Ώρα να ξεκινήσω το μεράκι μου

Πρώτα απ όλα θα πώ μια καλησπέρα σαν νέο μέλος σε αυτο το υπέροχο site που ανακάλυψα ενώ άρχισα να ψάχνομαι για να ξεκινήσω το μεράκι μου,που μετράει εδώ και 20 χρόνια…2 λογάκια για εμένα και το πόσο μεγάλο έρωτα μπορώ να έχω με το μπουζούκι…
Μεγαλώνοντας σε ενα σπίτι γεμάτο ήχους οργάνων δεν μπορουσα παρά να κολλήσω το ‘‘μικρόβιο’’ αν μπορώ να το πω έτσι…
Ο παππούς με το κλαρίνο και ο θείος μου με το μπουζούκι μου έδωσαν τα ωραιότερα ακούσματα που μπορούσε να έχει ένα παιδί…
Στην ηλικία των 9 μου αποφάσισε ο πατέρας μου να με πάει σε ενα μουσικό οίκο αλλα αυτο που δεν περιμενε ποτέ να ακούσει ήταν η φράση μου’‘ή μπουζούκι ή τίποτα’’…
Δυστυχώς δεν επιασε το 1ο και μειναμε στο τίποτα…χρόνια απωθημένο στα 29 μου αποφάσισα να ασχολήθω με αυτο που τόσο αγαπάω με ένα πατέρα να λέει απο πίσω ‘‘κακώς δεν σε αφησα τότε να μάθεις,αλλα ήσουν κορίτσι’’…
Κι επειδη σας ζάλισα με τα πολλά θέλω κουράγιο και δυναμη απο ανθρώπους που αγαπάνε πολύ αυτο που κάνουν…δεν ξερω τίποτα απολύτως ούτε απο νότες ουτε απο τίποτα…έχουμε ένα μπουζούκι που ήρθε ο καιρός του να το βγάλω απο την θήκη του και να γίνουμε ένα…μου είπαν οτι επειδη ειναι πολλων χρόνων το καλο ειναι οτι δεν εχει σκευρώσει…του λείπουν οι χορδές βέβαια αλλα είναι ετοιμο για επισκευή…
Εχω πολύ όρεξη και πολύ μεράκι και ελπίζω να τα καταφέρω…
Σας ευχαριστω για τον χρόνο σας και ελπίζω να μην σας κούρασα…

Καλωσηρθες, καλες κουβεντες να εχουμε και καλες πενιες! Καλη αρχη!

Να είσαι καλά φίλε guvs …σε ευχαριστώ πολύ…

Μάρθα, βλέποντας τον τρόπο με τον οποίο ξεκινάς την παρέα μαζί μας, δεν μου δημιουργείται η εντύπωση ότι χρειάζεσαι κουράγιο και δύναμη από τρίτους, την έχεις. Δεν χρειάζονται ούτε νότες, ούτε τίποτα. Ό τι χρειαστεί, θα σου το πει ο εαυτός σου όταν εκείνος το χρειαστεί.

Καλό θα ήταν να δει το μπουζούκι κάποιος που να καταλαβαίνει κάτι, έστω και στοιχειωδώς, για την αρχή τουλάχιστο. Αν το παραλάβει και οργανοποιός για “σέρβις”, ακόμα καλύτερα. Βουρ, μη χάνεις άλλο καιρό, είκοσι χρόνια είναι ήδη πολλά.

Καλώστηνα, με πενιές και ματζόρε διάθεση.

Άκου, παίζε, και μήν ακούς το κοντό και το μακρύ κανενός.

Ανέβασε να δούμε καμμιά φώτο από το μπουζουκάκι!

Καλή συνέχεια,

Πίκινος

καλως ηρθες! εγω το μονο π εχω να ω ειναι οτι εισαι γυναικα…και αμα βαλετε κατι στο μυαλο το πετυχενετε!! καλες πενιες!!

Καλή αρχή! Είναι πολύ όμορφο να ασχολείται κανείς με αυτό που αγαπά! Καλές πενιές!

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Μάρθα! Ξεκίνα με φόρα και μην αφήσεις τίποτα να καταλαγιάσει το μεράκι σου! Και εγώ με καμιά 15αρια χρόνια καθυστέρηση έπιασα μπουζούκι στα χέρια μου (αν και έπαιζα κιθάρα απο παιδάκι) και δεν ξεκολλάω με τίποτα πλέον! Να ξέρεις οτι οι…όψιμοι έρωτες είναι τις περισσότερες φορές οι πιο δυνατοί απ’ όλους γιατί απλά είναι…συνειδητές, κατασταλαγμένες επιλογές!
Να 'σαι καλά και καλές πενιές!

Καλησπέρα Μάρθα και καλή αρχή. Άμα σου αρέσει πραγματικά θα το μάθεις και θα τα πας μια χαρά. !! Και γώ αγόρασα ένα μπουζούκι στα 16 - 17 μου περίπου, και αφού το γρατζούνησα λίγο και ίσα που έμαθα το ζειμπέκικο της ευδοκίας το παράτησα σε μια γωνιά στο πατάρι να σαπίζει μέχρι πριν κανένα μήνα, όπου το ξανάπιασα στα χέρια μου, σε ηλικία ίδια με τη δικιά σου από ότι βλέπω, και μπορώ να πω ότι μεσα σε ένα μήνα, με τη βοήθεια δασκάλου τα πάω αρκετά καλά !!!

