🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

είναι το << Το καλοκαίρι τώρα >> με τον Στελλάκη, Συνθέτης Τούντας Έτος ηχογρ. 1937

2 «Μου αρέσει»

Δείτε το λινκ:

«Το καλοκαίρι τώρα» είναι γεμάτο αναφορές σε άλλα κομμάτια. Έχει μία στο Χασαπάκι, που δε νομίζω πως είναι του Τούντα, αλλά μάλλον παραδοσιακό, και μία στη Βαρβάρα, που είναι δικιά του διασκευή από παραδοσιακό. Όσο για τη Μαρίκα, είναι πιστή αντιγραφή της Βαρβάρας του Τούντα, από τον… Τούντα.

2 «Μου αρέσει»

Μα η Μαρίκα δημιουργήθηκε επειδή η Βαρβάρα καταδικάστηκε και οι δίσκοι της κατασχέθηκαν…

2 «Μου αρέσει»

Ομοίως ο Μανωλιός κι η Δημητρούλα!

1 «Μου αρέσει»

Αφού κι ο μήνας έχει 9 :grinning:

2 «Μου αρέσει»

the Georgettes? (Παπαδόπουλου -Καλφόπουλου ,διαβάζω)

tn-300_GREEK_RCAVICTOR_26-8334-2525

στη ρεμπετοσελίδα έχουμε την πρώτη εκτέλεση

Λες να είναι αυτές οι Georgettes? “1957 girl group teen pop from Los Angeles”

1 «Μου αρέσει»

διαβάζω
Helen and Evelyn Stanel ,L.Loukides (Λουκίδης) .
έχουμε και το Γελεκάκι εδώ.( σε χορό πιγκουίνου… :penguin: )

1 «Μου αρέσει»

Ωραίες είναι!

Πάντως τέτοιο όνομα για τέτοιο συγκρότημα (πολυφωνική ομάδα κοριτσιών) εντάσσεται σε μία πολύ συγκεκριμένη παράδοση αμερικάνικης ποπ, μαζί με τις Chordettes, τις Ronettes, τις Shirelles κλπ. (πάντοτε με άρθρο, the ___).

5 «Μου αρέσει»

Θερμιώτικος Καρσιλαμάς, παραδοσιακός σκοπός άπο την Κύθνο, Κυκλάδες.
λαούτο: Μαρία Πλουμή, βιολί: Violette Boulanger

Επίκαιρο

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το τραγούδι μου δίνει την απόλαυση της απλότητας. Ίσως αυτό να οφείλεται στην κιθάρα που συνοδεύει δωρικά.

3 «Μου αρέσει»

Διάβαζα την φαγωμάρα για το Σ. Καρά και τον θυμήθηκα. Απόψεις - Σχόλια για το έργο του Σ. Καρά
Παραδοσιακέ για σένα ! Και για μας βεβαίως!
https://m.youtube.com/watch?v=Rk7xHMxvuUc

1 «Μου αρέσει»

Η πρώτη στροφή του τραγουδιού αυτού είναι παραλλαγή από παραδοσιακό όπου αντί για “τώρα” στην πρώτη στροφή το παραδοσιακό έχει “τα ρόδα”. Οπότε έχει πιο συμπαγές νόημα η συνέχεια “όταν τον κεντούν τ’ αγκάθια”.

3 «Μου αρέσει»

Άλλο ένα θαύμα από τον αλγόριθμο!

6 «Μου αρέσει»

Μερακλωμα!

4 «Μου αρέσει»

θυμάμαι που είχε γίνει παλαιότερα συζήτηση γι αυτό το τραγούδι. Η αλήθεια ειναι ότι όσο και αν αγαπώ και τους δύο καλλιτέχνες το κομμάτι δεν είναι και τίποτα σπουδαίο. Και δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει η εναλλαγή της απαλής φωνής του μπαγιαντερας με την τραχεια φωνή και ύφος του Σαββόπουλου

Ώωωπααα η τηλεκπαίδευση!

4 «Μου αρέσει»

Απ’ το βουνό; Και οι άλλοι μάγκες, και αυτοί;

Πλάκα πλάκα, όλοι χαρακτηρίζουν αυτό το τραγούδι «αυτοβιογραφικό», του Κουνάδη περιλαμβανομένου, αφού τέτοια πουλάνε. Δεν είναι αυτοβιογραφικό. Πολλές φορές ο Μάρκος, στην αυτοβιογραφία του, τονίζει ότι τον έστελναν σκολειό, ότι ήταν καλός μαθητής κλπ. Για μάγκες και φουμαρίσματα στο βουνό, ούτε λόγος.

1 «Μου αρέσει»