Χορδές μπουζουκιού και η σκουρια

Κατ’ αρχήν επί του θέματος. Είδες λοιπόν, που αγοράζεις ξένες γιατί σου αρέσουν περισσότερο και όχι γιατί είσαι “κομπλεξικός, αρχοντόβλαχος και τιποτένιος”;
Εσύ πώς θα χαρακτήριζες την φράση του αρχάριου λοιπόν;

Πάμε στα επί προσωπικού τώρα.

Όπως πολύ σωστά επισημαίνει και ο Γιάννς, πρώτα είμαι μέλος με τις όποιες απόψεις μου και μετά συντονιστής. Όπως εξέφρασε ο αρχάριος τις ακραίες απόψεις του έτσι κι εγώ εξέφρασα την δική μου. Γιατί ενοχλείσαι μόνο με μένα; Έχεις καμία μύγα μήπως; Και πώς συμπέρανες ότι θέλω να ορίσω κάποιον;

Σαν μέλος λέω: Πόσο χρονών είσαι αγόρι μου; Γιατί τέτοια μπούρδα μόνο τα παιδάκια θα έλεγαν.

Σαν συντονιστής λέω: Φίλε Χιτζάζ, το κάθε μέλος είναι ελεύθερο να εκφράζει τις απόψεις του. Το φόρουμ τις φιλοξενεί όλες όσο λανθασμένες και να είναι αλλά δεν τις υιοθετεί, ούτε τις ασπάζεται. Σαν τις παραπάνω. Εσύ, όμως, ποτέ ένιωσες λογοκρισία και καταπίεση; Μήπως κανένα άλλο μέλος;
Να θυμάσαι πιο συχνά τον Μοντεσκιέ που είπε: «Όσο λιγότερο σκέφτονται, τόσο περισσότερο μιλούν οι άνθρωποι.» Κι εσύ είπες πάρα πολλά!!!:089:

Όχι δεν σε ρωτάω, δεν χρειάζεται. Ο αρχάριος πάντως, δεν φάνηκε να ενοχλήθηκε με την φράση μου, μιας και κατάλαβε πώς το είπα, και συνέχισε την κουβέντα.

Μάλλον θα πρέπει να μάθεις πρώτα πώς τον λένε. Το σωστό είναι Μοντεσκιέ, Σαρλ Λουί ντε Σεκοντά ντε Μοντεσκιέ (όπως Μποντ, Τζέιμς Μπόντ χα!χα!)
Και αυτό με την ελευθερία του λόγου κ.λ.π. δεν το είπε αυτός αλλά ο Βολτέρος.
Και αφού είσαι οπαδός αυτής της θεωρίας, τότε γιατί δεν υπερασπίζεσαι το δικαίωμά μου να μιλήσω κι εγώ όπως θέλω, παρά ενοχλείσαι;;:080:

Καλά κάνεις και το θεωρείς. Δεν σημαίνει ότι ισχύει κιόλας επειδή το θεωρείς εσύ.
Εγώ φίλε μου δεν θέλω να διαγράψω κανέναν, εξάλλου δεν μπορώ γιατί είμαι φιλοξενούμενος στο φόρουμ όπως κι εσύ. Αλλά και να μπορούσα δεν θα το έκανα γιατί δεν με ενοχλεί όταν διαφωνεί κάποιος με μένα. Αλίμονο εάν τα ξέραμε όλα και καλύτερα από τους άλλους.

υ.γ. Έγραφα ταυτόχρονα με τον Καραγιώργο και επαναλαμβάνω κάποια πράγματα.

Χρησιμοποιούσα το ΦΑΣΤ ΦΡΕΤ όταν έπαιζα ηλεκτρική κιθάρα και το έβαζα και στον τζουρά που είχα τότε. Το αποτέλεσμα ήταν χειρότερο μετά από 15 λεπτά χρήσης των χορδών. Από τότε δεν έχω χρησιμοποιήσει τίποτα και απλά χρησιμοποιώ καλύτερες χορδές. Οι λεπτές ΜΑΣΤΡΟ μου άρεσαν πολύ. Αλλά γούστα είναι αυτά…

Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ τις mastro. Όταν έπαιζα πολλές ώρες σκούριαζαν σχετικά εύκολα, αλλά με ικανοποιούσαν σε ήχο όταν ήταν καινούριες (πάντα σε τρίχορδο). Κυκλοφορούν ωστόσο και χορδές με καλύτερη ποιότητα μετάλλου, αλλά μου φαίνονται αρκετά σκληρές και με μουντό ηχόχρωμα. Χρειάζεται τρίψιμο με πανί, ώστε να φύγει η σκουριά, μέχρι να σταματήσει (όσο είναι δυνατόν), ο χαρακτηριστικός τσιριχτός ήχος. Μετά το πέρας του παιξίματος, η θήκη του οργάνου θα πρέπει να μένει λίγο ανοιχτή, ώστε να μην εγκλωβίζεται η υγρασία που έχει πάρει το όργανο από το περιβάλλον, ειδικά εάν η θήκη είναι όλη από πλαστικό. Πάντως δεν νομίζω να ξαναβγούν χορδές όπως οι παλιές del lido.

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς, εγώ τις χορδές στο μαθητικό μου μπουζουκάκι τις έχω 1 χρονο και 2 μήνες! Δεν έχει αλλάξει καθόλου ο ήχος παρόλο που έχουν σκουριάσει όλες οι χορδές. Ο μόνος λόγος που θα τις άλλαζα είναι γιατί το χέρι μου βρωμάει σκουριά μετά!

Μαλλον δε θυμασαι πως επαιζε το οργανο περσι… :019:

1 «Μου αρέσει»

Ίσως και να μην θυμάμαι γιατί παρόλο που είναι κακής ποιότητας παίζω συνέχεια κ δεν θυμάμαι καλά πως ήταν πιο παλιά! Αλλά ίσως δοκιμάσω να αλλάξω χορδές κάποτε!! :78:

Μιας και αναφέρθηκε το θέμα σκουριά εγώ λόγω ιδρώτα σε κάθε παίξιμο στο μαγαζί την επομένη μέρα ήθελα χορδές , βρήκα την υγεία μου με κάτι χορδές inox που φέρνει ο Σπουρδαλάκης και με βγάζει τουλάχιστον 4 εβδομάδες είναι τρελό, βρήκα την υγειά μου. Μεγάλο πρόβλημα ο ιδρώτας στα χέρια

φιλε papadoman οι χορδες σκουριαζουν η ταση πεφτει ο ηχος χαλαει και αποτελεσμα να σκευρωσεις το οργανο… Αλλαζουμε τις χορδες…

Εχω το ιδιο προβλημα με τον ιδρωτα, διαπιστωμενο απο την κιθαρα. Το χειμωνα αγορασα ενα μπαγλαμα, ο οποιος ειχε χορδες Prodigy απο τον κατασκευαστη του. Με λιγη περιποιηση, δε μπορω να πω οτι εμεινα δυσαρεστημενος -αν και δεν ειμαι και πολυ τακτικος δυστυχως. Παρολαυτα το προβλημα μου ειναι οτι αυτες οι χορδες σπανε παρα πολυ ευκολα! Τις προαλλες μου εσπασαν 2 μεσα σε ενα βραδυ! Και δεν εχω καταφερει να αλλαξω ολοκληρο το σετ ταυτοχρονα απο οταν τις αγορασα, γιατι τις αλλαζω… μια-μια (πλεον εχουν αλλαχτει σχεδον ολες, αλλα σε διαφορετικες περιοδους) :stuck_out_tongue:
Πιστευω οτι παιζει ρολο και η σκουρια στο σπασιμο, η δικη σας γνωμη ποια ειναι?
Γενικα ειναι τοσο ευαισθητες οι χορδες του μπαγλαμα?
Δεν εχω εμπειρια απο χορδες αλλης μαρκας, αφενος γιατι ο κατασκευαστης του οργανου ειχε βαλει αυτες τις χορδες ως πολυ καλες, και αφεταιρου γιατι οταν ηθελα να αντικαταστησω μια χορδη που εσπασε, βρηκα το ιδιο σετ.

Ειχα παρει για την κιθαρα μου καποιες χορδες απο τον Δημου, οι οποιες ειχαν επενδυση για να μη σκουριαζουν ευκολα. Εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος, κρατησαν για αρκετες εβδομαδες. Απο οτι καταλαβαινω, αυτες του Σπουρδαλακη θα ειναι κατι αντιστοιχο για μπουζουκοειδη, αλλα απο οτι βλεπω στην ιστοσελιδα του, δεν εχει για μπαγλαμα :frowning:

