Χορδές μπουζουκιού και η σκουρια

Τι είναι “μπουζούκι με ενσωματωμένο πιεζοηλεκτρικό συστημα”;;;

Με βάση την Φυσική, ορισμένοι κρύσταλλοι έχουν την εξής ιδιότητα: Με την εφαρμογή μηχανικών πιέσεων πάνω τους παράγουν ηλεκτρική ενέργεια. Το φαινόμενο αυτό της μετατροπής της μηχανικής ενέργειας σε ηλεκτρική, από ένα κρύσταλλο, ονομάζεται πιεζοηλεκτρικό φαινόμενο. (εάν λέω κάτι λάθος οι φυσικοί του forum ας με διορθώσουν)

Κατ’ επέκταση : Πιεζοκρύσταλλοι (Piezo Crystal) ή Πιεζοηλεκτρικοί Μετατροπείς (Piezo-electric Transducer). Αυτοί οι μετατροπείς ονομάστηκαν έτσι λόγω της ιδιότητας να μετατρέπουν τον συνδυασμό μηχανικής κίνησης και άσκηση πίεσης σε ήχο. Ανάλογα με την πίεση που ασκείται, παράγεται και ανάλογη τάση. Ο συχνοτικός συντονισμός σε συνδυασμό με την τάση είναι αυτό που κάνει τις νότες να ξεχωρίζουν, αλλά και να αυξομειώνουν την ένταση, ανάλογα με τον τρόπο που παίζουμε (δάχτυλα, δυνατά με πένα, χαλαρά με πένα κλπ). Αν και τα πρώτα δείγματα πιεζοηλεκτρικού μετατροπέα, μας πάνε πίσω στον Graham Bell και μετά στον Πρώτο παγκόσμιο πόλεμο, εν τούτοις η χρήση τους στη μουσική ήρθε περίπου στα μέσα της δεκατίας του ʼ50. Οι πρώτες μορφές πιεζοκρύσταλλου για όργανα ήταν κατασκευασμένοι απʼτον πολύ διαδεδομένο χαλαζία (που μέχρι τότε χρησιμοποιούσαν στην ωρολογοποιία, για να δίνει ρεύμα-κίνηση στα ρολόγια).
Η χρήση προενισχυτή για την ενίσχυση του σήματος κρίνεται απαραίτητη, αφού η μικρή τάση εξόδου δεν είναι αρκετή ώστε να οδηγήσει ένα ολοκληρωμένο ή τελικού σταδίου ενισχυτή.

Σήμερα στην αγορά θα βρούμε πιεζοκρύσταλλους από διάφορα υλικά, οπως:

[ul]
[li]Quartz : Είναι ο Χαλαζίας και ανήκει στους κεραμικούς πιεζοκρύσταλλους. [/li][li]Gallium Orthophosphate (GaPO4) : Ορθοφωσφορικό Άλας Γαλλίου, επίσης κεραμικός πιεζοκρύσταλλος. [/li][/ul]

Οι κεραμικοί μετατροπείς (transducers), χαρακτηρίζονται απʼτις πολύ υψηλές εντάσεις (πολλές φορές, σε σημείο παραμόρφωσης, αν η ένταση του προενισχυτή είναι στο 10!), αλλά και τα πεντακάθαρα “κρυστάλλινα” πρίμα.

[ul]
[li]Berlinite (AIPO4) : Eίναι μετάλλευμα Αλουμινίου φωσφορικού άλατος (ή κάτι τέτοιο). [/li][li]Lead Zirconate Titanate (Pb Zr0.48 Ti0.52 O3) : Γνωστό και ως Κεραμικό PZT, συνήθως το βρίσκουμε σε κάψες, όπου το ΡΖΤ είναι κλεισμένο ανάμεσα σε δύο πλάκες χαλκού. Είναι από τα πιο γνωστά υλικά κατασκευής πιεζοκρυστάλλων και βρίσκεται σχεδόν σε όλες τις εταιρίες. Μέτρια ένταση με πολύ ισορροπημένο ήχο. [/li][li]Polyvinylidene Fluoride Πλαστικά : Γνωστό και ως Plastic PVDF, έχει μαλακό ήχο, μέτριας έντασης, με έμφαση στα μπάσα. [/li][li]Polyvinylidene Fluoride Ομοαξονικά Καλώδια : Γνωστό ως Coaxial PVDF (κάτι σαν τους αισθητήρες που χρησιμοποιούν κάτω απʼ την άσφαλτο στην F1 για την καταγραφή ταχύτητας κλπ). Θα το βρούμε περισσότερο σε μαγνήτες ηλεκτρο-κλασσικής κιθάρας, λόγο της υψηλής ευαισθησίας του. Σε ακουστικές κιθάρες προσφέρει υψηλές εντάσεις και πεντακάθαρα μεσαία που δεν παραμορφώνουν. [/li][/ul]

