Χορδές για λύρα πολίτικη

Γεια σας,

Μπορεί κάποιος να μου πει τι χορδές χρησιμοποιούνται στην πολίτικη λύρα;

θέλω να μάθω ακριβείς πληροφορίες σχετικά με το είδος, την διάμετρο κλπ… των χορδών.

Ευχαριστώ πολύ.
Γιώργος

O Ανδρέας Γιακουμάκης - δάσκαλος παραδοσιακής μουσικής και μουσικός - ξέρει καλή πολίτικη λύρα και το τηλέφωνό του είναι 081-0-322-487 (Ηράκλειο). Αν τον πετύχεις στο τηλέφωνο, πιστεύω να μάθεις αυτό που θέλεις.
Αποστόλης Ρήγας

ΦΙΛΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΕΚΔΟΧΕΣ Η ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΝΤΕΡΑ ΑΝ ΒΡΕΙΣ Ή ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΧΟΡΔΕΣ ΒΙΟΛΟΝΤΣΕΛΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΕΣ.
ΤΟ ΣΕΤ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ LARSEN ΓΙΑ ΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΡΕ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΜΙΑ ΧΟΡΔΗ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΑ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΟΛ ΒΙΟΛΙΟΥ TOMASTIC

ναι φίλε μου κ αν δεν κανω λαθος και ο Σωκράτης αυτές βάζει…
(αν σου αρέσει ο σωκρατίστικος ήχος… υπάρχει κ ένα αλλο σετ που κάνουν το οργανο να ακουγεται πιο κοντα στον ηχο που βγαζει το εντερο…)

Tourick ευτυχώς που του έλυσες την απορία. Πάνε βέβαια έξι χρόνια αλλά δε βαριέσαι, ποτέ δεν είναι αργά. :019:

:019::019::019::019::019::090::090::090:
τωρα θα εχει γινει δασκαλος στο οργανο…!!!

Επειδή προσφάτως αγόρασα μια πολίτικη λύρα, κάποιος φίλος που ασχολείται με το είδος μου πρότεινε τον εξής συνδυασμό.
1η χορδή: Σολ βιολιού
2η χορδή: Λα βιολοντσέλου
3η χορδή: Ρε βιολοντσέλου

Επίσης χαρακτηριστικό ήχο στην πολίτικη λύρα δίνει ένα μικρό λαστιχάκι που μπαίνει κάτω από τις χορδές στον καβαλάρη. Όταν ρώτησα που μπορώ να βρω ένα τέτοιο λαστιχάκι μου απάντησαν στο ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ!!!, καθώς θεωρούνται πολύ καλά τα λαστιχάκια που έχουν κοπεί από αυτό του καθετήρα!!!

Φιλε μου οσον αφορα τον συνδυασμο στις χορδες νομιζω οτι σου τα ειπαν πολυ καλα… το θεμα ειναι ομως την μαρκα που θα επιλεξεις… υπαρχει τεραστια διαφορα απο την μια μαρκα στην αλλη κ επισης ειναι κ θεμα γουστου… ειναι τι ειδος ηχο θελεις να δωσεις στην λυρα σου…

Τωρα για τα λαστιχακια καλο ειναι να ειναι απο καουτσουκ… το λαστιχακι του καθετηρα ή το παλιό λαστιχακι φλεβοκεντησης ειναι παρα πολυ καλα παντως (τυχαινει να ειμαι κ νοσηλευτης κ να ξερω, επεσες στην περιπτωση :slight_smile: ) εγω εχω δοκιμασει και μια αλλη πατεντα… εκοψα απο λαστιχα mountain bike τα χοντρα κομματακια που προεξεχουν… κανουν κ αυτα καλη δουλεια… παντως ακομα κ τα λαστιχακια εχουν να κανουν με το θεμα γουστου πανω στον ηχο… δεν ειναι απαραιτητο να τα βαλεις…

ελπιζω να βοηθησα :088:

Συγνώμη μια μικρή διόρθωση…
Δε προσεξα καλά την προηγούμενη φορά…

1η χορδή: Λα βιολοντσέλου
2η χορδή: Ρε βιολοντσέλου
3η χορδή (Μπάσα): Σολ βιολιού

Αυτη είναι η σωστή διάταξη…
Ελπίζω να το πρόλαβα το κακό… :106:

[QUOTE=ΜΑΝΩΛΗΣ;141618]ΦΙΛΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΕΚΔΟΧΕΣ Η ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΝΤΕΡΑ ΑΝ ΒΡΕΙΣ Ή ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΧΟΡΔΕΣ ΒΙΟΛΟΝΤΣΕΛΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΕΣ.
ΤΟ ΣΕΤ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ LARSEN ΓΙΑ ΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΡΕ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΜΙΑ ΧΟΡΔΗ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΑ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΟΛ ΒΙΟΛΙΟΥ TOMASTIC[/QΚΚ

Καλά τα λες…αλλά ποιά ‘‘μια’’ χορδή πρέπει να κόψω στη μέση? Τη ΛΑ ή τη ΡΕ του βιολοντσέλου?