Εγώ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα ιδρώτα, ωστόσο παίζω αρκετά μπουζούκι (τουλάχιστον μια ώρα τη μέρα πλέον, μέχρι και 5 ώρες πριν γεννηθεί το μωρό :256:). Έχοντας μπουζούκι από το Χρήστο, από τότε που το απόκτησα, του φοράω μόνο τις χορδές που φέρνει το εργαστήριο και έχω μείνει 100% ικανοποιημένος: διατηρούν τον ήχο τους πολύ, δεν χάνουν το κούρδισμα, δεν φαλτσάρουν, δεν φθείρονται εύκολα. Εν ολίγοις, με τις χορδές ασχολούμαι μια φορά το τετράμηνο και αν, χωρίς επιπτώσεις στο παίξιμο και τον ήχο! Τις NEORION δεν τις έχω δοκιμάσει ακόμη, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα είναι κι αυτές εξαιρετικές για να τις προτείνει ο Χρήστος. Όταν τις δοκιμάσω, θα γράψω τη γνώμη μου.

Στο παλιό μου το μπουζούκι, ένα φτηνιαρικο καυσόξυλο από το νακα, είχα κάποιες χορδές για εναμιση χρόνο. Ως αρχάριος δεν καταλάβαινα διαφορά ουτε σε ηχο, ούτε σε τίποτα. Τέλος πάντων, σε ένα άλλο ενος γείτονα που είχα για λίγο καιρό, έμεινα πολύ ικανοποιημένος με τις μάστρο και ο ιδιοκτήτης πιστεύει πως είναι καλύτερες από αυτές που έβαζε πριν του βάλλω αυτές. Χρησιμοποιούσε κάποιες D’ ADDARIO. Τι γνώμη έχετε γι αυτές καθώς επίσης και για τις PRODIGY?

d’addario δεν έχω δοκιμάσει. οι mastro έχουν στάνταρ απόδοση (όχι αυτονόητο σε χορδές μπουζουκιού), καλή περιέλιξη αλλά όχι καλό νήμα. οι prodigy είναι εξαιρετικές σε κάποια όργανα και αταίριαστες σε κάποια άλλα!
οπότε απλά δοκιμάζεις και ότι σου ταιριάζει το κρατάς…

Απ΄οσες χορδες έχω δοκιμασει,κατέληξα εσχάτως -μετα και απο συζήτηση με τον κύριο Πολυδώρου-στις SONATA.Χρησιμοποιούσα τις mastro αλλά με τις sonata είδα διαφορά και στον ήχο και στο παίξιμο.Οσο για τις d’addario o κύριος Πολυδωρου δεν τις θεωρεί κατάλληλες για μπουζούκι.Απο εκεί και πέρα νομίζω οτι είναι και προσωπική υπόθεση.

Να δούμε πότε κάποιοι θα φιλοτιμηθούν και θα ξεκολλήσουν τα μυαλά τους για να φέρουν την εξέλιξη και στο μπουζούκι ωστε κάποτε (λέμε τωρα ) να σταματήσουμε να κάνουμε πατέντες . Εδώ και χρόνια παίζω στο Πλωμάρι το οποίο είναι παραθαλάσσιο μέρος , ιδίως τα καλοκαίρια με την υγρασία (ιδρώνει που ιδρώνει το χέρι μου) κάθε βδομάδα ηθελα καινούργιες χορδές, και επειδή αυτό το πράγμα είναι βάσανο κατάντησα να αγοράζω τις Elixir χορδές για κιθάρα ((10 αρες) με nanoweb το οποίο είναι μια ειδική επίστρωση στη χορδή ωστε να μην πιάνει ο ιδρώτας και η υγρασία επάνω του και με ενα σκούπισμα καθαρίζει και είναι μαμά, δυστυχώς απ οτι το κόβω θα κάνω χρόνια να δώ κάτι παρόμοιο για μπουζούκι όπως και ένα μπουζούκι με ενσωματωμένο πιεζοηλεκτρικό συστημα( θα το λέω μέχρι να τους πρήξω και με βαρεθούν και το φτιάξουν:246:)

Συμφωνώ με τις Elixir. Ιδίως αν μπορείς να τις αγοράσεις χύμα, μπορείς να κάνεις και όποιο συνδυασμό θέλεις είτε για τρίχορδο είτε για τετράχορδο. Απο εκει και έπειτα, τίθεται (:wink: ένα ζήτημα για τις τάσεις που ασκούν στο όργανο. Απο τις υπόλοιπες που κυκλοφορούν ευρέως δεν είμαι ευχαριστημένος (ίσως με μια μικρή εξαίρεση για τις prodigy και αυτή υπο προυποθέσεις). Θέλω να δοκιμάσω υπο κανονικές συνθήκες αυτές που φέρνει ο Σπουρδαλάκης για τις οποίες έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές.

