🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Χμ… Μήπως ο Γερβινιάν απλώς συνηθίζει να παίζει κομμάτια από ελληνικό ρεπερτόριο;

(Το συνδέω με τη συζήτηση για το Σ’ αγαπώ γιατί είσαι ωραία…)

1 «Μου αρέσει»

ξεχασμένο …
“Δε βαριέσαι”
Θανάσης Ευγενικός 1950(Μ.Χιώτη)

2 «Μου αρέσει»
5 «Μου αρέσει»

Μπάμπη Μπακάλη - Κώστα Βίρβου 1953

Δεύτερη φωνή η Μαρκοπούλου
Δίσκος ODEON GA-7743.

Στράτος Διονυσίου (β’ εκτέλεση) 1961

2 «Μου αρέσει»

Εγω παντως αυτο τραγουδι το πρωτοακουσα το 1981-1982 καπου εκει απο καποιον απο την καρδιτσα Νικος Κουκουμτζης λεγοτανε σε μια κασετα μαζι με πολλα αλλα. Οπως το "Τον Θυμασε τον διονυση " και ειχα πατηει πλακα με την φωνάρα του.Μεγάλος νταλκάς.

2 «Μου αρέσει»

Ειχε πιασει στη θεσσαλια μαλλον αυτο. Το ελεγε και ο νικος καραβασιλης. Ο κουκουμτζης μεγαλος τραγουδιστης, κριμα που δεν εκανε την καριερα που του αξιζε, μας εφυγε νωρις…

1 «Μου αρέσει»

Μου κάνει εντύπωση το όνομα Γιάννης Χατζής. Προσωπικά δεν τον έχω ξανακούσει. Έχει κάποιος πληροφορίες; Μήπως ήταν στο ελαφρό τραγούδι;

3 «Μου αρέσει»

Πολύ ωραία φωνή, αλλά καθόλου του ελαφρού.

Ναι, Κάβουρα θυμίζει.

Στο 0.14, στο βιολί πρέπει να είναι ο Κάβουρας, έ;

2 «Μου αρέσει»

Απόσπασμα από Σιφνέικο πανηγύρι, προχθές το Σάββατο.

Η ώρα των ευρωπαϊκών

Εαν είχα εκατό χιλιάδες λίρες

Το Μεγάλο Σάββατο το βράδυ

Ψέματα ψέματα φταίω εγώ που σ’ έμαθα

Μ’ αρέσει αυτό το σύστημα το καουμπόικο.

Βιολί: Φίλιππος Πατριάρχης
Λαούτο: Γιάννης Τριχας.

4 «Μου αρέσει»

άλλο ενα καθαρό απο
MISSISIPI RECORDS

<<
απο FB. REBET CAFE

Ίσως η πιο καθαρή απο τις εκδοχές που έχουμε ακούσει. Πρέπει να είναι το πρώτο χασαποσέρβικο με μπουζούκι που ηχογραφήθηκε. Ο Ζουριδάκης έχει πει πως πριν το ΄30 στον Πειραιά οι μάγκες που παίζανε μπουζούκι, έπαιζαν ζεϊμπέκικα και αμανέδες και μόνο με μπουζούκι, μπαγλαμά. Χωρις κιθάρες, μαντόλες, βιολιά κλπ και όχι χασάπικα, σέρβικα κλπ
Εδω είναι κουρντισμένοι στο Μι και παίζει ο Μάρκος μπουζούκι Γκέλη, ο Μπάτης μπαγλαμά ανοιχτά και κάποιος άλλος κομπολόϊ με ποτήρι. Προς το τέλος ακούγονται τα μπάσα κάποιας κιθάρας που πιθανόν συνοδεύει διακριτικά. Τις προσφωνήσεις κάνει ο Μπάτης που είναι σε μεγάλα κέφια. Στην πίσω πλευρα είναι το “Όταν πίνω τουμπεκάκι” που κι αυτο δεν έχει συνοδεία κιθάρας.
Σε ηχογράφηση του Μάρκου δεν έχω εντοπίσει μέχρι τώρα τον Δελιά. Πιθανόν να υπήρχε μεταξύ τους κάποιου είδους κόντρα αφου ο ένας θεωρείτο ό πρώτος και ο άλλος το ανερχόμενο αστέρι.
Ο στίχος εδω ακούγεται ξεκάθαρα λέει: “Όπου μπαίνω με κοιτούνε…με κερνούνε” και όχι “κοιτάνε…κερνάνε” όπου γράφεται αλλού. Επίσης λέει: “νταλκαδιάζουνται” και όχι νταλκαδιάζονται ή νταλκαδιάζουνε.>>

3 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

ανεπανάληπτη εκτέλεση!

1 «Μου αρέσει»

Χτες ίσα ίσα άκουγα κάτι βιντεάκια με μουσικούς που έπαιζαν ρεμπέτικα τέτοιου τύπου με μπουζουκομπαγλαμάδες χωρίς κιθάρα. Παίξιμο όσο είναι δυνατόν παλαιινό, αλλά από σημερινούς ανθρώπους βέβαια, και ήχος σημερινός (τεχνολογικά εννοώ).

Το συνολικό άκουσμα είναι αρτιότατο και πουθενά δεν αισθάνεσαι ότι λείπει η κιθάρα. Δεν την προσθέσανε από ανάγκη αλλά από καθαρή επιλογή.

Ε εντάξει. Αμελητέα διαφορά.

1 «Μου αρέσει»

Λόγω της ημέρας σήμερα, (Απεργία), ένα έξυπνο κομμάτι που άκουσα.
Στίχοι πάνω στη μουσική του Τούντα.

6 «Μου αρέσει»

Οι παραπάνω στίχοι γράφτηκαν σε μια βάρδια εργοστασίου για να “διασκεδάσουν” την μοναξιά του εργάτη ανάμεσα στο θόρυβο των μηχανών.
Μπουζούκι-φωνή: Παναγιώτης Στυλόπουλος
Κιθάρα: Φώντας Ξάνθος
Ηχογράφηση Live στο Μιραλή

images

2 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»