🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Ειμαστε σίγουροι οτι δεν παίζει ο Χιώτης στην ηχογράφηση?
Η σύνθεση είναι του Ζαμπέτα, αλλά νομίζω ο τριχορδος Χιώτης είναι ξεκάθαρος.

εχεις δίκαιο οτι ακούγεται Χιώτης, αλλα ο δίσκος λέει Ζαμπέτας.

1 «Μου αρέσει»

Ο Γιώργος Γεωργόπουλος σε μια εκτέλεση του στο youtube αναφερει ως συνθετη τον Ζαμπέτα και ως εκτελεστή τον Χιώτη, τον ρώτησα που βρήκε την πληροφορία και δεν θυμόταν.
Πάντως ακουστικά, αισθητικά, και παικτικά όποιος το παίξει, η ταστιέρα φωνάζει Χιώτης και φυσικά η εισαγωγή είναι ξαδερφακι του “απόψε φίλα με”.

4 «Μου αρέσει»

“Μεσάνυχτα βαθειά σκοτεινιασμένα”
(σαν κουρέλι)

4 «Μου αρέσει»

να σας βάλω ενα Ρεμπέτικο!
ετσι γράφει ο δίσκος…

3 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Σαν απόκληρος γυρίζω, το λεγκάτο του Τσιτσάνη δεν αντιγράφεται.
Καλό βράδυ στην παρέα!!

6 «Μου αρέσει»

συγκλονιστική ερμηνεία με τους

Μουσικοί :

Κιθάρα: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ, Μπαγλαμάς: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΠΑΝΟΣ, Μπουζούκι: ΓΑΒΑΛΑΣ ΠΑΝΟΣ, Μπουζούκι: ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Ημερ.Ηχογράφηση :

30/11/1950

1 «Μου αρέσει»

Συγκλονιστικό κομμάτι, όσο και αν είναι πολυπαιγμένο και κακοποιημένο από επανεκτελέσεις…
Να πω την αλήθεια όμως, προσωπικά μου φαίνεται υπερβολικό το συνεχόμενο στόλισμα που κάνει ο Τσιτσάνης σε αυτήν την ηχογράφηση.

1 «Μου αρέσει»

Νίκο δε θα διαφωνήσω για τις επανεκτελέσεις έχεις δίκιο. Το λέει ο καθένας όπως γουστάρει και άσχημα πολλές φορές.
Για το στόλισμα της συγκεκριμένης εκτέλεσης εγώ δεν μπορώ να το κρίνω (αλίμονο μου), αλλά είναι ένα καθαρό χαρακτηριστικό του Τσιτσάνη, δεν το κάνουν άλλοι εκείνης της εποχής.

Απλά σημείωσα ότι στο συγκεκριμένο κομμάτι το παρακάνει για τα γούστα μου, σε άλλα της ίδιας εποχής έχει εξαιρετική αισθητική. Μετά άρχισε η κατρακύλα και το μαγαζίστικο παίξιμο…

1 «Μου αρέσει»

Κι ας μην αρκεί η “απροσεξία των καπετάνιων” σαν απάντηση για τις αιτίες

3 «Μου αρέσει»

μεγάλη απροσεξία, όχι σκέτη, τραγουδάει ο Ρούκουνας. Πράγματι, ο δίσκος “Οι αδικοπνιγμένοι” κατασχέθηκε, γιατί οι εμπλακέντες πλοιοκτήτες δεν ήθελαν να πάρει διάδοση το συμβάν.

Λίγο εκτός από την ατμόσφαιρα του ρεμπέτικου (λαϊκό του 67), αλλά ένα ωραίο τραγούδια κατά τη γνώμη μου. Και ο Κύπριος έχει μια “καζαντζίδικη” χροιά στη φωνή του. Το βίντεο δεν είναι εντελώς συντονισμένο με το soundtrack, αλλά η παρεϊστικη φάση μου αρέσει!

Σύμφωνα με τα σχόλια, το τραγούδι πήρε την μελωδία από ένα κουρδικό/τουρκικό τραγούδι, εδώ σε μια ωραία εκτέλεση:

1 «Μου αρέσει»

Χτες γέμισα με μεγάλη χαρά γιατί έκανα το πρώτο μουσικό αφιέρωμα στον μεγάλο Παναγιώτη Μιχαλόπουλου με καλεσμένο τον εγγονό του Φώτη Κατσικάρη που μίλησε για τον παππού του με λεπτομέρειες. Από τον πρώτο του δίσκο, την συνεργασία με Μητσάκη και Μπουρνέλη και τον θάνατο του πρώτου του γιου το 1975

6 «Μου αρέσει»

τρίχορδος Χιώτης

7 «Μου αρέσει»

Στη Λεμεσό, πλατεία Ηρώων, ένα σχόλιο λέει ότι είναι του 1986, μάλλον θα είναι αν κρίνω και από το ποδήλατο που εμφανίζεται στο 2:42

2 «Μου αρέσει»