Οι δύο τύποι PVDF είναι οι πιο διαδεδομένοι για τοποθέτηση κάτω απʼτη γέφυρα (undersaddle pickups) με το Coaxial να υπερέχει, λόγο απλότητας στην κατασκευή, ενώ το Plastic PVDF να είναι πιο εύκολο στην τοποθέτηση, αφού είναι τόσο λεπτό που το κοκαλάκι στη γέφυρα δεν χρειάζεται τίποτε άλλα παρά ένα μικρό τρίψιμο σε γυαλόχαρτο (1/2 χιλ περίπου ή και λιγότερο).

[RIGHT][SUB]

παράθεση αποσπάσματος από εδώ[/SUB]
[/RIGHT]

Συμφωνω με τον liga rosa οι silver inox (οχι οι bronze) του Σπουρδαλακη που πηρα για το μπουζουκι ειναι μακραν οι καλυτερες που εχω δοκιμασει.Το normal - medium κλπ ειναι για τη διατομη.

γενικά οι κρύσταλλοι έχουν χάλια ήχο, σαν να παίζεις με την πένα κολλητά στον καβαλλάρη και με πολύ ηλεκτρίλα. χρειάζονται εξαιρετικό eq για να αποκτήσει φυσικότητα ο ήχος. αυτό το έχω δεί μόνο στις κιθάρες LAG που έχουν 5 διαφορετικά preset (και καθόλου flat). εξάλλου το flat στην ουσία δεν θα το χρησιμοποιήσεις ποτέ, εκτός κι αν θες να φτιάξεις μόνος σου τον ήχο από την αρχή.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μέχρι τώρα ήξερα για πιεζοηλεκτρικό σύστημα αυτό που παράγει σπινθήρα σε αναπτήρες κλπ. Η εφαρμογή στα όργανα, αν κατάλαβα καλά, αφορά παραγωγή ηλεκτρικού ήχου με τρόπο διαφορετικό από το μαγνήτη.

Γεια σου ρε Alk η απάντηση σου ηταν διατριβή, Liga εχεις δοκιμάσει να παίξεις με Takamine να δεις τον ήχο???Και ασε τη Takamine που είναι και πανάκριβη εδω δοκίμασα μια σχεδόν της πλάκας SQUEIR σε ανεβασμένη ένταση και όχι και ιδιαιτερα μηχανήματα και μου βγαλε ηχάρα και λέω ρε γαμωτ μια μελέτη καλή στο όργανο δεν θα γίνει ποτέ?? ας βαλουν και μικρόφωνο μαζί ρε αδελφέ…

οκ, πάω πάσο. μάλλον έχω μείνει λίγο πίσω στους κρυστάλλους μιας και χρησιμοποιώ πάντα μικρόφωνο ή το c411 της akg (κι έχω ησυχάσει, μιας και δεν παίζω με τρελλές εντάσεις).