Γεια χαρά σε όλους σας!

Χρησιμοποιώ τις prodigy GREEN SET 11’s (πράσινο σακουλάκι). Οι οποίες είναι silver plated. Στις δουλεύω πάνω στο τρίχορδο εδώ και ένα χρόνο περίπου. Δεν παρατήρησα σκουριά ποτέ. Αλλά όμως έχω δει να “χάνονται” κομματάκια, σαν να ξεφλουδίζονται και “στόμοναν” όταν μάζευε βρωμιά από ιδρώτα και σκόνη ο κάτω καβαλάρης. Με αποτέλεσμα να καθαρίζω ή να τις αλλάζω πιο συχνά.

Η μόνη διαφορά από τις “MASTRO” που είχα παλαιότερα (αυτές είχε από τον κατασκευαστή), είναι ότι τώρα κάπως πιο μεταλλικό ήχο μου δίνει το όργανο.

Οι “DE LIDO”, όπως και οι “D’ADDARIO” σκουριάζουν με τον καιρό. Τουλάχιστον στα δικά μου χέρια. Νόμιζα και εγώ ότι οι χορδές κάνουν τον ήχο. :slight_smile: Μάλλον εγώ δεν έπαιζα καλά. Μήπως και οι παλαιότεροι είχαν prodigy και hi-tech ξέρω 'γω; Με ότι νάνε έπαιζαν και έσκιζαν.

Οι “MASTRO” που έχω και στον τζουρά είναι μια χαρά πιστεύω.

Καλές πενιές :slight_smile:

κι όμως, η χορδές είναι που παράγουν την αρχική δόνηση, η οποία στην συνέχεια ενισχύεται και διαμορφώνεται (εδώ είναι βέβαια η ουσία) από το υπόλοιπο όργανο. παίζουν όμως ρόλο και στην σκληρότητα καθώς και την αντοχή του οργάνου. είναι κάτι σαν τις πένες από μια άποψη, ο κάθε παίχτης, το κάθε όργανο, το κάθε στυλ θέλει τις δικές του.
βέβαια σήμερα έχουμε πρόβλημα ποιότητας (στοιχειώδους), οπότε κάνουμε συμβιβασμούς μεταξύ νήματος και ποιότητας περιέλιξης. κατά ένα περίεργο τρόπο, οι παλιές χορδές φαίνονται πολύ ανθεκτικές, όπου σώζονται στα παλιά όργανα. αμφιβάλλω αν έπαιζαν με “ό,τι να’ναι”.

λοιπόν μετά από τεστ διαρκείας σε διάφορα όργανα, φαίνεται ότι οι inox που φέρνει ο σπουρδαλάκης (neorion) είναι αξιόλογες χορδές. έχουν λαμπερό και δυνατό ήχο, κρατάνε πολύ, δεν σκουριάζουν, δεν φαλτσάρουν, δεν σπάνε.
κατά τα άλλα, γουστάρω τις σονάτα αλλά επειδή δεν μπορώ να αλλάζω κάθε τρεις και λίγο χορδές σε τόσα όργανα, προτιμάω να δίνω τα διπλάσια και να αλλάζω πιο αραιά.
γενικά από χρηστικής και οικονομικής άποψης προτιμάω μια χορδή με διπλάσια τιμή και διπλάσια ή παραπάνω διάρκεια και σταθερή απόδοση, από μια φτηνή που όμως γρήγορα μπουκώνει και σπάει.

το ινοξ μια κουβεντα ειναι…εχει πολλους διαφορετικους τυπους

normal silver INOX
normal phosphorus bronze INOX
extra light phosphorus bronze INOX
extra light silver INOX
medium-heavy silver INOX
medium-heavy phosphorus bronze INOX

ποια απ’όλες άραγε?

αν μιλάς για την neorion, υποθέτω πως έχει το ίδιο νήμα σε διαφορετικές διατομές, οπότε δεν αλλάζει κάτι. προσωπικά βάζω το 11-14-23 με ασήμι. ίσως η 24άρα μπουργάνα να ταιριάζει περισσότερο, θα την δοκιμάσω στην επόμενη αλλαγή.
διατηρώ μια επιφύλαξη για τα νούμερα, ίσως είναι 22 και 23 αντίστοιχα