🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Καλό μεσημέρι

1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ-ΤΑΒΕΡΝΑΚΙ
“ΤΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ”

ΣΤΗΝ ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑ ΥΠΗΡΧΕ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΗ ΤΟΥ ΄60 ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕ ΛΑΜΠΡΑ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ ΄70. ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΩΝ ΟΔΩΝ ΙΣΙΔΩΡΟΥ & ΥΠΑΤΙΑΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΚΟΝΙΤΣΗΣ (ΠΡΩΗΝ ΟΔΟΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ & ΝΥΝ ΓΡΗΓ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΟΥ Π.Α.Ο.Κ. ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑΖΟΤΑΝ ΣΤΕΦΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΡΓΑΝΟΠΑΙΧΤΕΣ Ο ΒΙΟΛΙΤΖΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΟΥ ΤΑΜΑΓΚΟ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ (ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΜΠΙΩΤΕΣ) ΚΑΙ ΤΟ ΟΥΤΙ ΒΑΣΙΛΗΣ (ΤΟΥ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ) ΦΗΜΙΣΜΕΝΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΚΑΙ ΩΣ “ΑΡΑΠΑΚΙΑ” ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ-ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΕΣ ΓΝΗΣΙΟΙ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΙΟΝΤΟΥΣΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΝΤΟΥΕΤΟ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ . ΟΝΟΜΑΤΑ ΜΕΡΙΚΩΝ ΘΑΜΩΝΩΝ : ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ & ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ ΤΑ ΚΑΥΚΑΣΑΚΙΑ ,ΝΙΚΟΣ ΜΑΥΡΙΔΗΣ (ΚΟΚΚΟΡΑΣ-ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΤΟΥ ΛΕΙΛΑ) Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΥ ΤΑΣΟΣ ΜΑΥΡΙΔΗΣ, Ο ΦΑΡΡΗΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ Ο ΛΑΖΟΣ, Ο ΓΡΗΓΟΡΗΣ (ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΘΑΜΩΝΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥ) ,Η ΣΤΕΛΛΑ Η ΑΔΕΡΦΗ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΤΟΥ ΛΕΙΛΑ. ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ. Στο 8:30 ο Γιάννης Στεφανίδης, στο 8:33 ο Γαρυφαλίδης. Στο τραπέζι στο 16:00 στα δεξιά με τον κασκορσέ και το μουστάκι είναι ο Νίκος Μαυρίκος (παρατσούκλι κόκορας) έχει πεθάνει εδώ και 15-20 χρόνια. Είχε τα περιστέρια έξω από το Υποβρύχιο. Στα δεξιά του κάθεται ο αδερφός του ο Τάσος. Με το σπαστό το μαλλί στα αριστερά του τραπεζιού είναι ο Γρηγόρης γαμπρός του Νίκου. Ο διπλανός του με το μουστάκι είναι ο Έκτορας Φάρης. Στο 8:30 ο Γιάννης ο σιδεράς με το μουστάκι και τα καυκασάκια Γιώργος Δημήτρης. ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΠΛΑ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΤΑΝ ΤΟ ΕΝΑ “Ο ΒΛΑΧΟΣ” ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ “ΤΑ 6 ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ”. ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΖΕΣΤΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ. ΝΟΣΤΑΛΓΟΙ ΒΑΡΕΛΟΦΡΟΝΕΣ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΕΥΦΡΑΝΘΕΙΤΕ…

ΥΓ
τα κεφαλαία ειναι του “ανεβάστορα”!

3 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Βλ. και εδώ που τους είχαμε ξανασυζητήσει: Αυθεντικοί λαϊκοί μουσικοί σήμερα - #68 από koutroufi

(Παρεμπιπτοντως, πρόκειται για ένα ωραίο νήμα που συμπληρωνόταν κάθε τόσο αλλά μετά το ξεχάσαμε…)

2 «Μου αρέσει»

Τι μου θυμιζει… τι μου θυμιζει…

2 «Μου αρέσει»

Μα γιάντα την τραγιάσκα σου
τη ρίχνεις μες τα μάτια σου

1 «Μου αρέσει»

Μια χόρα ρουμάνικη είναι, πολύ καλοπαιγμένη, λιτή και χωρίς εντυπωσιακά ξόμπλια και φρου φρου. Τώρα, αν θυμίζει “μαυροθαλασσίτικα” πολίτικα, μα και αυτά, ρουμάνικες χόρες ήταν.

“Μπέμπης”?
και τι Μπέμπης!
Μπέμπαρος! 2 μέτρα μπόι!

2 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Κάτι ψευτόπαιζε κι αυτός από μπουζούκι, ε;
Προειδοποίηση για ανασφαλείς μπουζουξήδες: Κλείστε την φωνή

Άσχετο. Αναγνωρίζουμε τα υπόλοιπα πρόσωπα της φωτογραφίας;

1 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Κιθαρα ο πετσας, μπουζουκι νομιζω μαρκος μιχαλας λεγοταν… :thinking: πιανο αγνωστο…

1 «Μου αρέσει»

αν εννοείς τον Πάνο Πετσά, ηταν 14 χρόνων το 1929!

Μπερδευκεις κυριε σπυρο… κοιτα σε ποιον απαντησα…

1 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Στίχοι & Μουσική: Γιώργος Μητσάκης
Από την ταινία “Άλλος για το εκατομμύριο” (1964)

3 «Μου αρέσει»