Αδερφε αν παρεις Larsen επειδη γνωριζω προσωπικα, μπορεις να τις κοψεις κ τις 2 στη μεση, και την ΛΑ(ψιλη) και την ΡΕ… Ετσι ωστε να μπορεσεις να χρησιμοποιησεις το αλλο μισο της χορδης την αλλη φορα που θα βαλεις χορδες… (Να μην ξαναπληρωνεις γιατι ειναι κ πανακριβες…)

Γειά σας αδέρφια
Είμαι χρόνια Οργανοποιός και 'εχω φιτιάξει κάποιες πολίτικες λύρες με καπάκι κυπαρίσι και κέδρο και σκάφος κελεμπέκι http://www.p-zaranis.gr
Με σιγουριά Μπορώ να σας πώ για την πολιτικη λύρα τις χορδές

  1. Larsen Τσέλου Soft LA
  2. Tomastick precision 1/4 Τσέλου LA
  3. SOL βιολιού Tomastick presicion
    Με αυτές από ότι ξέρω από έναν πελάτη μου συμφωνεί και ο Σωκράτης Σινόπουλος
1 «Μου αρέσει»

Ακριβώς φίλε μου… Έτσι όπως τα γραψες… Αν κ η Tomastick precision 1/4 Τσέλου LA είναι λίγο δυσεύρετη… Με την διαφορά ότι ο Σωκράτης Σινόπουλος, όχι απλά συμφωνεί, αλλά είναι ΑΥΤΟΣ που ανακάλυψε αυτόν τον συνδυασμό χορδών!! Παλαιότερα μάλιστα βάζαμε για ΡΕ την Larsen Τσέλου Hard LA (η οποία είχε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΗΧΟ, αν και καθόταν λιγο χαλαρή πάνω στο όργανο…) και την κουρδίζαμε ΡΕ όπως ακριβώς γίνεται κ με την Tomastick precision 1/4 Τσέλου LA δηλαδή… Είναι θέμα γούστου τελικά… όποιος θέλει βάζει την μία, όποιος θέλει την άλλη…

Πανέμορφα πάντως τα οργανάκια στη σελίδα σου!!

:):088:

Διαβάζοντας αυτές τις πολύ χρίσιμες πληροφορίες στο site ήθελα αρχικά να σας ευχαριστήσω θερμά…!, και επίσης σαν αρχάριος θα ήθελα να κάμω ακόμη κάποιες ερωτήσεις περί των χορδών που αναφέρονται στην προτελευταία δημοσίευση, θα μπορούσατε κ.Πέτρο να αναφέρεται συγκεκριμένα ποιες διαστάσεις των χορδών πρέπει να πάρουμε π.χ 1/4 - 2/4 - 3/4 - 4/4 ;
Από μια έρευνα αγοράς που έχω κάνει υπάρχουν μερικές που είναι οι ίδιες με αυτές που αναφέρεται σε όλες τις διαστάσεις… και επίσης στην LARSEN CELLO LA υπάρχει και η έκδοση της Soft Soloist Edition και η σκέττο Soft… Αν μπορούσατε να μας διευκρινίσεται κ. Πέτρο η όποιο αλλος φίλος είναι πρόθυμος!
Ευχαριστώ.

καλώς όρισες!
αν εννοείς τον πέτρο τον ζαράνη, δεν νομίζω ότι παρακολουθεί πλέον το φόρουμ αλλά μπορείς πάντα να τον βρεις στο οργανοποιείο του στην αργυρούπολη.
υπάρχουν βέβαια και άλλοι που ασχολούνται με πολίτικη λύρα εδώ στο φόρουμ.

Σ’ευχαριστώ αδελφέ να είσαι καλά! εύχομαι να το δεί τουλάχιστον κάποιος να απαντήσει.

Λοιπον η Νεβά είναι μια απλή soft larsen 4/4 τσέλλου
η Ράστ είναι επίσης Λα τσέλλου απο μικρότερο όργανο, νομίζω 2/4

Για έντερο θα πάρεις νούμερα 1.40 νεβά, 1.50 για ραστ, απλές χορδές και κατα προτίμηση varnished (όχι high twist ή venice).Μια καλη μάρκα είναι η Gamut αλλά οτιδήποτε σε αυτό το πάχος θα κάνει δουλειά.
για γεγκιά, μια σολ μικρού βιολιού κάνει δουλειά. Εγώ παίρνω απο τον cast strings , ένα Τούρκο χορδά στην Μπρούσα που φτιάχνει ειδικά για λύρα.