🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Τον ακολουθώ στο youtube, καθε πρωι εχω ειδοποιηση απο ενα νέο βίντεο που θς εχει ανεβάσει.
Τον θαυμάζω οχι για κάποια ιδιαίτερη ικανότητα αλλα επειδή δείχνει να το γουστάρει.
Η απορία μου ειναι μια : γιατι δεν κρατάει 3χορδο με τετοιο ρεπερτόριο.

2 «Μου αρέσει»
6 «Μου αρέσει»

Ε γούστα είναι αυτά. Πάντως έχει πολύ ωραίο χρώμα τοσο στην φωνή όσο και στο όργανο

1 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

“οι παραπεταμένοι”
στο γνωστό σόλο Παπαϊωάννου.

3 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Χρόνια πολλά! Μητσάρες! και Δημητρούλες!

Στίχοι: Κώστας Βίρβος
Μουσική: Γρηγόρης Μπιθικώτσης
Ερμηνεία: Γρηγόρης Μπιθικώτσης

3 «Μου αρέσει»

In few days my new article about the princess will be published in german and greek.

1 «Μου αρέσει»

Στη αρχή ακούγεται κιθάρα να κάνει ένα ταξίμι. Πιστεύω ότι είναι ο Χρυσίνης που παίζει.

3 «Μου αρέσει»

ειναι ο Γιάννης Σταμούλης (Μπιρ Αλαχ)

Καλησπέρα Σπύρο. Στο σήλαμπς που κοίταξα δεν βρήκα να αναφέρει τον κιθαρίστα. Που το βρήκες ότι είναι ο Σταμούλης; Μου αρέσει πολύ το παίξιμό του και μου θύμισε το τράβηγμα που κάνει στις χορδές ο Χρυσίνης.
Π.χ. σε αυτό το τραγούδι:

σε μερικές αναφορές (διαδύκτιο) γράφεται και το ονομα Σταμούλης.
εδω πχ

1 «Μου αρέσει»

Πάντως ο Σπύρος Άμφισσα δίνει μουσικούς τους εξής:
"Σύνθεση: Γεράσιμος Κλουβάτος

Μουσικοί : Μπουζούκια: Γεράσιμος Κλουβάτος, Γιάννης Παπαϊωάννου. Ακορντεόν: Ευαγγελία Μαργαρώνη. Καστανιέτες: Ρόζα Εσκενάζυ. Κιθάρα: Στέλιος Χρυσίνης."
Δεν ξέρω τις πηγές του αλλά το παίξιμο μου κάνει πολύ για Χρυσίνης.
Πηγή: Πόνεσα μες την καρδιά - Μαρίκα Νίνου, Γεράσιμος Κλουβάτος (1951). - YouTube
Και μετά απ’ ότι βλέπω το 1952 υπάρχει συνεχόμενη συνεργασία Κλουβάτου - Χρυσίνη στην δισκογραφία του Καζαντζίδη.
Τώρα θα μου πεις είναι μεταγενέστερη, πάντως θεωρώ ότι είναι ενδεικτική.
Αρχείο Ελληνικής Δισκογραφίας Greekdiscography 45 78 33 στροφές Columbia Odeon His Master's Voice Parlophone Minos Philips Pan Vox Music Box Vinyl

1 «Μου αρέσει»

Γιάννης Γκουγκουρέλας (Greekflatpicker)

Ζεχρά 1938(1940 Παιδιά της Ελλάδος παιδιά).
Σαββίδη - Σουγιούλ.

Yiannis does ‘Zehra’ on acoustic guitar,a favorite song sung by the most popular female singer back in the '30s and '40s in Greece, Sofia Vembo. Later on,during the Italian-Greek war in 1940,the song renamed to 'Paidia tis Ellados(Boys of Greece).
Guitar:1935 original Gibson Roy Smeck Stage Deluxe.
Recorded at PlusOne Studios in Thessaloniki,Greece

1 «Μου αρέσει»

Μερα που ειναι…

4 «Μου αρέσει»
5 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

αριστούργημα!

Μπουζούκι : Μάρκος
και
κιθάρες : Σκαρβέλης-Περιστέρης. Δίσκος ODEON Ελλ. GA-1851 / GO-2242.

2 «Μου αρέσει»

Η μελωδία του Γιέ μου που είχε ερμηνεύσει ο Σταμάτης Κόκοτας