Χιονίζει ή μου ανέβηκε ο αστιγματισμός;

Είναι που με αυτά τα εσωτερικής κατανάλωσης νήματα κοιταζόμαστε στον καθρέφτη.

Ε, πού είναι η χιονοθύελλα, πότε θα ΄ρθει;

Μας έπνιξε, Χρήστοοο!!! :joy:

1 «Μου αρέσει»

Εδώ σ’ εμάς στον Νότο έχει πυκνώσει λίγο το φαινόμενο. Σ’ εσάς εκεί πάνω δεν ξέρω, κλείσαν δρόμοι και τέτοια, ή ακόμα;

Η πλάκα είναι ότι έβαλα να δω ένα βίντεο που παίζει ο Μυστακίδης σε μια εκπομπή, και χιόνιζε και στο στούντιο!

2 «Μου αρέσει»

και όχι μόνο αυτό, ανάλογα με το φόντο αλλάζει και το χρώμα της νιφάδας. Μιλάμε, καταστάσεις!

Πάντως με αυτήν την πυκνότητα, δρόμοι δεν κλείνουν. Χρήστο, βάλε ίσως 1 - 2 μποφόρ παραπάνω άνεμο, να πλαγιάσουν οι νιφάδες λίγο περισσότερο, πιο ωραίο θα είναι!

Ε όχι, τώρα το παρατηρώ: Υπάρχουν δύο μεγεθών νιφάδες. Οι χοντρύτερες πέφτουν γρηγορότερα, οι ψιλές αργότερα, ως βεβαίως θα έδει από Φυσική μεριά…

1 «Μου αρέσει»

Δεν πρέπει να έπαιζε σε εκπομπή, ήταν σε αυτό το φεστιβάλ στην Πύλη Τρικάλων. Αλλά στην Πύλη Τρικάλων λοιπόν, σίγουρα χιόνιζε!

ρε παιδιά όντως κουράζει η χιονοθύελλα, ειδικά εμάς τους μεγάλους σε ηλικία με προβλήματα στα μάτια… να βάλω καθαριστήρες στην οθόνη;

Ας κάνουμε το εφέ μέχρι τα χριστούγεννα… και μετά θα αλλάξουμε το ντεκόρ…

θα πέφτουνε αγιοβασίληδες;

3 «Μου αρέσει»

Χμμμ, κάπως δύσκολο: Χάνι του Σουφλιά, Πόρτα Παναγιά Πύλης Τρικάλων, Ιούλιος 2019!

1 «Μου αρέσει»

Θα γελάν κιόλας (Χο Χο!) πέφτοντας;

όχι, μόνο κατά την πρόσκρουση στο έδαφος. jusq’ici tout va bien.

Αυτά έχει η ζωή: προσκρούοντας στο έδαφος άλλοι λυώνουν, άλλοι γελούν. Κακούργα κενωνία!..

που είναι οι αγιοβασίληδες οέο;

Αλλά με Χο Χο Χο! παρακαλώ!

Πλάκα, πλάκα, αλλά δεν φαντάζεστε πόσο με εκνευρίζει αυτό το χο χο…. Περισσότερο (αν είναι δυνατόν) και από το ξαφνικό εντός ρυθμού αγγλοσαξωνικό Χέϋ! στο «Τρίγωνα, κάλαντα». Πιο κοντά στις παραδοσιακές μας μουσικές αξίες, δε γίνεται….

2 «Μου αρέσει»

μα γιατί, το έβαλε και ο τούντας στο “αμάν κατερίνα μου”.

… το οποίον είναι klezmer ρωσοεβραίικο!

2 «Μου αρέσει»

Νίκο μου, νομίζω ότι το σωστό είναι klezmer.
Πηγή:
(Είχα φάει μεγάλο κόλλημα μια περίοδο και άκουγα πολύ αυτό το είδος της μουσικής.)

2 «Μου αρέσει»

4 posts were split to a new topic: Μουσική Klezmer & η σχέση της με την ελληνική παραδοσιακή μουσική