Οπότε όρεξη να χεις και καλή αρχή !!!

Φιλοι μου σας ευχαριστω πανω απ ολα για τα καλα σας λόγια…Το ‘‘αστέρι μου’’(μπουζουκι μου) είναι ακόμα εδώ…αρχισα να ψάχνω ‘‘μάστορα’’ εδω και 3 μερουλες γιατί θέλω να το πάω στον καλύτερο…βλέποντας και κάνοντας…το καλο ειναι οτι εχω πολλους φίλους μουσικούς που θα με βοηθησουν να βρω τον καλύτερο…φωτογραφία θα βάλω σε λίγο μολις την βρω…προσπαθω να μαθω και το forum σιγα σιγα οποτε συγχωρηστε μου καποια λαθακια που μπορει να κανω…
σας ευχαριστω πολυ και πάλι…ειναι ωραιο να εχεις την πληρη συμπαρασταση απο ανθρώπους που δεν σε ξερουν και δεν τους ξέρεις…
η μουσική μπορει να ενώσει τους πάντες…

αυτό είναι το κουκλί μου…

καλησπερα. Νομιζω οτι δεν πρεπει να δωσεις πολλα χρηματα για την επισκευη του. Αν βλεπω απο τη φωτογραφία είναι αυτα με τη χαρτινη φιγουρα; Εχω παιξει με αρκετα απο αυτα (encorda είναι η μαρκα ; δε θυμαμαι) και δεν είναι οργανα που θα παιξεις πολυ καιρο. Γρηγορα θα θελεις να το αλλαξεις. Οποτε μην “επενδυσεις” πολλα χρηματα για την επισκευη του…

Καλη αρχη!!!

ΥΓ Βλεπω μεγαλα νυχια στο αριστερο χερι; :112:

καλησπέρα και σ εσενα georgalasg…ναι ειναι με την χαρτινη φιγουρα…εχω σκοπο να του κανω καποια πραγματα ισα ισα για να μπορεσω να μαθω και να με βοηθησει…ειναι του θειου μου το μπουζουκι και απ οτι μου ειπαν δεν θελει και κατι το ιδιαιτερο…εχω σκοπο αργοτερα να αγορασω κατι αλλο φυσικά αλλά για τώρα πιστεύω οτι είναι καλό και θα κανει την δουλεια του…μην ξεχναμε οτι δεν ξερω τιποτα απολύτως… :slight_smile:
οσο για τα νύχια μη χτυπιέσαι τζάμπα…η φώτο είναι απο τον χειμώνα πέρυσι…ήμουν σιγουρη οτι καποιος θα μου εκανε ανάλογο σχόλιο…χαχαχα…τωρα πια δεν υπάρχουν… ευχαριστω πολύ για τις συμβουλες σου…

Και το smookey eye τώρα που θα μαθαίνεις μπουζούκι σιγά-σιγά να το καταργείς…:slight_smile:

δεν το κάνω πια φιλε Δημητρη,πιστεψε με…χαχαχαχαχα…είμαι υπέρ στο να ακουσω όλες τις γνώμες…

Για το μπουζούκι ή τα ντύσιμο/βάψιμο;;;
Για το πρώτο εντάξει αλλά για τα άλλα θα μπλέξουμε!!! :112:…:019:

είμαι ανθρωπος που δέχεται κριτικές και γνώμες οποτε για όλα…δεν εχω πρόβλημα…η εμφάνιση αλλάζει ανα πάσα στιγμή…

Βρε παιδιά, ας μην γινόμαστε αιρετικοί. Ο παίχτης κρίνεται από την εμφάνιση του; Ούτε κατά διάνοια.
[SUB](Μιας και καταλαβαίνω όμως ότι ο Δημήτρης κάνει πλάκα … πάμε παρακάτω)[/SUB]

Εγώ, με τη σειρά μου, αυτό που θα 'θελα να σου ευχηθώ για την νέα σου αρχή είναι “μακάρι επιτέλους να βρεις αυτό που τόσα χρόνια σου έλειπε και να μπορέσεις να το κάνεις κομμάτι του εαυτού σου, ώστε μέσα από αυτό να μπορείς να εκφράζεσαι χωρίς να χρειάζεται πια να μιλάς, παρά μόνο να “ζωγραφίζεις” όμορφες εικόνες και με την μουσική σου να ταξιδεύεις όσους σε ακούνε εκεί που εσύ θες κάθε φορά να τους πας.”

πρώτα απ όλα καλησπέρα φίλε alko101…
ο χαβαλές και η πλάκα είναι πράγματα που μπορούν ανετα να γίνονται…μου αρέσουν οι ανθρωποι που έχουν χιούμορ στη ζωή τους οποτε τα σχόλια περί εμφανίσεως δεν με ενοχλούν…
Θέλω να σε ευχαριστήσω για τα πολύ όμορφα λόγια που έγραψες…είναι σα να περιγράφεις αυτό ακριβώς που θέλω να κανω και αισθάνομαι…
να είσαι πάντα καλα…

Γεια σου Μαρθα καλο κουραγιο …απο ορεξη σε βλεπω φουλ μακαρι να την κρατησεις
οσο για μαστορα αν χρειαστεις βοηθεια κατι εχω υπ οψιν μου οκ…καλες πενιες