Ψάχνω δάσκαλο για λαούτο

Ξέρουμε αν γίνεται κατι ανάλογο στη ΦΕΚ εξαρχείων?:084:

Λογικά γίνεται… από ότι ξέρω γίνεται σε όλους τους συλλόγους Κρητών… όπως και χοροί

για τους μη νομικούς, θυμίζω, ΦΕΚ = Φύλλον Εφημερίδος της Κυβερνήσεως … ξέρετε εκεί που δημοσιεύονται επισήμως οι νόμοι, τα Π.Δ. , οι ΥΑ κλπ …

άκου ΦΕΚ Εξαρχείων !!!

spam-spam-spam
Λέω μήπως ΦΕΚ=Φοιτητική Ενωση Κρητών;
spam-spam-spam

ασφαλώς κάτι τέτοιο θα είναι, αλλά το “ΦΕΚ Εξαρχείων” παράγει και τους συνειρμούς που έκανα … και νομίζω και οι δημιουργοί του κάπως έτσι θα ''εκμεταλλλεύτηκαν" την αμφισημία του όρου …

Φοιτητική Ένωση Κρητών.
Αραχώβης 4 και Ιπποκράτους, Αθήνα ΤΚ 10680.
Τηλ/Fax 210 36 15 350

ΦΕΚ είναι επίσης η Φιλαρμονική Εταιρία Κέρκυρας, η παλαιότερη φιλαρμονική στην Ελλάδα (αν και παίζεται να υπήρχε και μια στους Παξούς εκείνον τον καιρό) με έτος ιδρύσεως 1840. Την λέγαν επίσης “κόκκινη” λόγο χρώματως της ενδυμασίας τους αλλα απο το 1980, το έτος ίδρυσης της φιλαρμονικής εταιρίας Ι. Καποδίστριας η οποία έχει ακόμα ποιο κόκκινη στολή(σα πυροσβεστήρας ένα χρώμα), η ΦΕΚ αποκαλείται πλέων “Παλιά” η στα κερκυραίικα “Παγιά”. Υπέθεσα οτι είχαν ανοίξει και παράρτημα στα Εξάρχεια αλλα προφανώς έκανα λάθος…:019:
Σορρυ για το οφ τόπικ

ναι οκ σορρυ για τη συντομογραφία…
αγνοούσα τις υπόλοιπες δύο ΦΕΚ…:230:
Βέβαια μιλούσαμε για Κρητικούς συλλόγους για για μαθήματα λαούτου…
:78:

ντοντ γουόρυ, βρε Πελαγίε, … (γλυκειά, καλοπροαίρετη, επιμορφωτική) πλάκα κάναμε

Γεια σας,ενδιαφερομαι παρα πολυ για μαθημα για στεριανο Λαουτο. Εχω ηδη αγορασει ενα οργανο και μια μεθοδος και μελεταω. Η εροτηση μου ειναι, αν ο Χρηστος Ζωτος δινει ακομα μαθηματα, και πως θα μπορουσα να επικοινωνήσω μαζι του.
Ευχαριστω προκαταβολικά,

Λαμπρουσης

http://simonkaras.com/pdfs/KEPEM_Katalogos_mathimaton_seminarion.pdf

Απ’ότι φαίνεται ο Ζώτος κάνει μαθήματα στο ΚΕΠΕΜ στο λόφο Στρέφη. Δεν ξέρω βέβαια αν κάνει και ιδιαίτερα ή κάπου αλλού σε άλλη περιοχή.

Καλά παιξίματα

Αντρέα93,

ο Χρήστος Ζώτος παραδίδει ιδιαίτερα μαθήματα (Σατωβριάνδου 29 - στο Κέντρο της Αθήνας, ακριβώς δίπλα από το καφενείο (“Συνάντηση Δημοτικών Μουσικών”). Το τηλέφωνό του είναι στο μήνυμα #10, στην πρώτη σελίδα του θέματος.

Γεια σας παιδιά,

μαλιστα πολύ ωραια. Εν προτης, σας ευχαριστώ για της γρήγορες απαντήσεις σας. Το μόνο πρόβλημα είναι, πος μένω στην Γερμανία. Και δεν θα μπορούσα να πάω για μάθημα ολόκληρο χρόνο. Αν κατεβενα για δυο εβδομάδες, και ας πούμε πιγενα για μάθημα κάθε δεύτερη μέρα, είναι στα πλαίσια της λογικής εννοώ αν γίνετε κάτι τετιο. Και αν ναι, τι κοστίζει μια ώρα μαθημα? Από μικρός ήθελα τρέλα να μάθω Λαουτο στεριανο. Τώρα αγόρασα Οργανω από τον Ξενοφων Φακο. Ελπίζω να είναι καλό γιατί τα λευτα με οποίο το αγόρασα τα εμεσα λίγο λίγο. Να μην τα πολιλογο, είμαι καινούριος σε αυτό το ρεπερτόριο και δεν ξέρω κανένα άλλο λαουτιερη. Να έβρισκα εδώ κανέναν να μου έλληνα κάτι εροτησης θα ήταν πολύ ωραία.

Και πάλι σας ευχαριστώ προκαταβολικά,

Λαμπρουσης

Ο Ζώτος διδάσκει στο μουσικό χωριό στον Άγιο Λαυρέντιο κάποια καλοκαίρια, που είναι πιο κοντά σ’ αυτό που θέλεις, δηλαδή μένεις εκεί για μια εβδομάδα και κάνεις εντατικά μαθήματα.