🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Χμ… Ή μήπως όχι ακριβώς;

Απο οσο τους εχω παρακολουθησει (και αν κανω λάθος ας με διορθώσουν), πρέπει να παίζουν μουσική καμία 10αρια χρόνια.
Εχουν πολυ ωραίες επανεκτελεσεις χωρίς πολλά πειράματα, αλλά τα τελευταία χρόνια έχουν κάνει πειράματα σαν την Ελένη την ζωντοχήρα και το ραντεβού σαν περιμένω κ.τ.λ.
Οι μουσικοί θεωρώ λίγο πολύ όλοι τους είναι γνωστοί, ειδικά την Ιουλία την ξέρουν ακόμη και όσοι δεν ασχολούνται με το ρεμπέτικο.
Προσωπικά δεν μου έχουν φανεί άσχημα τα πειράματα τους και ισα ισα μου αρέσει που το ψάχνουν αρκετα.

Μεμονωμένα, μόνο την Ιουλία ήξερα. Για όλη μαζί την ομάδα και, ακόμη περισσότερο, για την εξέλιξη του στυλ τους δεν έχω ιδέα. Είδα τώρα προ ολίγου για πρώτη φορά κάμποσα βίντεό τους, αλλά χωρίς βέβαια να ξέρω πώς χρονολογούνται, αν δηλαδή το πειραματικό στοιχείο το είχαν εξ αρχής ή όχι, αν τώρα το 'χουν στάνταρ ή σε επίπεδο εξαίρεσης κλπ.

Καθαρά μουσικά, μου άρεσαν εξίσου οι «κλασικές» όσο και οι «πειραγμένες» εκτελέσεις τους.

(Τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί κάποιες κλασικές να τις είχα ξαναδεί/ξανακούσει και παλιότερα, και απλώς να μην το συγκράτησα επειδή το όνομα δε χτυπάει και πολύ. Άμα όμως ακούς ροκ και τους λένε Κομπανία, εκεί το συγκρατείς!)

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Περιέργως, μ’ αρέσει! Από ρεμπέτικα ακούσματα δεν έχει την παραμικρή ομοιότητα με όσα είναι πρώτα ή και δεύτερα, τρίτα, στις προτιμήσεις μου. Θυμίζει κομμάτια τα οποία, πολύ απλά, δεν ακούω. Κι όμως αυτό το στυλ του όντως απροσδόκητου (δεν μπορούσα να προβλέψω ούτε μία νότα με βάση τις προηγούμενες, όμως η κάθε νότα, όταν τελικά έσκαγε, ερχόταν ωραία και ταιριαστά) μ’ αρέσει.

Πολύ ψηλός δείκτης δυσκολίας, όχι μόνο εκτελεστικά (όπως φαντάζομαι) αλλά και στο απλό επίπεδο του να τα θυμάσαι όλα, κι όμως δεν έχει στείρο βιρτουοζιλίκι.

Καταλαβαίνω πώς το λες, έχει μια ενότητα και μια ροή κατά μια έννοια. Αλλά δεν μπορώ να ξεπεράσω το συνεχές ταστάρισμα, υποθέτω υπερβολικά χαμηλωμένο μπουζούκι για ταχύτητα.

Εγώ αντίθετα, νομίζω ότι ήξερα τί θα ακολουθήσει, εκτός από τις περιπτώσεις όπου ο δημιουργός φρόντισε να το αλλάξει προς το … απροσδόκητο. Αυτά.

2 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Μιλάμε ασήηηηκωτος! Σέεεεεεεερνεται…

1 «Μου αρέσει»

Νίκο μου διαφωνώ. Ο τραγουδιστής για μένα φαίνεται ότι είναι κάποιος που έχει βάλει ώρες στο πάλκο. Και πρέπει να σου πω ότι βρήκα αυθεντική την ερμηνεία του. Για παράδειγμα μου φαίνεται πολύ πιο αυθεντικός από τον Νικολαΐδη.

Ε, δεν συμφωνούμε! Απ’ τη δική μου σκοπιά, βλέπω μίμηση τύπου παλιάς Επιθεώρησης.

Εδώ συμφωνούμε, πράγματι!

1 «Μου αρέσει»

Πιθανόν, αλλά αυτό με τις συνεχείς παύσεις και κοψίματα κάθε 4-5 συλλαβές δεν αφήνει τη μελωδία (που δεν είναι κακή!) να κυλήσει.

4 «Μου αρέσει»

Απο ανάρτηση του δικού μας Γιώργου Βαβουλέ στο FB

<Εδω ο Σταμάτης Κόκοτας ως μέλος του Τρίο Μπραζίλ, με τη Μάγια Μελάγια, σε ελληνική ταινία σε ηλικία 20 χρονων. Από την ταινία “Τσαρούχι Πιστόλι Παπιγιόν” (1957).>

5 «Μου αρέσει»

επαιζε και μπουζουκι τριχορδο, και του αρεσε πολυ ο βαμβακαρης.

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

8 posts were split to a new topic: Πάμε απόψε με βαρκούλα