🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

6 «Μου αρέσει»

Ωραίος ο Ρούκουνας.
Έχω την αίσθηση ότι προσπαθεί να δώσει πιο πειραιώτικο χρώμα από τα μικρασιάτικα που κατα κύριο λόγο τραγούδαγε.
Ξέρουμε ποιος παίζει μπουζούκι σε αυτήν την εκτέλεση;

1 «Μου αρέσει»

Προσπαθεί βέβαια, αλλά Μάρκος δεν μπορεί να γίνει…

Ωραία το λέει, κι ας είναι πολύ διαφορετικό το στυλ του από το περαιώτικο του Μάρκου. Και τα όργανα, κι αυτά το πάνε πολύ ωραία.

Σε κάτι πολύ απαιτητικά τραγούδια, ο Ρούκουνας ρίχνει απίστευτα σόλα που θες δε θες σε εντυπωσιάζουν. Εδώ η ίδια η σύνθεση, λιτή και σεμνή, δεν αφήνει περιθώρια για τέτοια: δεν έχει τίποτε να σε εντυπωσιάσει υποχρεωτικά, η φωνάρα όμως είναι πάντα φωνάρα.

Άραγε η φαγωμένη πρώτη-πρώτη συλλαβή όλου του τραγουδιού είναι μίμηση Μάρκου ή απλό λάθος;

Στα σχόλια λέει κιθάρα παίζουν Περιστέρης και Σκαρβέλης. Περιττό να πω ότι παίζουνε πολύ καλά.

2 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Ένα από τα σπουδαιότερα ρεμπέτικα του Μάρκου Βαμβακάρη που με την αξεπέραστη ιδιαίτερη φοβερή φωνή του Μιχάλη Γενίτσαρη μεταμορφώνεται σε ύμνο. Μακράν η καλύτερη ερμηνεία!!

2 «Μου αρέσει»

απο την συλλογή του “Διφωνο” (ετος άγνωστο) με τίτλο
Το Μπουζούκι Στην Αμερική
“το σολο μινόρε” (1959 πιάνο και μπουζούκι)
με τον Ανέστη Αθανασίου (γνωστός και ως γύφτος)


R-3126374-1316991288

2 «Μου αρέσει»

Ωραιος.
Για τον Αθανασιου δεν λεγανε οτι η πενια του εμοιαζε με του Τσιτσανη;

2 «Μου αρέσει»

Ο Αθανασίου (γνωστός ως γύφτος), ήταν φίλος και το πρωτομπουζουκο του Τσιτσάνη, ηχογραφήσεις, ταινίες κ.τ.λ. μαζί, ώσπου τα “σπάσανε” και νομίζω έφυγε και εκανε καριέρα έξω ο Αθανασίου.

3 «Μου αρέσει»

παιζει και αυτος το ταξιμι του χαλικια, οπως και πολλοι αλλοι, και με ενα τσιτσανεικο τροπο, το γυρναει σε ρουμανικη χορα. εν το μεταξυ, και το ταξιμι μελωδικα, καταγεται απο την ρουμανια. οποτε εκανε διανα. επισεις και η γυναικα του ητανε ρουμανα. αυτα τα ολιγα… :slightly_smiling_face:

2 «Μου αρέσει»

Βαγγέλης Τσαλαπατάνης.
εντελώς άγνωστος σε μένα.
εδω μια φώτο σε δισκο της Ισραηλινής
RON-LY. (τρίχορδο Ζοζέφ?)

απο 45αρι της LYRA ακούμε το
“Νύχτα πάρε το κλάμα μου”
σε στίχους Σωτηρίας Μπέλλου.



9k=
9k=
Z

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

φοβερη τραγουδιστρια, αλα μαλι ματσα…

3 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

αυτος ο υπεροχος ουτιστας, παιζει σε ακομα ενα δισκο, ενα ταξιμι. μηπως το ξερει κανεις?

1 «Μου αρέσει»

Π. Βασιλείου (Παναγιώτης, Παρασκευάς, Πέτρος, Παύλος Παμινώντας :blush:)
τον βρίσκουμε σε πολλούς δίσκους εως το 60.κυριως του Καζαντζίδη.
με Κόρο, Σαλέα, Δέδε

το οργανικό αυτο υπάρχει και στη συλλογή
" Greek Rhapsody (Instrumental Music From Greece 1905 - 1956)" του Τόνυ Κλάιν

1 «Μου αρέσει»

μήπως ψάχνεις αυτο?

1 «Μου αρέσει»

Οχι κυριε σπυρο. Τραγουδι ειναι, και απλως κανει ενα ταξιμι στην αρχη.