Aρχικά, παίρνεις το όργανο, παίζεις, το ξεπατωνεις τι κανεις, και μετά μην το αφήνεις εκτός. Βάζε το στην θήκη. Δεύτερον. Αν το μπουζούκι το αφήσεις καιρό εκτος θηκης χωρις να παιξεις οι χορδές εκτός του ότι σκουριάζουν, κάνουν μια “κρούστα” μαζεύουν σκόνη γυρω τους η οποία θα νομιζεις οτι φεύγει οταν το παρεις και παιξεις κανα 10λεπτο αλλα η σκουρια σκουρια. Δεν ξερω τι σου λενε οι φίλοι πιο πανω για καθαριστικά χορδών, εγω δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε τετοιο, αλλα για να το λένε κατι θα ξέρουν παραπάνω μου. Οι χορδές χρήζουν αλλάγματος κάθε μήνα. Τι να κάνουμε;; ετσι ειμαστε οι μπουζουξήδες. Και δεν είναι μόνο ότι αλλάζει η ποιότητα του ήχου. Εχουμε και το πρόβλημα οτι χανει την ελαστικότητα της, γίνεται ξερό σίδερο και εκτός του ότι σε εμποδίζει στο παίξιμο, ασκεί τάση στο μανίκι και ειναι παράγοντας που συμβάλλει στο σκεύρωμα. Και αμα σκουριάσει και το αφησεις επιπλέον 1-2 μηνες, δοκίμασε να παίξεις την ΡΕ (ανοιχτη χορδη) και την ψηλή ΡΕ (διπλή τελεία) και να δεις που θα ακούγεται ξεχωριστή νότα (λίγα μόρια διαφορά).
Τώρα όσον αφορά τις χορδές. Σύμφωνοι ρε μάγκες, και εγώ πρώτος στα ελληνικά. Εγώ πάω για σουβλάκι και άμα έχει ήβη και φάντα παίρνω ήβη. Το θέμα όμως με τα ελληνικά έχει ως εξής! ΑΝ το ελληνικό με το ξένο προιόν έχουν ίδια ποιότητα ΣΑΦΩΣ προτιμάμε το ελληνικό. ΑΝ ομως (καποιος ειπε για παπούτσι τρύπιο) ειναι τρύπιο τότε δεν ειναι θέμα ελληνισμού εκει.
Στην αρχή δοκίμασα τις ΜΑΣΤΡΟ οι οποίες είναι καλές. Μετά πήγα σε ένα κατάστημα και ζήτησα Μάστρο και δέν είχε. Μου λεει έχω ελληνικές και αμερικάνικες.Οι ελληνικές ήταν τυλιγμένες και οι 8 σε ένα άσπρο χαρτάκι σε σχήμα κύκλου(σαν το χαρτάκι που περιβάλλει τα σαπούνια στα ξενοδοχεία φανταστειτε). Δηλαδή αν έχετε τον Θεό σας!!! Και οι 8 σε ένα χαρτάκι! Να θες να τις ξεχωριζεις, να μην βλεπεις καλα, να κανεις λαθος να βαζεις να βγαζεις… Αυτες έγραφαν απεξω BOUZOUKI. Τις πήρα γιατι ήταν ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ (οταν ήμουν στα αρχικα στάδια).
Την επόμενη φορά πήγα στον ίδιο και του λέω να μου δωσει αμερικάνικες. Οι αμερικάνικες ήταν D’addario. Ακουστε τωρα, οι D’addario (και πεστε ο,τι θελετε) για μένα είναι οι ανώτερες απο αυτες που έχω δοκιμάσει(δεν εχω δοκιμάσει sonata και prodigy που λετε)
Οι Mastro ειναι μεν καλές, αλλά είναι πιο σκληρές. Θα μπορούσα να παίξω και με Μαστρο. Πλέον όμως 2 πράματα δεν αλλάζω! Τις χορδές μου που είναι D’addario και την πέννα μου που είναι Dunlop Nylon 0.73 (ούτε με πιο σκληρή πέννα μπορω)
(Ξαναλέω δεν θελω να μειωσω τις Μάστρο. Απλά εμένα με βόλεψαν οι άλλες)

Αυτά από μένα

Μήπως έχει παρατηρήσει κανείς σκούρες περιοχές (σαν σκουριά) σε καινούριες χορδές μάστρο (μπουζουκιού) ;

Εϊχα αγοράσει 4-5 σετ πριν περίπου 3 μήνες.Στα τελευταία 3 σετ, πρόσεξα σε κάποια σημεία των χορδών (ρε και λα) κάποιες μικρές περιοχές με πιο σκούρο χρώμα-σαν σκουριά. Σε αυτούς τους 3 μήνες, μου σπάνε οι χορδές πολύ συχνά και πολύ εύκολα (κοντά, αλλά όχι ακριβώς στον καβαλάρη). Σε άλλο όργανο μου, που φοράει παλιές χορδές (ίσως να είναι και μάστρο), δεν έχω πρόβλημα. Χρησιμοποιούσα και στο παρελθόν μάστρο και δεν είχα θέμα.

Ξέχασα να αναφέρω οτι οι χορδές από τα σετ που ανέφερα αφήνουν στα δάχτυλα έντονη μαυρίλα.

Νομιζω οτι καλυτερες χορδες ειναι η σονατα…αν και θελουν συχνα αλλαγμα

Ernie ball ακουστικής κιθάρας, custom set 11-11,14-14, 22-11. Μέχρι στιγμής ο,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει σε 67άρα κλίμακα… Θα ήθελα να δοκιμάσω - και σύντομα θα το πράξω - τις neorion του Σπουρδαλακη και τις elixir…

Φτιαχνεις μόνος σου την θηλιά στην άκρη;
έχω ένσταση στην μπουργανα (θέλω ασημένια 23αρα) και στις ερνι μπολ που δεν μου αρεσανε στην κιθάρα.
Προσωπικό θέμα, όχι οτι δεν είναι καλες.

