αλλα εσείς είστε χωρίς καρδιά ,με αντλία δουλεύεται και ετσι δεν σε πιστεύω ,:019::019::019::019:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 15:35 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 15:30 —

αχ να και μία που με καταλαβαίνει ,τα ακους Τίνα ??? δύο γίναμε οι γκρινιάρηδες…
Αννούλα …πιο γκαντέμης απο μενα αποκλείεται να είσαι , επίσης τα περισσότερα δεν είναι χαζά ,απλά σήμερα πρέπει να εισαι και λίγο τσαπατσούλης ,αν εισαι μερακλής όλα σου φταίνε ,ίσως …
νομίζω εχει και η λάρισα νίκαια ε???:109::109::109: