400€ ή 180€ μπουζουκι;

Τετραχορδα ψάχνω επειδή έχω μάθει και τετραχορδο μπουζουκι και δεν ξέρω πόσο δύσκολη θα είναι η μεταβιβαση από τετραχορδο σε τριχορδο , αφού όλο το υλικό (πάρτιτουρες κτλ) θα αχρηστεψει . Μαθήματα σκοπευω να άρχισω του χρόνου παλι . 13 χρόνων είμαι … Τον Μαιο 14 :slight_smile:

Η αλλαγή από τετραχορδο σε τριχορδο είναι σαν ένα καινούργιο όργανο , δηλαδή παλι όλα από την αρχή , ή πιο απλό ; Εγώ όταν είχα αρχίσει μπουζουκι , πριν 3 χρόνια , δεν ήξερα ότι υπάρχουν και τριχορδα μπουζουκια , αλλωστε ο δασκάλος μου είχε πει να πάρω 4 χορδο όπως κι εκανα

1 «Μου αρέσει»

Εντάξει εγώ μια σκέψη σου είπα.Αν θες τετράχορδο πας για τετράχορδο.Αλλά όπως σου είπα ανάλογα τις ανάγκες κανείς ότι μπορείς γιατί τα λεφτά δεν βγαίνουνε εύκολα.
Εγώ μπουζούκι του Μάτσικα έχω τρίχορδο με 400 ευρώ και σκέψου ξεκίνησα στα 39 μου να μαθαίνω.Οπότε εσύ που είσαι 14 και στα 16 και στα 20 να ξεκινήσεις μια χαρά θα είσαι.
Για τις διαφορές τρίχορδο τετράχορδο τις έχουμε ξαναγράψει άλλου.

1 «Μου αρέσει»

Και με βαλατε σε σκέψεις τωρά … Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά , βέβαια πρέπει να αφοσίωθω στην θεωρία για τωρά , κάτι που χωρίς έναν δάσκαλο είναι αρκετά δύσκολο . Τελοσπαντων επειδή , αν όλα πάνε καλά ελπιζω να ασχοληθώ πολύ καιρό ακόμα με το μπουζουκι , θα πρέπει να παίζω ένα όργανο που μου αρέσει σε εμφάνιση ήχο κτλ και προφανώς να παίζει και τραγούδια που μου αρέσουν !

Καλο είναι το όργανο ;

Κάτι μου ήρθε τώρα στο μυαλό διαβάζοντας ένα νήμα του '09 , ένα τετράχορδο σε κούρδισμα ρε λα ρε , δεν μπορεί να βγάλει ήχο τρίχορδου ;

Λογική ερώτηση, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν πάει έτσι.

Τα 1300, τα 1500, τα 2000 θα τα δώσει:

  • όποιος τα 'χει, πρώτον και κύριον
  • όποιος επιθυμεί και εκτιμά τόσο πολύ το «κάτι» ιδιαίτερο που μπορεί να 'χει ένα όργανο τέτοιας κατηγορίας, ώστε να χαλαλίσει με χαρά το ποσό ακόμη κι αν το 'χει μαζέψει με κόπο
  • πολύ συχνά, όποιος προσδοκά να τα πάρει πίσω, δηλαδή ένας επαγγελματίας.

Είναι και δεσμευτική απόφαση. Δε δίνεις τόσα λεφτά όταν δεν ξέρεις τι σου γράφει το μέλλον: μπορεί σε δέκα χρόνια το μπουζούκι να το 'χεις για να κρεμάς τα πουκάμισα, λογαριάζεις; Θα 'ναι κρίμα και για το μπουζούκι και για τα λεφτά και για τον κόπο / χρόνο και για την προσδοκία και για όλα.

Στις ακριβές κατηγορίες πολύ συχνά ο μάστορας δεν κοστολογεί με τη λογική «δύο φορές καλύτερο από ένα της μισής τιμής» αλλά, πολύ απλά, «τόσο κοστολογώ τη δουλειά μου, αν σ’ αρέσει πάρ’ το». Και βρίσκεται κάποιος που του αρέσει και το παίρνει!

1 «Μου αρέσει»

Αυτό εννοείται και δεν το αμφισβητω , υπάρχει άλλωστε ένας λόγος που το ένα μπουζούκι είναι πιο ακριβό από το άλλο , βέβαια συνήθως σε τέτοιες τιμές και ίσως και λίγο χαμηλότερα , πάμε στα επαγγελματικά μπουζούκια και αυτά που με μια συντήρηση κάθε 20 χρόνια θα αντέξουν , περισσότερο από όσο ο μουσικός .

Μέχρι στιγμής δεν έχει κάποιο πρόβλημα.Καλό είναι αλλά έχω παίξει και με μπουζούκι άνω των 1200 που ήτανε άλλο μπουζούκι.Πιο στρογγυλός ο ήχος να το πω έτσι.Βέβαια και τα ακριβά πρέπει να έχεις ιδέα από όργανα για να τα κρίνεις.Δεν σημαίνει ότι οποίο κοστίζει 1200 τα αξίζει κιόλας.

2 «Μου αρέσει»

Αν θες επαγγελματικο ήχο δίνεις τουλάχιστον 1200€ , αν παίζεις μπουζούκι για πλάκα , με 400€ από ένα καλό μαγαζί όπως ο Ματσικας , περνεις ένα πολύ αξιόλογο μπουζούκι !

1 «Μου αρέσει»

Αν θέλεις τη δική μου προσέγγιση, ας μη βάζουμε ταμπέλες, τι θα πει επαγγελματικός ήχος και μη; Υπάρχει καλός, κακός και κάποια φάσματα που αφορούν τον καλό (το ύφος). Προφανώς αυτός που βιοπορίζεται έχει άμεση ανάγκη για ένα καλό όργανο, αλλά και ο άλλος που παίζει στο σπίτι αν θέλει καλό γιατί να βάλει όρια; Ας μαζευτούν τα λεφτά και σε 2 χρόνια (τόσο μου πήρε εμένα) και να έχει αυτό που ψάχνει παρά μέτρια πράματα και μετά από κανα 2-3 χρόνια να ξαναψάχνεται. Άλλωστε επαγγελματίες και μη, και οι 2 ερασιτέχνες είμαστε (ερασιτέχνης ως εραστής της τέχνης). Ας επενδύσουμε στην ψυχαγωγία κι ας κόψουμε απ’ τη διασκέδαση.

2 «Μου αρέσει»

Καλά βέβαια , αν έχεις 1500€ για όργανο , να πας να τα δωσεις . Δεν είπα αν είσαι επαγγελματιας ή ερασιτεχνης ! Πρόσεχε . Είπα αν θέλεις επαγγελματικο ήχο ή αν παίζεις για πλάκα !

Ναι κατάλαβα τι είπες, απλά τα έγραψα αυτά με το σκεπτικό να πάρεις αυτό που ίσως ψάχνεις ηχητικά ακόμα κ μετά απο χρόνια και να μην συμβιβαστείς λόγω ‘‘τίτλων’’. Και όχι, η κουβέντα δε γίνεται για το ενδεχόμενο που τα έχεις ήδη, όπως λέω εμένα μ πήρε 2 χρόνια. Απλά σκέψου το…

1 «Μου αρέσει»

Γιατι ; Γιατί μπορεί να μην έχει 1500€ για μπουζουκι ή να μη θέλει να επενδυσει όλα τα χρηματα του εκει

Θα το σκεφτώ , αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τόσα χρηματα αποκλειστικα εκεί . Δηλαδή και ένα μπουζουκακι 400-500€ δεν θα με χαλαγε καθόλου … Αν φτάσω στο επίπεδο που θα αναζητω τον τέλειο ήχο , όσο κι να κανει αυτος , τότε θα δώσω και 3000€ . Αυτή την στιγμή είμαι στο επίπεδο που αναζητω τον καλύτερο ήχο μέχρι ένα πόσο

Και το να δωσεις 1600€ και να φοβασαι να ακουμπησεις το όργανο , γιατί αυτό θα μου γίνοταν , δεν αξίζει στην περίπτωση μου

Εντάξει, εσύ ξέρεις! Εμείς δεν λέμε να κάνεις έτσι ή αλλιώς, προεκτάσεις στη σκέψη σου προσπαθούμε να δώσουμε.

ΥΓ: Σκέψου αυτά που έχεις να πεις κ γράψ’ τα όλα μαζί σε ένα νήμα, μην απαντάς παρορμητικά και μετά προσθέτεις και τα υπόλοιπα ξεχωριστά. Για λόγους οργάνωσης του φόρουμ, θεωρώ θα είναι καλύτερο, το άλλο είναι στυλ τσατ.

3 «Μου αρέσει»

Όχι , δεν ξέρω , ένα όργανο έχω πάρει όλα κι όλα . Αλλα με σιγουρια μπορώ να πω ότι δεν είναι για το επίπεδο μου ένα τέτοιο όργανο ,δεν είπα ότι δεν είναι καλά , αλλά όχι για εμένα … Οποίος πιστευει ότι είναι έτοιμος για ένα τέτοιο όργανο και έχει και την οικονομική δυνατότητα , να πάει να το πάρει. Αλλωστε αν ήξερα δε θα εκανα και το νημα

Χάρη, για να τελειώνει και κάποια στιγμή αυτή η συζήτηση (δίκιο έχει ο john88!), ένα οργανάκι Μάτσικα των 400 Ε είναι ό,τι πρέπει για την περίπτωσή σου. Άρχιζε να μαζεύεις το ποσόν, και δεν χρειάζεται ανταλλαγή περισσότερης πληροφορίας μέχρι τη στιγμή που θα μπορέσεις να μας παρουσιάσεις το καινούργιο σου οργανάκι.

6 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ απολύτα , αλλά γιατί να μην γίνεται συζήτηση ; Ισως βοηθήσει κάποιον επισκεπτη