🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

4 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Επεσα κατα τυχη στην ελληνικη ταινια που παιζει το τραγουδι αυτο. Ξεκαθαρα δεν ειναι του γουστου μου ουτε και της αισθητικης μου. Φαρφισα, ηλεκτρικη, μπασο, ντραμς …
Το εψαξα στο youtube για να βρω τον μπουζουξη γιατι συνηθως στις ελληνικες ταινιες ειχε κομπαρσους… Μπουζουκι παιζει λοιπον ο Πολυκανδριωτης και φαρφισα ο Βασιλειαδης

Ο Καζαντζιδης εδω ειχε γινει το μεγαλο ονομα, το πρωτο στην πιατσα κσι τραγουδαγε πια οτι ναναι. Που ειναι ο Παπαιωαννου, ο Χιωτης ή και ο Μητσακης, με τον Τσιτσανη που ξεκινησε. Αδιαμφισβητητα, μεγαλη φωνη αλλα οι επιλογες που εκανε ο ιδιος οταν δεν ειχε εναν μεγαλο συνθετη απο πισω δεν τον δικαιωσαν.

Καλά και ο Τσιτσάνης της εποχής δε πήγαινε πίσω από θέμα γούστου :stuck_out_tongue:
Περί ορέξεως όμως …

1 «Μου αρέσει»

χρόνια πολλά και στους απανταχού ναυτικούς!

Γεια σου καϊκι μου Aϊ Νικόλα

Οδυσσέας Μοσχονάς, Μαρίκα Νίνου
Δίσκος: HisMaster’sVoice AO 2930 .
Σύνθεση: Βασίλης Τσιτσάνης
Αθήνα, 1950

τραγούδι: Οδυσσέας Μοσχονάς, Μαρίκα Νίνου, Νίκος Βούλγαρης,
Αθανάσιος Γιαννόπουλος, Βασίλης Τσιτσάνης

διεύθυνση ορχήστρας: Β. Τσιτσάνης
Κιθάρα: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΝΟΤΗΣ,
Μάντολα: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ, Μπουζούκι: ΜΑΛΤΕΖΟΣ ΛΟΥΚΑΣ, Μπουζούκι: ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

3 «Μου αρέσει»

2 posts were split to a new topic: Ο ρόλος της καθοδήγησης του συνθέτη στο ύφος των τραγουδιστών

3 «Μου αρέσει»

Τραγουδάρα!!!

4 «Μου αρέσει»

Μαρόκο- 9.12.22
Silk Road Venue Tokyo Japan

Βεργόπουλος/Καλαμαρας/Bacchiella

1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Godin δεν είναι; αυτές χωρίς πρίζα όντως δε μιλάνε, η συγκεκριμένη μάλιστα φαίνεται ηλεκτροκλασσική, αρκετά παράξενη επιλογή για το είδος μουσικής. Για πιο «ηλεκτρικά» είδη μουσικής είναι καλές κιθάρες.

1 «Μου αρέσει»

μου αρέσει πολύ αυτό το ρεμπέτικο του ΜΑΡΚΟΥ γιατί ακούγεται χαρούμενο, ωραίοι είναι και οι στίχοι, αχ το ΣΥΡΙΑΝΑΚΙ! Μάρκος. Πόσο ωραία ήταν τον Μάιο στη Σύρο με τη γυναίκα μου.

Screenshot (88)

6 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Αφου ξανά συζητιέται…
το αυθεντικό με Στράτο.

Συνθέτης: Κώστας Γιαννίδης. Ψευδώνυμο του Γιάννη Κωνσταντινίδη, ενός από τους σημαντικότερους νεοέλληνες συνθέτες, ο οποίος παράλληλα με την “έντεχνη” δημιουργία του έγραψε και ένα πολύ μεγάλο αριθμό “ελαφρών” τραγουδιών (πηγή: η μεγάλη μουσική βιβλιοθήκη της Ελλάδας) Δίσκος 45 στρφ. στην Philips Ελλάδος 7726 / ΡΗ-547

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Φακίρης Α(υγερινός) είναι ο ιδιοκτήτης του καναλιού

3 «Μου αρέσει»