🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

ανεπανάληπτη δημιουργία και ερμηνεία του Δασκαλάκη.
ενδιαφέρον εχει και η χρήση F-hole ηλεκτρικής κιθάρας, απο τον Ανδρέα Σπαγκαδώρο.
υπόδειγμα του “ρόλου” του μπαγλαμά.

2 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

πολυ ωραίο και καθαρό !

Δίσκος: HisMaster’sVoice AO 2679 .
Σύνθεση: Δημήτρης Σέμσης (Σαλονικιός)
στίχοι: Δ. Τσακίρης
χασάπικο
Αθήνα, 1940

1 «Μου αρέσει»

αν το Δρόσος ειναι το ψευδώνυμο του Σέμση, τότε του "πηρε"το μισό τραγουδι, για να τον αφήσουν να ηχογραφήσει.
ειναι 100% του Τσακίρη (στίχοι,μουσική).

OGA-1099

Τίτλος :

ΠΑΜΕ ΑΠΟΨΕ ΜΕ ΒΑΡΚΟΥΛΑ (Χασάπικος)

Συνθέτης :

ΔΡΟΣΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ

Στιχουργός :

ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Τραγουδούν :

ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΙΩΑΝΝΑ

Συμμετέχουν :

Διεύθ.Ορχήστρας :

Μουσικοί :

Κιθάρα: ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ημερ.Ηχογράφηση :

10/1940

Ημερ.Κυκλοφορίας :

Πληροφορίες :

Δισκογραφική Εταιρεία (label) :

HIS MASTER’S VOICE (ΕΛΛΑΔΟΣ) 78ΣΤΡΟΦΕΣ

Τύπος :

78

Τι τραγούδι βλέπουμε τώρα! (Γιατί από άκουσμα το 'χουμε ξανακούσει…)

3 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

μέγιστος τραγουδιστής!

ολοι τους σημαντικοί.

Ακορντεόν: ΚΟΣΜΑΣ ΝΙΚΟΣ, Κιθάρα: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ, Μπουζούκι: ΜΑΛΤΕΖΟΣ ΛΟΥΚΑΣ, Μπουζούκι: ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Ημερ.Ηχογράφηση :

22/8/1950

1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Το «Θα σπάσει το μπουζούκι μου» (Μάρκος/Περιστέρης, 1940) όπως πέρασε στο Σιφνέικο γλέντι με βιολί-λαούτο. Πρόσφατη ηχογράφηση.

Από ζεϊμπέκικο σε κάτι άλλο, με κατάληξη σε χασαποσέρβικο.

Ανακατεύονται και στιχάκια απο το «Μπουζούκι μου διπλόχορδο» (Μάρκος, 1937) και για αυτό ο τίτλος στη Σιφνέικη εκδοχή.

4 «Μου αρέσει»

Μα δε μας λες βρε Γιάννη:

Εδώ βλέπω αρκετά πιτσιρικάδες στα όργανα. Μπορώ να καταλάβω ότι όταν πρωτοακούστηκαν αυτά τα τραγούδια σ’ ένα νησί που ήξερε μόνο συρτό και μπάλο, οι ρυθμοί μεταφράστηκαν …

…, ότι δηλαδή η πρόθεση ήταν να το παίξουν πιστά αλλά έτσι τούς έβγαινε. Τούτοι εδώ όμως οι σημερινοί, προφανώς ξέρουν πώς πάει το ζεϊμπέκικο και το χασάπικο, και πιθανότατα ξέρουν και τα ίδια τα τραγούδια στην κανονική τους μορφή.

Άρα η διατήρηση του σιφναίικου ιδιωματισμού είναι πλέον συνειδητή επιλογή, σωστά;

Παίζουν την εκδοχή όπως τους παραδόθηκε από τους δασκάλους τους (για τους συγκεκριμμένους, ο φίλος μου, παπα-Στρατής Συρίγος, με τον οποίο είμαστε της ίδιας ηλικίας) και από ερασιτεχνικές ηχογραφήσεις. Κυκλοφορεί ερασιτεχνική ηχογράφηση με τον Αντώνη Κόμη-Μουγάδη στο βιολί και τον Λευτέρη Λουκατάρη στο λαούτο περί το 1995, όταν γεννιόντουσαν οι συγκεκριμένοι. Ενδεχομένως, ξέρουν τις φωνογραφήσεις (θα τους το βάλω διαγώνισμα) με τον Μάρκο, αλλά εδώ επιλέγουν τον Σιφνέικο τρόπο.

1 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Από τα λιγότερο γνωστά αλλά διαμαντάκι.

4 «Μου αρέσει»