Με μια πενσα σπάω τη χάλκινη(:wink: ροδελιτσα του άκρου της χορδης. Έτσι απελευθερώνεται η θηλιά χωρίς ιδιαίτερο κόπο…Οι Ernie ball είναι οι πρώτες χορδές κιθάρας που χρησιμοποιω και τις βρήκα ανθεκτικές και αρκετά λαμπερές σε ήχο. Θεωρώ βεβαια πως το μήκος της κλιμακας παίζει σημαντικοτατο ρόλο στην εξέλιξη και απόδοση των χορδών αυτών…Δεν ξέρω τι συμπεριφορά μπορει να έχουν πχ σε 69άρια ή 70άρια όργανα…

Κι εγώ έχω παρατηρήσει σκουριές σε καινούργιο σετ χορδών αγορασμένες κι από κεντρικά καταστήματα της Αθήνα με κίνηση αλλά και από το Ίντερνετ αλλά δεν θυμάμαι αν ήτανε αυτή η μάρκα. Μπορεί να φταίει κι η συγκεκριμένη παρτίδα αλλά και πόσο καιρό τις έχουνε στο κατάστημα.

Μάλλον κάτι τέτοιο γίνεται. Άλλαξα χορδες και το όργανο επανήλθε. Ούτε βρώμα , ουτε σκουριά, ούτε σπασίματα, ούτε φαλτσα. Εβαλα τις νεοριον, φαίνονται καλές για την ώρα. Μωρέ, καλά λέγατε σε ένα άλλο θέμα, οι χορδές οι ατιμες…

Καλησπερα χρησιμοποιησα τις χορδες νεοριον γτ ιδρωνω υπεραρκετα…εχω να πω πως οντως δε ξεκουρδιζουν δε χανουν μ αρεσει ο ηχος σκετο ΑΛΛΑ λογω οτι δεν ειναι σιδερο οπως οι αλλες χορδες στο μηχανημα επαιζαν τα καντινια πολυ χαμηλοτερα σε ενταση απο τις μπουργανες αλλαξα μαγνητη εβαλατον αρχοντη μετα βιδακια εφερα την ενταση αλλα δυστηχως και στη μια και στην αλλη δε καταφερα να βγαλω ηχο σωστο…τσιγκος στο μηχανημα οτι και να εκανα…αν κατι εκανα λαθος διορθωστε με η αν καποιος εχει καποια εμπειρια…

Ποιες ξένες είναι καλύτερες δηλαδή οι pyramid σε σχέση με τις mastro custom ? Αρχικά έχουν διαφορά στα νούμερα τα σετ στις 11αρες η μια με την άλλη μάρκα . Οι pyramid είναι πιο φωνακλαδικες αλλά σου κάνουν το όργανο τσαρούχι . Όλα ξεκινάνε λοιπόν από το όργανο φίλε μου … Αν έχεις όργανο που γαζώνει και δεκάρες να βάλεις πάνω θα κελαηδάει και θάναι και βούτυρο στην πενιά σου. Αν πάλι έχεις μάπα όργανο ψάχνεις για κοτετσόσυρμα μήπως και ακουστείς …

Παιδια εχω το μπαγλαμαδακι 3 μηνες παιζω καθε μερα σχεδον κ παρατηρησα οτι οι χορδες εχουν μαυρισει καπως (σκουριασαν ?)
Θεωρειτε πως ειναι καιρος να τις αλλαξω? Να σημειωσω εδω οτι τα χερια μου υδρωνουν πολυ (μονιμως ιδρωμενα οταν παιζω)

Πέρνα τις χορδές με ένα πανί. Αν συνεχίζουν να έχουν αυτό το χρώμα καλό είναι να τις αλλάξεις. Ίσως να έχεις παρατηρήσει ότι ο μπαγλαμάς φαλτσάρει, ή δεν κρατάει το κούρδισμά του όπως παλιότερα και θέλει συχνότερα κούρδισμα…

Γενικώς, αφού παίζεις κάθε μέρα, στους τρείς μήνες είναι μια καλή στιγμή να αλλάξεις χορδές. (Ίσως και νωρίτερα…)

Αφού ιδρώνουν τα χέρια σου, αν θες να αυξήσεις την διάρκεια ζωής των χορδών σου, καλό είναι μετά από κάθε παίξιμο, πριν αφήσεις τον μπαγλαμά, να τον παιρνάς με ένα πανάκι ώστε να φεύγει η υγρασία και τα λίπη από τις χορδές.