🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Παπαιωάννου σύνθεση, με Μπέλλου και Στελλάκη. Πολύ γλυκό τραγούδι.

4 «Μου αρέσει»

Εδώ ο Χιώτης μαζί με την Μπέλλου παραδίδουν μαθήματα.

4 «Μου αρέσει»
5 «Μου αρέσει»

Υπέροχη μπελλου σε ένα για μένα από τα κορυφαία του μητσακη!

3 «Μου αρέσει»

Διαμαντάκι!

2 «Μου αρέσει»

Θα βάλω εδώ ένα τραγούδι που άκουσα σήμερα και δεν το ήξερα. Είναι του Γ. Παπαιωάννου γράφτηκε το 1952 και έχει τίτλο “Ο Φυλακισμένος”.
Για μένα ανήκει στα τραγούδια του εμφύλιου. Σε ένα παλιότερο νήμα ο Σ. Παπίστας έκανε μια λίστα με " Ρεμπέτικα - λαϊκά τραγούδια για τον πόλεμο 1940 - 1941- Κατοχή - Αντίσταση - Εμφύλιο,
και δεν το περιλαμβάνει, όπως και κάποια άλλα κατά την γνώμη μου.
Εδώ η πηγή:

5 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Υπέροχη η καινούργια δημιουργία βγαλμένη από την καραντίνα :laughing::laughing::laughing:

2 «Μου αρέσει»

Τι γινότανε ρε μάγκες στην Αμερική τότε;!
Επιμελώς σεξουαλικό τραγούδι, μοναδικός Πιπεράκης.Καλη χρονιά σε όλους με υγεία :wink:

3 «Μου αρέσει»

Ό,τι και στην Ελλάδα, πριν μεταναστεύσει ο κάθε Πιπεράκης. Πριν φτάσει στην Αμερική το συγκεκριμένο (ή παρεμφερή) τραγούδι, είχε κάνει και στην Ελλάδα αρκετά εκτεταμένη χρονικά καριέρα, ιδιαίτερα σε αποκρηάτικα γλέντια.

3 «Μου αρέσει»

Παπαιωάννου - Μπέλλου από τα αγαπημένα. Το μπουζούκι στραγάλι, και η ορχήστρα πίσω δεμένη όσο πάει.

5 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Πολύ αγαπημένο μου! Ειδικά οι στίχοι. “πατέντα” που λένε!

3 «Μου αρέσει»

Το μποεμικο μας το τραγούδι ομορφαίνει όλο το ντουνιά…

1 «Μου αρέσει»

Για όλες τις περιστάσεις. Καλή χρόνια!

1 «Μου αρέσει»

Άντε και ένα γλετζέδικο που μας έχει λείψει.

4 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Τα ταβερνάκια όπως τους αξίζει να τη βγάζουν και τα άτομα καλλιτέχνες, να ζηλεύεις που τους βλέπεις…αγαπημένο και το κομμάτι…! Καλή χρονιά και μόνο τέτοια!!!

5 «Μου αρέσει»

Να σαι καλά είχα καιρό να δω τον Θανάση τον Τσανάκα. (Είναι από τους πρωτεργάτες της αναβίωσης, έπαιζε μαζί με τον Αγάθωνα). Η κιθάρα που παίζει είναι δική του κατασκευή.

3 «Μου αρέσει»