🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Κι εγώ για τη ναζάρα έλεγα…χαχαχχα

1 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
8 «Μου αρέσει»

ωραιοτατο.!
Συνθέτης Μητσάκης
Έτος ηχογρ. 1950

1 «Μου αρέσει»

Στο κλίμα των ημερών…

6 «Μου αρέσει»

O Μάρκος παίζει μπουζούκι ή μπαγλαμά εδώ; Δεν νομίζω να είναι ο Μπάτης στο μπαγλαμά.

Μπουζουκι παιζει σε αυτο.

Και μπαγλαμά τότε ποιος; Ούτε εμένα μου κάνει για Μπάτης. Κανένας Περιστέρης;

Ο Πάνος Χρυσίνης έπαιζε μπαγλαμά σε ηχογραφήσεις, μήπως παίζει και εδώ; Γενικά αρκετά κομμάτια του Μάρκου έχουν απάντηση με μπαγλαμά στην εισαγωγή, και είναι πάντα καλοπαιγμένος.

Όπως εδώ, π.χ. Άψογος, πραγματικά, ο μπαγλαμάς, παίζει σε κάθε επανάληψη της εισαγωγής.

1 «Μου αρέσει»

Θα πρέπει λογικά να είναι ο ίδιος παίχτης. Το μοτίβο στην εναλλαγή ρόλων είναι βασικά το ίδιο: μπαγλαμάς-μελωδία στα λόγια, ακόρντα στην εισαγωγή του μπουζουκιού, μελωδία στην επανάληψη της εισαγωγής. Μπουζούκι-μελωδία στην εισαγωγή, μελωδία στα λόγια της Καλοκαιριάς, στα υπόλοιπα (λόγια Πρωθυπουργών, επανάληψη εισαγωγής και στα δύο τραγούδια) το χάνω: παίζει πάλι μελωδία σιγανότερα, ακόρντα (θα με εξέπληττε για Μάρκο), ή σταματάει τελείως; - πάντως αποσύρεται από το προσκήνιο.

Όπως και να 'χει φαίνεται να έκαναν εξαρχής μια συνεννόηση και να την εφήρμοσαν τουλάχιστον σε δύο τραγούδια, ίσως και σε πολλά ακόμα.

1 «Μου αρέσει»

με πίσω απ’ όλα, γενικά, τον Περιστέρη.

1 «Μου αρέσει»

Εδώ είναι ένα παλιό σχόλιο για τα όργανα στις ηχογραφήσεις αυτές.

Το «Ο Μάρκος υπουργός» και το «τώρα την καλοκαριά» είναι οι δυο πλευρες του ίδιου δίσκου. Άρα ηχογραφήθηκαν μαζί και χρησιμοποιήθηκε η ίδια ορχήστρα.

1 «Μου αρέσει»

Και τα δύο κομμάτια: ηχογράφηση 1/6/36 κατά Μανιάτη. Αριθμός δίσκου Β - 21869

παιζει ο ιδιος…

4 «Μου αρέσει»

Ολίγον τι άσχετο και έξω από τα νερά του φόρουμ, αλλά τα όργανα μας είναι οικεία και παιγμένα πολύ ωραία καθώς και το Ya Rayah είναι οικείο αφού το “τσίμπησε” ο ακατανόμαστος (για πολλούς) και το είπε στα Ελληνικά !

1 «Μου αρέσει»

“ο γεροντόκορος” (την βλέπω τώρα)
με τον Λάμπρο Κωνσταντάρα και άλλους πολλούς. ολοι τους αστέρια.
και Στέλιος Καζαντζίδης μέσα.
Δεν σε πιστεύω πια
των Πυθαγόρα και Βασιλειάδη.
( με Farfisa και πισω δεξιά Ο Θανάσης Πολυκανδριώτης με “8-κόρντ” και indeal standard

αλλα ποια κάνει Β φωνή?

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρον!! Μου κάνει εντύπωση ότι το μπουζούκι κι ο μπαγλαμάς δένουν ωραία και φυσικά με όλη τη ροκ ενορχήστρωση.

Την «Κομπανία» δεν την ήξερα. Ψαχουλεύοντας πρόχειρα βρίσκω ότι δεν είναι, όπως αρχικά περίμενα, ροκ μπάντα που παίζει και διασκευές (ή έστω μία διασκευή) από ρεμπέτικο, αλλά το αντίθετο, ρεμπέτικη κομπανία που εδώ έκανε την έκπληξη. Αυτό μ’ έκανε να σβήσω ένα ολόκληρο μήνυμα με σχόλια βασισμένα στη λανθασμένη, τελικά, υπόθεσή μου.

Δύο κομμάτια θυμήθηκα: το «Υπάρχω» με τον Πουλικάκο, για το όλο κόνσεπτ, και τον «Πεχλιβάνη» του Θανάση για την απότομη στροφή από έναν ήχο σ’ έναν άλλο.

Ωραίοι γενικώς.

1 «Μου αρέσει»